MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zoria na Arenie nadal niepokonana. Punkt na start fazy grupowej LKE

(Kolejne mecze Zorii na Arenie w listopadzie)
(Kolejne mecze Zorii na Arenie w listopadzie) Wojciech Szubartowski
W meczu 1. kolejki fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, Zoria Ługańsk, która swoje mecze domowe rozgrywa w Lublinie, zremisowała z belgijskim KAA Gent 1:1.

Faworytem czwartkowej potyczki byli goście, którzy teoretycznie są najlepszą drużyną w grupie B. Spotkanie rozpoczęli jednak bez swojego kontuzjowanego asa, czyli nigeryjskiego napastnika, Gifta Orbana.

Widowisko na lubelskim obiekcie porywające nie było. Zwłaszcza w pierwszej jego połowie, w której na boisku działo się niewiele. Kibice, których zjawiło się zaledwie kilkuset, prawie nie oglądali strzałów, zwłaszcza ze strony gospodarzy. Drużyną lepszą byli Belgowie. Nie przełożyło się to jednak na efekt w postaci gola.

Po zmianie stron zrobiło się nieco ciekawiej. Jako pierwszy na listę strzelców w 67. minucie wpisali się goście. Hugo Cuypers wykorzystał podanie Andrew Hjulsagera i strzałem lewą nogą z obrębu pola karnego pokonał Mykytę Turbaievskyiego (0:1). Trzy minuty później wyrównał Eduardo Guerrero, który jak się okazało, ustalił wynik spotkania (1:1).

Dla Zorii był to trzeci w historii mecz o stawkę rozegrany na Arenie Lublin i trzeci bez porażki. W poprzednim sezonie w ramach eliminacji do Ligi Konferencji Europy zespól z Ukrainy wygrał tu z rumuńską Universitateą Craiova 1:0, natomiast w tegorocznych eliminacjach do Ligi Europy pokonał Slavię Praga 2:1. W obu przypadkach jednak, z racji na porażki w rewanżach, drużyna nie przechodziła do dalszej fazy rozgrywek. W tym roku jednak koniec przygody w Lidze Europy nie oznaczał końca przygody Zorii w europejskich pucharach, a „spadek” do zmagań klasę niższych, czyli do Ligi Konferencji Europy.

Rywalami Zorii w fazie grupowej LKE są Maccabi Tel Aviv (Izrael) i Breidablik (Islandia). W czwartkowym starciu 3:2 zwyciężyli Izraelczycy.

Swoje mecze zagrały też dwie polskie drużyny. Rywalizująca w Lidze Konferencji Europy (grupa E) Legia Warszawa wygrała z angielską Aston Villą 3:2. Gorzej poszło występującemu w Lidze Europy (grupa D) Rakowowi Częstochowa, który przegrał w Bergamo (Włochy) z tamtejszą Atalantą 0:2.

Zoria Ługańsk – KAA Gent 1:1 (0:0)
Bramki: Guerrero 70 – Cuypers 67
Zoria: Turbaievskyi – Kyryukhantsev, Bol, Jordan, Snurnitsyn, Vantukh, Guerrero, Myshnov (77 Micin), Yatsyk, Antiukh (78 Voloshyn), Nagnoynyi (77 Wendell). Trener: Mladen Bartulovich
Gent: Roef – Watanabe, Kandouss, Torunarigha, Fdaiga (62 Fofana), Brown (77 Samoise), Kums, De Sart (62 Gandelman), Gerkens (62 Hjulsager), Tissoudali, Cuypers. Trener: Hein Vanhaezebrouck
Żółte kartki: Kyryukhantsev – De Sart
Sędziował: Daniele Chiffi (Włochy)