Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota rybka – jak ją uszczęśliwić, żeby spełniła Twoje 3 życzenia?

materiał partnera

Każdy z nas zna bajkę o rybaku i złotej rybce. Rybaków w rzeczywistości nie jest trudno spotkać, ale czy istnieją złote rybki? Okazuje się, że tak! Co ciekawe, możesz mieć je nawet w swoim domu. Poznaj welonkę i dowiedz się, jak się z nią zaprzyjaźnić, żeby pomogła Ci w spełnianiu życzeń.

Welonka hodowla

Welon, znany częściej pod nazwą welonki pochodzi z Azji. Jest to odmiana karasia ozdobnego o pięknie prezentujących się, dużych płetwach. Mogą być hodowane w warunkach domowych, jak i w oczkach wodnych czy stawach. Wyróżniamy wiele gatunków welonów. Ich znakiem rozpoznawczym są ogromne płetwy i złoty kolor. Mają one łagodne usposobienie i nie są trudne w hodowli. Warto mieć je w swoim domu, ponieważ przyjemnie się je obserwuje i tworzą niesamowitą atmosferę w pomieszczeniu.

Welonka w kuli - ile żyje welonka?

Welonka jest rybką, która nie ma wielkich wymagań i jej hodowla należy do łatwych. Jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z akwarium, to welonki będą najlepszymi towarzyszami. Nie musimy im podgrzewać wody, ponieważ są one odporne na różnice temperatur - wystarczy im temperatura pokojowa. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie trzymać ich w szklanej kuli, ponieważ jest w nich za mało miejsca i ryba bardzo szybko się męczy. Poza tym brakuje w nich filtrowania. Przez to rozwój rybek jest wstrzymany, następuje choroba i śmierć welonki. Jeśli chcemy, aby cieszyła się ona długim życiem, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Welon może dożyć nawet kilkunastu lat. Najpiękniejszy jest w wieku 3 lat.

Welonka w akwarium – jakie wybrać?

Najlepiej, aby akwarium dla rybki miało co najmniej 40 litrów. Welonki niestety szybko brudzą wodę, konieczne może okazać się wymienianie wody co tydzień. Obowiązkowe w akwarium są żywe rośliny i właściwe podłoże (piasek, żwir). Oprócz pełnienia funkcji dekoracyjnej, tworzą one odpowiedni mikroklimat i pochłaniają zanieczyszczenia. Na sam początek możemy wybrać rośliny wymagające mniejszej pielęgnacji.

Jak się najlepiej przygotować do przyjęcia złotej rybki pod swój dach? Zanim kupimy zwierzątko, najpierw musimy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak: filtry, lampy; w przypadku bardziej wymagających rybek: grzałki, napowietrzacze, pompki (znajdziesz je na stronie największego internetowego sklepu zoologicznego KrakVet).

Welonka żywienie - jak często karmić?

Warto zapewnić swoim rybkom zróżnicowaną dietę. W sklepach zoologicznych znajdziemy różną karmę - suchą, mrożoną czy larwy. Najzdrowszy jest dla rybek żywy pokarm, możemy go jednak serwować na przemian z suchym, nie codziennie a kilka razy w tygodniu. Jedzenie powinniśmy podawać rybkom tylko raz dziennie - najlepiej rano lub popołudniu, ale zawsze o tej samej porze. Jak dawkować pokarm? Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości rybki posiadamy (ciekawostka - podobno największy welonek mierzył 37 cm). Małe rybki potrzebują mniejszych dawek niż większe, dlatego wystarczy szczypta pokarmu. Podczas czyszczenia akwarium możemy sprawdzić czy jedzenie nie zostaje na dnie, wtedy oznacza to, że serwujemy je w zbyt dużych ilościach i pora zmniejszyć dawki. Co ciekawe, możemy naszą rybkę nauczyć jedzenia z ręki!

Co warto wiedzieć?

Istotną kwestią jest fakt, że welonki nie powinniśmy dotykać, ponieważ jej ciało jest bardzo delikatne i podatne na wszelkie zadrapania. Ryby nie należą do zwierząt tak interaktywnych jak pies czy kot, ale sprawiają, że pomieszczenie ożywa i pięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Przyjemnie jest je obserwować, ich widok uspokaja. Są idealnym zwierzątkiem dla ludzi, którzy nie mogą poświęcać zbyt wiele czasu swemu pupilowi. Nie będą mieć też z nimi żadnych problemów osoby, cierpiące na alergię. Welonki to towarzyskie rybki, warto hodować je w parach lub w większych grupach. Możliwe jest również mieszanie ich z innymi gatunkami.

Dlaczego welonka traci kolor?

Piękny kolor welonka uzyskuje dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Kolorowy pigment w skórze rybki uwalnia się pod wpływem światła i sprawia, że nabiera ona pięknych złotych barw. Jeśli zostawimy rybkę w ciemności, to szybko utraci ona swój kolor i nasza złota rybka, zamieni się w szarą, przez co czar pryśnie. Kto wtedy spełni nasze 3 życzenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski