Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zakochane w Polsce" niezwykły spektakl o kobietach w trudnych czasach ojczyzny

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Widowisko teatralno-muzyczne opowiada o losach kobiet, które walczyły o wolną Polskę podczas II wojny światowej.

Spektakl porusza wrażliwe historie kobiet, które swoją odwagą, oddaniem i wrażliwością pokonywały trudności.
Silne żeńskie postaci żyją w ciekawych, trudnych i okrutnych czasach, mianowicie podczas wojny. Bohaterki stają przed wyborem, który czasami kończy się w więzieniu. A wyrok jest niesprawiedliwy. Oddają życie dla miłości, odwagi, patriotyzmu.

Podczas widowiska poznamy historię 7 kobiet z Lubelszczyzny, które w latach 1944-1954 były poddawane represjom najpierw niemieckiego oprawcy, a potem służbom ze związku sowieckiego.

- Jest to spektakl o kobietach, grany przez kobiety. Gdzie mamy do czynienia z wrażliwością, odwagą i postrzeganiem świata przez panie. Opowieści nie są podane w skomplikowany sposób, ale trudne do przyjęcia, bo czasy takie były. W rzeczywistości w której teraz jesteśmy do końca nie rozumiemy środowisko, w jakim przyszło żyć ludziom w tamtym okresie i dlaczego decyzje mogły być ciężkie do podjęcia. Spektakl pokazuje, że człowiek ma szanse na powrót na dobrą stronę i naprawy sytuacji - powiedział reżyser spektaklu Marcin Wąsowski.

- Prawdą oczywistą jest, że bez znajomości historii nie zrozumiemy naszej teraźniejszości. Ale nasza opowieść to nie tylko fakty historyczne, to także opowieść o wartościach uniwersalnych, o walce dobra ze złem, o znaczeniu wyborów jakie podejmujemy, i chociaż złudnie się wydaje że lepiej jest nie walczyć nie przeciwstawiać się i mieć spokój to naprawdę tego spokoju nigdy nie osiągniemy w ten sposób. Osiągniemy go tylko będąc wiernym prawdziwym wartościom - i o tym opowiadamy - zapewnia Aleksander Batorski, dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego.

Dyrektor LCK wyjaśnia skąd pomysł na widowisko teatralno-muzyczne.

- Projekt nasz powstał także po to, żeby też trafić do młodzieży szkolnej, żeby kształcić charaktery młodszych dorastających pokoleń. Dzisiaj często uważa się, że obecna młodzież jest powierzchowna wręcz tik tokowa, co nie jest prawdą, Bo jest bardzo wrażliwa. Problem jest tylko w tym, żeby w olbrzymim współczesnym szumie komunikacyjnym dotrzeć z wartościowym przekazem. Jak się okazuje ten rodzaj sztuki do młodych trafia. Widzimy to słysząc opinie i rozmowy młodzieży po spektaklu. Jak bardzo są pod wrażeniem tego co widzieli. Takim przykładem może być wypowiedź jednego z uczniów liceum po wyjściu z przedstawieni „Ten spektakl powiedział mi więcej niż wszystkie lekcje historii jakie miałem”.

W widowisku teatralno-muzycznym będziemy mogli obejrzeć aktorki i wokalistki: Monikę Kowalczyk, Kingę Moczydłowską, Martynę Sabak, Urszulę Kasprzyk-Wąsowską (Urka), Dorotę Szostak-Gąskę i Emilię Komarnicką-Klynstrę.

Terminy najbliższych widowisk:

  • 12.04.2023r. godz. 10:00 (dedykowane dla uczniów licealnych),
  • 12.04.2023r. godz. 18:00,
  • 18.04.2023r. godz. 10:00 (dedykowane dla uczniów licealnych),
  • 19.04.2023r. godz. 10:00 (dedykowane dla uczniów licealnych).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale trzeba wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej. Spektakl będzie jeszcze grany w innych terminach, które na bieżąco będą podawane TUTAJ.
Honorowy patronat nad widowiskiem objął Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski