Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadają ile jest rtęci w powietrzu. Roztoczański Park Narodowy uczestniczy w międzynarodowym projekcie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Stacja pomiarowa RPN we Floriance
Stacja pomiarowa RPN we Floriance Bogdan Nowak
To interesujące i ważne badania. Roztoczański Park Narodowy przystąpił do projektu pod nazwą „Pasywne pobieranie próbek powietrza na obecność rtęci w skali globalnej”. To przedsięwzięcie jest koordynowane przez Uniwersytet w Toronto.

Projekt ma na celu określenie, ile rtęci znajduje się w powietrzu: w różnych miejscach na świecie. W ramach projektu w stacji pomiarowej RPN we Floriance, zainstalowano próbniki powietrza o nazwie MerPAS®.

„Przeznaczone są do pochłaniania rtęci w środowisku węglowym - w celu określenia jej ilości w otaczającym powietrzu” – czytamy na stronie internetowej Roztoczańskiego Parku Narodowego. „Dzięki tym badaniom można będzie stwierdzić, czy poziom rtęci w powietrzu danego regionu rośnie czy maleje oraz porównać te wartości z innymi regionami gdzie prowadzone są tego typu pomiary".

Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Rtęć występuje w środowisku naturalnym, jest m.in. składnikiem niektórych minerałów. Wówczas jednak nie stwarza ryzyka dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Kłopotem jest jednak działalność przemysłowa człowieka. Rtęć do atmosfery uwalnia się także m.in. podczas spalania węgla kamiennego i brunatnego lub torfu.

Szczególnie narażone są na to małe dzieci. Rtęć może mieć m.in. negatywny wpływ na ich rozwijające się mózg i cały układ nerwowy. Szacuje się, że tylko w Europie co roku rodzi się ponad 1,8 mln dzieci, u których poziom rtęci przekracza „zalecane granice bezpieczeństwa”. To jest na szczęście dostrzegane. Dlatego w Europie nie prowadzi się już podobno wydobycia rtęci. To nie znaczy, że nie jesteśmy narażeni na jej działanie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski