MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracyjna sesja nowej Rady Miasta Chełm została przerwana. Zdjęcia

Jolanta Masiewicz / Jakub Sarek
Prezydent Jakub Banaszek uroczyście otworzył pierwszą sesję Rady Miasta Chełm IX kadencji.
Prezydent Jakub Banaszek uroczyście otworzył pierwszą sesję Rady Miasta Chełm IX kadencji. Jolanta Masiewicz
Za nami sesja inaugurująca IX kadencję Rady Miasta Chełm. W jej trakcie radni odebrali zaświadczenia o wyborze na swoją funkcję, podobnie jak prezydent Chełma - Jakub Banaszek. Złożyli także ślubowanie. Podczas sesji ogłoszona została przerwa aż do 17 maja.

Pierwsza, niezwykle uroczysta sesja Rady Miasta Chełm odbyła się w poniedziałek, 6 maja, w budynku Muzeum Ziemi Chełmskiej. Zgodnie z prawem sesję zwołał komisarz wyborczy.

Po uroczystym otwarciu sesji przez prezydenta Chełma Jakuba Banaszka i powitaniu licznych gości sesję poprowadził najstarszy radny Stanisław Mościcki, który przedstawił porządek obrad. Wśród zaproszonych gości był m.in. były premier Jarosław Gowin, któremu w swoim przemówieniu szczególnie dziękował prezydent Jakub Banaszek za wielokrotną pomoc i wsparcie dla Chełma.

- Za mną 5,5 roku kadencji podczas której udało się zrobić bardzo dużo dla naszego miasta, ale nie zrobiłbym tego sam gdyby nie wsparcie Rady Miasta i urzędników, kierownictwa Urzędu Miasta. Chciałem skierować szczególne podziękowania na ręce pani wiceprezydent, ale także moich bliskich. Bardzo wam za to dziękuję. Chciałbym z tego miejsca zaapelować, poprosić, ale również zagwarantować, zobowiązać się do dobrej współpracy ponad podziałami ze wszystkimi, którzy chcą by nasze miasto się rozwijało - podkreślił Jakub Banaszek prezydent Chełma.

Po wręczeniu radnym zaświadczenia o wyborze, radni złożyli ślubowanie. Ślubowanie złożył także prezydent Chełma Jakub Banaszek.

W nowej Radzie Miasta Chełm zasiadać będzie 23 radnych, w tym 11 nowych. Są wśród nich: Sebastian Bielecki, Kamil Błaszczuk, Longin Bożeński, Mirosław Czech, Piotr Jabłoński, Katarzyna Janicka, Adam Kister, Tomasz Kociubiński, Mariusz Kowalczuk, Piotr Krawczuk vel Walczuk, Łukasz Krzywicki, Marcin Lipczuk, Stanisław Mościcki, Tomasz Ochera, Tomasz Otkała, Katarzyna Rot, Dorota Rybaczuk, Marek Sikora, Małgorzata Sokół, Tomasz Szczepanek, Marek Tomaszewski, Grażyna Wietrzyk-Neckier, Wojciech Wójcik.

Obrady przerwane

Chociaż obrady sesji zostały rozszerzone o wybory prezydium rady to jednak ten punkt nie został zrealizowany. Prowadzący posiedzenie radny senior Stanisław Mościcki złożył wniosek formalny o przerwanie obrad do 17 maja. Nowi radni w głosowaniu poparli wniosek, tym samym zdecydowali, że sesja będzie kontynuowana 17 maja i wówczas dokonany zostanie wybór prezydium Rady Miasta Chełm.

Z kim będzie rządził prezydent Jakub Banaszek, jeszcze nie wiadomo

W nowej radzie znalazło się 5 radnych z komitetu Jakuba Banaszka. Jednak pięć mandatów to zdecydowanie za mało. Aby mieć większość w radzie miasta potrzeba co najmniej 12 mandatów. Taką liczbę może dać prezydentowi Jakubowi Banaszkowi koalicja z partią Prawo i Sprawiedliwość, albo z Koalicją Obywatelską, która również zdobyła siedem mandatów. Rozmowy koalicyjne nadal trwają, ale na razie nie ma konkretnych ustaleń.

Inauguracyjne sesje w innych miastach województwa

Inauguracyjna sesja rady miasta odbyła się także w poniedziałek w Zamościu. Zaprzysiężony został na niej nowy prezydent Hetmańskiego Grodu, Rafał Zwolak. Na pierwszej w kadencji 2024-29 sesji zebrali się również wczoraj radni miejscy w Białej Podlaskiej. We wtorek 7 maja inauguracyjne obrady sesji miejskiej odbędą się we Włodawie.

Dzisiaj kadencję 2024-29 uroczyście rozpoczęły rady miast m.in. w Kraśniku (o godz. 9), Lublinie (o godz. 10), Puławach (o godz. 15). Na premierowej sesji spotkali się również radni Sejmiku Województwa Lubelskiego. Początek zaplanowano na godz. 11. W jej trakcie radni wybiorą marszałka, skład zarządu województwa oraz prezydium sejmiku.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z inauguracyjnej Sesji Rady Miasta Chełm.

[/b]

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski