„Zwycięstwo Kobiet". Najpierw Lublin, później Nowy Jork. Za...

  „Zwycięstwo Kobiet". Najpierw Lublin, później Nowy Jork. Za nami premiera spektaklu (ZDJĘCIA)

  gb

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  „Zwycięstwo Kobiet". Najpierw Lublin, później Nowy Jork. Za nami premiera spektaklu (ZDJĘCIA)
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kaczanowski

  Najnowszy spektakl Teatru Panopticum opowiada historię dwóch polskich lekarek, które jako pierwsze w historii USA rozwijają lecznictwo na emigracji
  Spektakl powstał na podstawie sztuki teatralnej Henryka Cioczka, polskiego lekarza zamieszkałego w Nowym Jorku.

  - Znałem bogatą historię jego rodziny choćby poprzez książki "Stażysta Bellevue Hospital New York", "Biskup w pasiaku", "Polska Jerozolima – historia przetrwania". Poza tym zaangażowany jest w promocję polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. Można powiedzieć, ze jest takim mecenasem sztuki - wyjaśnia Mieczysław Wojtas, reżyser „Zwycięstwa Kobiet".

  Sztuka opowiada historię historię dwóch polskich lekarek, które w połowie XIX wieku jako pierwsze w historii USA zakładają szpitale położnicze. Wykazują się wielkim heroizmem, zawodową determinacją i niezależność płci.

  - Jak się okazuje, problem kobiet walczących o swoje prawa i należne miejsce w życiu społecznym oraz zawodowym nie jest tylko historią, ale tematem aktualnym tu i teraz - zaznacza reżyser.

  Premiera spektaklu odbyła się dzisiaj w Chatce Żaka. Za muzykę odpowiada Piotr Tesarowicz. Na scenie zobaczyliśmy: Aleksandrę Radwan, Katarzynę Osiak, Magdalenę Gorgol-Rzepecką, Aleksandrę Palczewską, Karoliną Hasiak, Jakuba Oszust, Oskara Rybaczek, Emila Janczak.

  Spektakl ten będzie prezentowany w listopadzie na jubileuszowej XX edycji International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku. Chwilę wcześniej, bo we wrześniu będą mogli go zobaczyć również widzowie w Lublinie.

  Dodajmy, że Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" działa od 33 lat w Lublinie. Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród. Dwa nagrodzone Złotą Maską spektakle zostały zarejestrowane oraz wyemitowane przez TVP1.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo