Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zatrzymaj się przed torem - nie ryzykuj". PKP apeluje o rozwagę na przejazdach kolejowych

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych. W najbliższych dniach tłumnie ruszymy na cmentarze. Okres wzmożonej mobilności Polaków to również zwiększone ryzyko wypadków, także na przejazdach kolejowych. Z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa przy torach, PKP od lat organizuje akcję "Bezpieczny przejazd". W czwartek (27.10) Ambasadorzy Bezpieczeństwa zachęcali kierowców do zachowania ostrożności przy przejeździe w Motyczu Leśnym.

Ignorowanie czerwonych świateł, znaku „stop” i zamykających się rogatek to najczęstsze przyczyny wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. O rozsądek, rozwagę i odpowiedzialne zachowanie w tych miejscach apelowali Ambasadorzy Bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym w Motyczu Leśnym (powiat lubelski). Kierowcy, którzy przejeżdżali przez przeprawę otrzymali poradniki i ulotki informacyjne.

- Akcję "Bezpieczny przejazd" prowadzimy od 2005 roku. Inicjatywa jest skierowana nie tylko do kierowców i innych użytkowników dróg, ale również do najmłodszych - mówi Andrzej Matysiewicz, dyrektor PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Lublinie. - Przede wszystkim staramy się uczyć dzieci zachowania na przejazdach, bo tylko młody człowiek potrafi chłonąć wiedzę i później przekładać ją w dorosłym życiu - podkreśla.

Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy zainteresowany. Wystarczy wejść na stronę, poprawnie rozwiązać quiz i pobrać pakiet materiałów edukacyjnych.

Na 14 tysiącach przejazdów w całej Polsce PKP umieściła specjalne żółte naklejki. Znajdują się one w dwóch miejscach: na napędzie, który uruchamia rogatki i na tylnej części krzyża św. Andrzeja. Można na nich znaleźć informacje o unikalnym numerze skrzyżowania, telefonie do służb ratunkowych i kolejowych. Warto zaznaczyć, że każdy przejazd jest wyposażony w monitoring.

Jak informuje biuro prasowe PKP, wprowadzenie nalepek zwiększyło bezpieczeństwo przy torach. Podczas dziewięciu miesięcy 2022 roku na terenie całego kraju doszło do 134 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 29 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadła też liczba takich incydentów w województwie lubelskim. W tym roku służby otrzymały zgłoszenia o 7 zdarzeniach (w 2021 było ich 11).

W zbliżającym się okresie Wszystkich Świętych nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie blisko 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Mundurowi będą patrolować nie tylko przejazdy, ale dworce, stacje czy pociągi. Pomoże im w tym specjalistyczny sprzęt, np. lornetki termowizyjne czy noktowizory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski