Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrezygnuj z węgla. Dostaniesz nawet 37,5 tysięcy na to aby zainstalować inne ogrzewanie. Ruszył nabór wniosków

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Sławomir Kowalski/archiwum
Od 15 do 37,5 tys. zł dofinansowania można dostać przy zmianie piec na węgiel na inne źródła ciepła. W puli programu „Ciepłe mieszkanie” jest 1,4 mld zł. Można już składać wnioski o przyznanie pieniędzy.

„Ciepłe mieszkanie” to nowy program rządowy. Celem jest ograniczenie liczby pieców węglowych poprzez zastąpienie ich bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. W Lublinie trwa nabór wniosków o przyznanie dofinansowania na wymianę systemów grzewczych. Można otrzymać pomoc w wysokości 15 - 37,5 tys. zł. Pieniądze za pośrednictwem gminy przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Dofinansowanie przysługuje do wymiany źródła ciepła na paliwa stałe na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. - Dodatkowo, oprócz tych prac, uczestnicy programu będą mogli wykonać nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Do kosztów objętych dofinansowaniem kwalifikuje się także koszt przygotowania dokumentacji projektowej przedsięwzięcia – wylicza Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Wysokość dofinansowania zależy od dochodów mieszkańców. Wsparcie w wysokości do 30 proc. kosztów (ale nie więcej niż 15 tys. zł) mogą otrzymać osoby, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tys. zł. Do 60 proc. (maksimum 25 tys. zł) przysługuje, gdy dochód miesięczny na członka rodziny wynosi: 1673 zł w gospodarstwie wielorodzinnym lub 2342 – jednoosobowym.
Najwyższa dotacja może sięgnąć 90 proc. (nie więcej niż 37,5 tys. zł), gdy dochód na osobę wynosi 900 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych lub 1260 – jednoosobowych. Lub w przypadku mieszkańców z ustalonym prawem do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Na złożenie wniosku jest czas do 16 września. Dokumenty przyjmują Biura Obsługi Mieszkańców (Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12a, Wolska 11).

W puli programu - w skali kraju - jest 1,4 mld zł. Jakimi środkami dysonuje WFOŚiGW w Lublinie? - 27 800 000 zł – informuje Marek Wieczerzak, rzecznik WFOŚiGW w Lublinie. I dodaje, że jeszcze żadna gmina nie złożyła wniosku o dofinansowanie.

– Walka ze smogiem to jedno z priorytetowych działań miasta na rzecz ochrony środowiska -podkreśla Tomasz Lis, z-ca dyrektora Wydz. Ochrony Środowiska UM Lublin.

W Lublinie do wymiany pieca węglowego dopłaca też samo miasta. W 2022 r. na Programu Ograniczania Niskiej Emisji miasto zarezerwowało 1,2 mln zł. - Do tej pory podpisano już umowy na łączną kwotę 1,15 mln zł, z czego do dziś wypłaciliśmy dotacje w wysokości ok. 585 tys. zł. Warunkiem wypłaty dofinansowania jest zakończenie inwestycji i rozliczenie kosztów – mówi Czerwonka. I przypomina: - Nabór wniosków do programu prowadzony jest w sposób ciągły. Są one rozpatrywane według kolejności wpływu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski