MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie American Corner UMCS: Most Kulturowy Między Polską a Stanami Zjednoczonymi

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS - Chatka Żaka odbyło się uroczyste otwarcie American Corner UMCS. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marek Brzeziński, razem z członkami kolegium rektorskiego oraz innymi gośćmi, dokonał oficjalnego otwarcia placówki. American Corner UMCS to kamień milowy w kształtowaniu relacji kulturalnych i edukacyjnych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

W poniedziałek (15 kwietnia) podczas uroczystości inaugurującej, dyrektor American Corner, dr Andrzej Demczuk, zaprezentował gościom misję oraz cele jednostki. Obecni mieli również okazję obejrzeć film prezentujący różnorodne działania ACEiB UMCS, które mają na celu promowanie kultury i edukacji amerykańskiej na terenie Polski.

- Wiele radości wniósł również energetyczny koncert zespołu Good Lovin’, który zaprezentował amerykańskie hity muzyczne. Obecny na sali ambasador żartował, że występ rozbudził wszystkich w poniedziałkowe południe bardziej niż najlepsza kawa - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Nie zabrakło także oficjalnej ceremonii przecięcia wstęgi, podczas której ambasador Marek Brzeziński oraz rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski, symbolicznie otworzyli drzwi American Corner dla studentów i mieszkańców Lublina.

Rektor uniwersytetu podczas swojego przemówienia zaznaczył,, że cieszy się z otwarcia American Corner UMCS oraz podkreślił wagę tego wydarzenia dla uczelni. Wspomniał również o wcześniejszych spotkaniach z ambasadorem, w tym o udziale Marka Brzezińskiego w "Diplomatic Talks", oraz wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę.

– Jestem zaszczycony, że Ambasada Stanów Zjednoczonych wraz z UMCS uroczyście otworzyła Amerykańskie Centrum Edukacji i Biznesu American Corner na terenie kampusu UMCS w Lublinie. American Corners realizują w Polsce programy kulturalne i edukacyjne, zapewniają bezpłatny dostęp do księgozbiorów, magazynów i publikacji amerykańskich oraz w ścisłej współpracy z ambasadą organizują szereg wydarzeń i klubów, takich jak konwersacje po angielsku, spotkania z amerykańskimi ekspertami i dyplomatami, pokazy filmowe, warsztaty, szkolenia, dyskusje czy wystawy – mówił Mark Brzezinski.

Po części oficjalnej odbył się „American Day”, podczas którego uczestnicy mogli poznać amerykańską kulturę i kuchnię, spotkać się z drużyną futbolu amerykańskiego, czy też podziwiać wystawy fotografii.

American Corner UMCS jest jedną z sześciu tego typu placówek w Polsce, a jego misją jest promowanie wzajemnego zrozumienia i przyjaźni między Polakami a Amerykanami poprzez bezpłatny dostęp do aktualnych informacji na temat USA oraz organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski