23. edycja nagrody im. Jerzego Giedroycia. W tym roku nominowano 9 tytułów

Aleksandra Szymczak
W 2022 r. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia otrzymała dr Anna Wylegała (na zdjęciu) z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN
W 2022 r. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia otrzymała dr Anna Wylegała (na zdjęciu) z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN YouTube/screenshot
Opowieść o dzieciach wojny, biografia polityczna komunisty, który stał się opozycjonistą czy historia o modernizacji przedwojennej Gdyni – to tylko niektóre z tematów, które poruszają prace nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Jerzego Giedroycia. W ubiegłym roku laureatką nagrody została Anna Wylegała za książkę „Był dwór, nie ma dworu”.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia została ustanowiona przez Senat UMCS w 2001 roku. Jest przyznawana za badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.

Cyklicznie do Nagrody zgłaszane są wyróżniające się monografie i wydawnictwa zbiorowe. Decyzję o przyznaniu nagrody podejmują członkowie Kapituły Nagrody. Do konkursu mogą być zgłaszane „monografie i wydawnictwa zbiorowe, opublikowane w ciągu pełnych dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok przyznania nagrody, oparte na niewykorzystanych dotąd lub na nowo zinterpretowanych materiałach źródłowych i wnoszące nowe ustalenia do stanu badań nad daną problematyką".

Zgłoszenia może dokonać każdy z członków Kapituły, instytucje i osoby prawne z kraju i instytucje polonijne. W tym roku Kapituła nominowała 9 tytułów książek:

  • Łukasz Bertram, Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956, Warszawa 2022.
  • Jakub Gałęziowski, Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2022.
  • Bartłomiej Kapica, Władysław Bieńkowski. Biografia polityczna, Instytut Pileckiego, Warszawa 2022.
  • Helena Krasowska, Polacy między Donem, Dniestrem a Prutem. Biografie językowe, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, 2022.
  • Grzegorz Piątek, Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2022.
  • Marta Rakoczy, Władza liter. Polskie procesy modernizacyjne a awangarda, Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2022.
  • Olha Tkachenko, Discourse of Ukrainian Identity in the Polish Opinion-Forming Press during the Orange Revolution and the Euromaidan. Media Linguistic Analysis, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2022.
  • Krzysztof Umiński, Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
  • Agnieszka Witkowska-Krych, Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim, Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 2022.

Ogłoszenie wyników Nagrody im. Jerzego Giedroycia zwyczajowo odbywa się podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego UMCS. W tym roku nastąpi to 23 października 2023 roku.

Pokaz mody uczniów szkoły Szczepanika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie