Zwolnieni dyrektorzy stadnin w Janowie i Michałowie odpowiadają na zarzuty (OŚWIADCZENIE)

sko
Klacz czystej krwi arabskiej - Pianissima została poddana eutanazji w październiku ubiegłego roku
Klacz czystej krwi arabskiej - Pianissima została poddana eutanazji w październiku ubiegłego roku Pride of Poland/materiały prasowe
Udostępnij:
Choroba Pianissimy przyszła nagle i miała wyjątkowo ostry przebieg, a lekarze nie mieli szans z prawami natury - napisali w oświadczeniu byli dyrektorzy stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. To odpowiedź na komunikat ANR w których tłumaczono, że powodem odwołania był m.in brak odpowiedniego nadzoru nas stadninami. Nieprawidłowości miała potwierdzić eutanazja klaczy Pianissima.

Prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim odwołany. Poszło o śmierć Pianissimy

Oświadczenie Anny Stojanowskiej, Jerzego Białoboka i Marka Treli:

„W związku z podanymi w komunikacie, zamieszczonym na stronie ANR, przyczynami odwołania Prezesów Spółek w Janowie Podlaskim i Michalowie, wyjaśniamy co następuje:

Ad. 1. Klacz Pianissima została poddana eutanazji w Szpitalu na Służewcu w dniu 16 października 2015. Zdecydowanie należała do naiwybitniejszych przedstawicieli swojej rasy, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Ale w Stadninie Koni Janów Podlaski jest wiele wybitnych klaczy. Wartość Pianissimy nigdy nie została oszacowana, ponieważ nigdy nie brano pod uwagę możliwości sprzedaży tej klaczy. Jakiekolwiek próby wyceny Pianissimy zawsze będą obarczone błędem, względnością i dużymi odchyleniami. W dzisiejszych czasach koń jest wart tyle ile jest gotów za niego zapłacić klient. Na klacz Pianissimę nigdy nie BYŁO oferty cenowej, gdyż była niezbędna w naszej hodowli i w związku z tym nie mogła być oferowana na sprzedaż. Przy szacowaniu wartości koni czystej krwi arabskiej, zawsze należy brać pod uwagę jej względność, porównywalną tylko do wyceny dzieł sztuki.

Pianissima nie została ubezpieczona, podobnie jak nie ubezpieczone są inne klacze w stadninach ANR. Ubezpieczanie koni jest procesem kosztownym i bardzo skomplikowanym. Z drugiej strony upadki koni w stadninach są zjawiskiem sporadycznym. Ponoszenie wysokich i nieuzasadnionych kosztów ubezpieczenia, byłoby działaniem na niekorzyść Spółki. Klaczy Pianissima, podobnie jak wszystkie inne konie w stadninie, była otoczona PROFESJONALNĄ, TROSKLIWĄ opieką zootechniczno-weterynaryjną. Najlepszym na to dowodem są liczne przypadki koni prywatnych, przebywających w stadninie w tzw. pensjonacie. Doskonałe warunki stajenne w Stadninie Koni Janów Podlaski, jak również sprawdzona obsługa zootechniczno-weterynaryjna, sprawiają, że zarówno hodowcy krajowi jak i zagraniczni nie mają wątpliwości w powierzeniu swoich najwartościowszych koni obsłudze Janowa. Odwiedzający Stadninę eksperci zagraniczni za wzór stawiają opiekę i warunki stworzone koniom. Od 16 lat nadzór weterynaryjny w stadninie sprawuje doświadczony lekarz weterynarii – Ryszard Kucharczyk, uznany autorytet.

Klacz Pianissima przez całe swoje życie cieszyła się doskonałym zdrowiem. Na dzień przed śmiercią wzięła udział w jesiennym przeglądzie hodowlanym. Obserwowało ją kilkadziesiąt osób. Była w doskonałym zdrowiu, podobnie jak towarzyszące jej źrebię. Jednakże, bez względu na wartość, finansową, hodowlaną czy emocjonalną, była tylko koniem, podlegającym takim samym zjawiskom zdrowotnym jak wszystkie inne. Koniowate, ze względu na specyficzną budowę przewodu pokarmowego, zapadają na schorzenia, potocznie zwane kolką. W przypadku Pianissimy był to skręt okrężnicy. Choroba przyszła nagle, niespodziewanie i miała wyjątkowo ostry przebieg. Pomimo błyskawicznej reakcji obsługi i lekarzy, nie udało się pokonać praw natury, którym podlegają zarówno zwierzęta jak i ludzie, niezależnie od kondycji finansowej. Nie można mówić o jakichkolwiek zaniedbaniach w przypadku, w którym człowiek ma zmierzyć się ze zjawiskami nieodwracalnymi.

Czytaj na następnej stronie ->>

Ad. 2. Ilość pobieranych zarodków od klaczy, podczas trwania umowy dzierżawy, określają dwa dokumenty:
- przepisy krajowej księgi stadnej
- umowa dzierżawy.

Jedynymi regulacjami prawnymi w Polsce, dotyczącymi kwestii pobierania zarodków są przepisy Polskiej Księgi Stadnej (PASB). Zgodnie z jej zapisami, w Polsce można zarejestrować jedno źrebię rocznie od klaczy urodzone drogą naturalną i jedno pochodzące z embriotransferu. Jednakże przepisy ksiąg stadnych w tych kwestiach, są różne w różnych krajach. Niektóre, dopuszczają rejestrowanie większej ilość źrebiąt pochodzących z embriotransferu (3,5,7), a znakomita większość nie stawia żadnych ograniczeń niektóre nie stawiają w ogóle górnej granicy, wychodząc z założenia, że biologia sama reguluje możliwości w tym zakresie. Przeszczepianie zarodków u koni jest procesem skomplikowanym i obarczonym dużą nieskutecznością. Ponadto jest zabiegiem kosztownym i wymagającym specjalistycznego sprzętu oraz zespołu ludzi .
Dzierżawy koni „z” i „do” Polski były praktykowane przez stadniny od dziesięcioleci. W okresie powojennym dotyczyły one niemal wyłącznie ogierów. Dzięki takim dzierżawom możliwe było wprowadzenie do hodowli nowej, obcej krwi, a co za tym idzie poszerzenie puli genetycznej w stosunkowo niewielkiej populacji koni czystej krwi arabskiej. Dzięki dzierżawom udało się polskiej hodowli uniknąć nadmiernego spokrewnienia jak również doczekać wielu czempionów.
Od kilku lat, w związku z rozwojem nowych technologii w medycynie weterynaryjnej, coraz mniejsze znaczenie ma dzierżawa ogierów, ponieważ rozwinął się handel nasieniem, zarówno mrożonym jak i świeżym. Zaczęła się natomiast rozwijać możliwość dzierżaw klaczy. Dzierżawca, w ramach rekompensaty za promocję klaczy, przygotowanie, trening i wystawienie na Czempionatach, często ma możliwość pobrania od niej zarodków. Zawsze ilość możliwych do pobrania zarodków określa umowa dzierżawy. Kopia umowy dzierżawy dostarczana jest równocześnie do Ksiąg Stadnych dzierżawcy i wydzierżawiającego. Dzierżawca nie może zarejestrować w księdze stadnej więcej źrebiąt niż określa to umowa. A bez wpisu do księgi stadnej urodzone źrebię nie ma żadnej wartości. Ponieważ umowa realizowana jest w miejscu przebywania klaczy, urodzone źrebięta wpisywane są do księgi stadnej w kraju urodzenia, czyli pobytu klaczy, w przypadku pobranych zarodków obowiązują przepisy księgi stadnej danego kraju. Tak stało się w przypadku klaczy Wieża Mocy, dzierżawionej ze Stadniny Koni Michałów do Stanów Zjednoczonych. Przepisy amerykańskiej księgi stadnej dopuszczają znacznie większą ilość źrebiąt urodzonych rocznie w drodze przenoszenia zarodków. Jednakże podpisana umowa limitowała tę ilość do czterech rocznie.
Klacze, po upłynięciu umowy dzierżawy, wracają do kraju, są zaźrebiane i dalej pełnią swoją służbę w polskiej hodowli.

Ad.3. Wszystkie umowy dzierżawy, zawierane z zagranicznymi ośrodkami, miały na celu zabezpieczenie interesów Spółki i polskiej hodowli. Dzierżawione konie są zawsze wysoko ubezpieczane, na koszt dzierżawcy, za samą dzierżawę pobierana była opłata, bądź w formie pieniężnej, bądź np. w formie kryć wybranym ogierem, należącym do dzierżawcy. Dzierżawca miał zwykle obowiązek wystawiania klaczy na pokazach i czempionatach, co stanowi najbardziej skuteczny element promocyjny. Dzięki np. dzierżawie klaczy Perfinka, ze Stada Ogierów w Białce i sukcesom w najważniejszych pokazach na świecie, udało się w 2014 roku sprzedać jej 13-letnią matkę – Perfirkę, za rekordową dla Białki kwotę (najwyższą jaką kiedykolwiek zapłacono za klacz z Białki) -220.000 euro. Stada Ogierów w Białce nie byłoby stać na inwestowanie w podróże, trening, przygotowanie i wystawianie klaczy w tylu pokazach, w ilu robili to jej dzierżawcy. Bez obecności polskich koni na pokazach i bez ich sukcesów, osiągniętych również w okresie dzierżawy, nigdy nie udałoby się utrzymać cen na polskie araby na tak wysokim poziomie. Po okresie dzierżawy, klacze wracają w dobrym zdrowiu i kondycji, i w dalszym ciągu są obecne w polskiej hodowli. Nie zdarzyło się, aby zawarte w umowie postanowienia, nie były przez wydzierżawiającą Spółkę wyegzekwowane”

Etnologia została sprzedana za 370 tys. euro

Dni Konia Arabskiego: Shirley Watts kupiła Etnologię za 370 ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
do zosi
zosia ! nie p...l!!! To może już czas na zmianę tej całej "dobrej zmiany"? 100 dni już w zupełności wystarczy PO rozpieprzało kraj 8 lat a obecni dyletanci i nieudacznicy robią to ekspresowo...
i
i jak tu się nie irytować
Albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem albo strony ominąłeś ,przecież Pan Trela jest wychowankiem i kontynuatorem o czym sam mówi. Serce się kraje jak ktoś jest takim ignorantem!
J
Jak tu się nie irytować?
Una unym baranem pozostanie do końca żywota swojego Amen ! I takie barany teraz doszły do głosu.No cóż chichot losu przedtem byli złodzieje teraz ortodoksyjne świry i także złodzieje ,a za parę lat znów kwik następnych ryjów odrywanych od koryt!...
M
Miłośniczka koni
Powołany następca na pewno nie posiada żadnych kwalifikacji, aby zastąpić pana Trelę, a konia widział na obrazku i może na karuzeli. Jak kogoś takiego można powołać na stanowisko, gdzie wymagane są wysokie kwalifikacje, doświadczenie i pasja. ! No cóż, ale nowy prezio jest wierny swojemu panu "miłościwie nam panującemu" Jarusiowi, który tylko kiwa paluchem na panią premier, prezydenta i pozostałych sługusów. Teraz będą hodować kucyki, bo to rozmiar prezesa, a araby ....żal, żal, żal wieloletniego dorobku i sławy polskich arabów na całym świecie.
M
Miłośniczka koni
Szanowni Państwo Odwołani ze stanowisk,
Wszyscy normalni Polacy doskonale rozumieją treść i sens Waszego oświadczenia, ale nie pisomatoły ! Im to trzeba przełożyć z polskiego na "kaczy", a i tak nie pojmą ! Krótko mówiąc nie było żadnego powodu do zmian na zajmowanych przez Was stanowiskach. Jedyny powód, to chęć zawładnięcia wszystkim w naszym kraju, ale ktoś na obecnie nam panujących głosował, no i mamy, co mamy. Szanowni Państwo, nie poddawajcie się, w Waszej obronie protestujemy jak tylko można, a dobrze byłoby, żeby wsparli nas miłośnicy i właściciele koni arabskich z całego świata - to trzeba nagłośnić !
I
Izabela Twardowska
Panie Prezydencie Andrzeju Dudo, wstyd mi za pana poplecznikow bo psuja panu opinie. Janow Podlaski i Michałów to najlepsze stadniny a wy wpychacie tam niedouczonych baranów. Wstyd
Z
Zdegustowana.
Ludzie, czy wy nie czujecie co sie dzieje w Polsce. Boję się, że tylko patrzeć jak się zaczną zamiany właścicieli psów, chyba tego nie przeżyję, kocham swojego pupila i nie chcę za niego żadnej kaczki chocby była najważniejszą w całej Polsce. "Dobra zmiana", dla kogo?
K
Kajtek
Generalnie to bez ładu i składu. I jaki ma to związek z hodowlą koni czystej krwi arabskiej? Ani się na tym nie znasz, ani nie potrafisz napisać na temat. Tylko tak ujadasz i ujadasz... Z przesadnego eksponowania dwuznaku PO wnioskuję, że nie lubisz partii Platforma Obywatelska. Jeśli o to chodziło to wystarczyło napisać "Nie lubię PO". To takie trudne, czy się po prostu zamotałeś?
d
dreamliner z LUZ
Mam nadzieję, że ludzie nie odpuszczą i będą protestować, póki PiS nie cofnie tej idiotycznej "dobrej zmiany".
Ł
Łun
I wydała z siebie moralno-etyczne przesłanie...
Z
Zawstydzony
W Przemyślu, w swoim czasie, zażądano zmiany nazwy ulicy z "Mikołaja Kopernika" na "Świętego Mikołaja"...
J
Jan bez ziemi
No to teraz wymienią stajennych a następnie wywalą konie i zrobią miejsce na kaczki. Kaczki są podobno bardziej przyszłościowe, przynajmniej na cztery lata.
O
Oderwany
To co łaska czy konieczność rozliczyć się z prowadzonej działalności. POszedł Wicek w kamasze. I ok. A koń był i będzie teraz w Bacutilu przerobiony na paszę.
U
Una
Zdechł konik i PO co ta mowa. Fachowcy niech idą na swoje a nie będą ślizgać się na podatnikach i to szaraków. Wszak Glina Zupaki wojskowe, straż pożarna i graniczna oraz celnicy jak i Parlamentarzyści i samorządowcy ( rajcy ) nie bulą podatku dochodowego i FUS. No ale szarakom to ściąga się skolko ugodno. Emeryt szarak -najniższa emerytura 750 PLN. Państwo zabiera mu co m-c 250 PLN czyli 1/3 dochodu. Emeryt Gen. BOR pobiera 18 tys co m-c i państwo mu zabiera co m-c symboliczne GWno czyli nic. Ale Ci co nic nie bulą podatków najwięcej krzyczą o swojaków. Doili już 8 lat ten kraj to inni jeszcze nie zaczęli a już światowy krzyk : aj waj giewałót. Zabierają stołki nasim.
w
wojciech
Że nowy prezes nie zna się na hodowli koni, nie ma najmniejszego znaczenia. "Nasi" mają zasiąść na wszystkich możliwych stołkach. Nas jest dużo, a koryto wbrew pozorom jest krótkie.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie