Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 darmowych wydarzeń w trzy dni. Dziesiąty „Sezon Lublin” w skróconej formule. Jakie imprezy czekają na mieszkańców i turystów?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Klaudia Olender
Przyszłość Lublina jest tematem przewodnim tegorocznego „Sezonu Lublin”. Dla lublinian i turystów przygotowano ponad 100 wydarzeń, w których będzie można uczestniczyć za darmo. Na liście m.in. spływy kajakowe, gry miejskie, zwiedzanie browaru czy wieży trynitarskiej. Aby w nich uczestniczyć trzeba się zapisać. Nabór ruszy w najbliższy poniedziałek (17 maja).

Tegoroczny sezon Lublin odbędzie się w dniach 21 – 23 maja. To później niż zwykle, kiedy był traktowany jako inauguracja sezonu turystycznego w mieście i odbywał się na początku maja. Potrwa też krócej: zamiast 10 dni, będzie to jeden weekend.

- Tegoroczna, jubileuszowa edycja programu odbywa się pod hasłem Przyszłość Miasta. Myślimy o przyszłości Lublina na wielu płaszczyznach, które razem mają zbliżać wszystkich mieszkańców, oferować dobrą przestrzeń do życia i rozwoju – mówi Beata Stepaniuk – Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

I dodaje: - Wśród wydarzeń znajdują się propozycje dla rodzin, młodzieży, dzieci, a także takie, które zachęcają do spotkań z przyjaciółmi czy indywidualnych wycieczek.

Dla uczestników przygotowano ponad 100 wydarzeń.

– Wśród niech spływy kajakowe Bystrzycą, które od lat cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. W tym roku oferta zostanie wzbogacona o zwiedzanie parku Ludowego, gdzie w ramach prac przy jego rewitalizacji została wybudowana przystań kajakowa – informuje Barbara Wybacz z Biura Rozwoju Turystyki UM Lublin.

W tym roku będzie wiele nawiązań do obchodzonych rocznic. M.in. 175 lat temu Karol Vetter otworzył browar w Lublinie w dawnym klasztorze reformatów. – Kompleks przy ul. Bernardyńskiej będzie można zwiedzić i dowiedzieć jak doszło do tego, że klasztor zmienił się browar – wskazuje Wybacz. I podkreśla: - To nie jedyne wydarzenie nawiązujące do przemysłowej przeszłości miasta. Podczas wycieczki rowerowej będzie można też poznać historię zakładu Plage i Laśkiewicza, w której 100 lata temu został wyprodukowany pierwszy samolot w Lublinie.

Muzeum na Majdanku pokaże zbiory sztuki japońskiej, w Regionalnym Muzeum Cebularza będzie można wziąć udział w warsztatach i upiec własnego cebularza, czyli jeden z kulinarnych symboli Lublina.

- Po dwóch sezonach kiedy była zamknięta, znowu będzie można wejść na Wieżę Trynitarską – uzupełnia Wybacz.

Zapisy na wydarzenia zaplanowane w ramach „Sezonu Lublin” ruszą w najbliższy poniedziałek (17 maja) od godz. 8. - Wszystkie wejściówki są bezpłatne i można je uzyskać za pośrednictwem platformy Evenea. Ze względów bezpieczeństwa jest to zalecany sposób uzyskania wejściówek – wskazuje Izolda Boguta z biura prasowego ratusza.

Osoby, które nie będą mogły skorzystać z platformy internetowej, wejściówki będzie mogły otrzymać w punkcie zorganizowanym w kawiarni „Między Słowami” przy ul. Rybnej 4 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 12-17.30).

Ostatnia „normalna” edycja „Sezonu Lublin” odbyła się w 2019 r. Przygotowano wówczas ok. 200 bezpłatnych wydarzeń z miejscami dla ponad 8,5 tysiąca uczestników. Rok temu plany miasta pokrzyżowała pandemia koronowirusa. Akcję przeniesiono początkowo z maja na lipiec a później na wrzesień. Odbyła się ostatecznie tylko w przestrzeni wirtualnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski