Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Słońca, pierwsze od lat, już w piątek

Aleksandra Dunajska
Zaćmienie będzie można obserwować między godz. 9.45 a 12.07
Zaćmienie będzie można obserwować między godz. 9.45 a 12.07
W piątkowe przedpołudnie Księżyc przesłoni w Lublinie ponad 70 proc. Słońca. Warto się napatrzeć, bo kolejny raz zrobi to dopiero za kilka lat.

Zjawisko wcale nie jest częste. W ciągu roku można zobaczyć od dwóch do pięciu zaćmień Słońca. - Księżyc otacza Ziemię prawie w tej samej płaszczyźnie, w której Ziemia otacza Słońce. Od czasu do czasu znajduje się między Słońcem a Ziemią tak, że przesłania światło słoneczne - wyjaśnia dr Jerzy Kraśkiewicz z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS.

W Polsce ostatni raz mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie cztery lata temu. Sytuacje, kiedy Słońce całkowicie chowa się za Księżycem, są jeszcze rzadsze - maksymalnie trzy w roku. Są dostrzegalne z pasa Ziemi o szerokości od 80 do 200 km. W Polsce ostatni raz mogliśmy tego doświadczyć w 1954 roku. - A w Lublinie 28 lipca 1851 r. - przypomina Wiesław Krajewski, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Tym razem całkowite ciemności zapadną w niektórych miejscach na północy kuli ziemskiej, np. na Wyspach Owczych czy Spitsbergenie. W Polsce w piątkowe przedpołudnie Księżyc przesłoni od 60 do 80 proc. Słońca - im dalej na północ kraju, tym bardziej.

- W Lublinie zajęte będzie ponad 70 proc. średnicy Słońca - tłumaczy Wiesław Krajewski.

Zjawisko w naszym mieście będzie można obserwować między godz. 9.45 a 12.07. Nie należy się jednak spodziewać, że na ulicach zapadnie wtedy półmrok.

- Osoba, która nie będzie wiedziała o zjawisku i go obserwowała, może się nawet nie zorientować, że właśnie zachodzi - wyjaśnia prezes Krajewski.

Warto jednak spojrzeć w piątek w niebo, bo kolejny raz zaćmienie będziemy mogli w Polsce oglądać dopiero za kilka lat.

- Najpierw 10 czerwca 2021 roku, ale będzie to zaćmienie o bardzo małej fazie (zasłonięta będzie niewielka część Słońca - red.). Kolejne, bardziej spektakularne, będzie dopiero 12 sierpnia 2026 r. - mówi Wiesław Krajewski. Całkowitego zaćmienia Słońca, widocznego z naszego kraju, nie doczekają się nawet najmłodsi Polacy, bo będzie można je obserwować dopiero w 2135 r. - Ale tylko na linii między Krakowem a Wrocławiem. W Lublinie będzie to za około 300 lat - tłumaczy Wiesław Krajewski.

Dbaj o oczy
Specjaliści przypominają, żeby zaćmienia Słońca nie oglądać gołym okiem. - A także bezpośrednio przez lornetkę czy lunetę, bo także mogłoby to spowodować uszkodzenie wzroku - podkreśla dr Jerzy Kraśkiewicz.

A więc jak? W sklepach astronomicznych kupimy specjalną folię Baadera lub okulary z filtrem. Można też wykorzystać ciemne szkło spawalnicze lub kliszę rentgenowską. Dostępne są także specjalne osłonki na lunety i lornetki.

Obejrzyj ze specjalistami
Lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Dworek Wincentego Pola organizują wspólną obserwację piątkowego zaćmienia (ul. Kalinowszczyzna 13). Do dyspozycji będzie teleskop wyposażony w specjalny filtr. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, warto się wcześniej zapisać, tel. 81 747 24 13.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski