Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów będą kręcić „Budowniczych świata” na Lubelszczyźnie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Kadr z filmu "Budowniczowie świata" poświęconego Ernestowi Malinowskiemu
Kadr z filmu "Budowniczowie świata" poświęconego Ernestowi Malinowskiemu
Powstaje kolejny sezon serialu dokumentalnego o polskich inżynierach, który osiągali sukcesy na emigracji. Zdjęcia do ruszają już dzisiaj pod Lublinem.

„Budowniczowie świata” to polski serial dokumentalny o tematyce historycznej. Jego celem jest przypomnienie sylwetek wielkich polskich konstruktorów i wynalazców, urodzonych w Polsce i często tu gruntownie wykształconych, których koleje losu rzucały daleko poza rodzinne strony.

- Wielu z nich to przedstawiciele tzw. Wielkiej Emigracji popowstaniowej, która w dużej mierze była emigracją inżynierów. Dzięki swojej pracy polscy specjaliści rozsławili imię Polski na świecie i przyczynili się do ogromnego rozwoju wielu krajów, o czym współcześnie nie wie młode pokolenie Polaków – mówi Rafał Kołodziejczyk, który wspólnie z żoną Magdaleną reżyseruje serial.

Pierwszy sezon powstawał w latach 2021-2022. W ramach cyklu zrealizowano filmy popularyzujące osiągnięcia polskich naukowców w dziedzinie inżynierii lądowej, transportu, geologii, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. Twórcy przybliżyli dokonania m.in. Ernesta Malinowskiego, budowniczego Centralnej Kolei Transandyjskiej, Ignacego Domeyki, który został bohaterem narodowym w Chile, czy konstruktora pierwszych kamer Kazimierza Prószyńskiego.

Drugi sezon opowiadać będzie o kolejnych ośmiu postaciach. Reżyserzy w 15-minutowych fabularyzowanych odcinkach zamierzają przedstawić losy m.in. Jana Szczepanika, wynalazcy zwanego „polskim Edisonem”, czy Kazimierza Żeglenia, polskiego zakonnika ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców, który jest autorem patentów na materiał kuloodporny, kuloodporną płytę pancerną i bezdętkowe opony samochodowe.

Dokumentaliści nakręcą też odcinki o Józefie Kosackim, który skonstruował wykrywacz min, Henryku Magnuskim, twórcy pierwszej na świecie krótkofalówki walkie-talkie, czy Mieczysławie Bekkerze, absolwencie Politechniki Warszawskiej, który jest autorem układu jezdnego dla łazika księżycowego w misji Apollo.

Jeden z filmów poświęcony zostanie Marianowi Rejewskiemu, kryptologowi, który złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. - Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów - Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów – przypomina Rafał Kołodziejczyk.

Serial będzie kręcony na Lubelszczyźnie. Zdjęcia rozpoczynają się we wtorek (8.08) w Dworze Bernatówka w Dysie. Następnego dnia filmowcy pojawią się nad Zalewem Zemborzyckim oraz na Politechnice Lubelskiej, a w kolejnych dniach ujęcia powstawać będą także m.in. w pałacu w Krasieninie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski