Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41. rocznica Strajku Lubelskich Kolejarzy. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Uroczystości związane z 41. rocznicą Strajku Lubelskich Kolejarzy odbyły się w niedzielę (18 lipca) na terenie dawnej lokomotywowni w Lublinie. W obchodach wzięli udział m.in. kolejarze oraz przedstawiciele lokalnych władz, w tym m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wojewoda lubelski Lech Sprawka.

16 lipca 1980 r. w lubelskiej lokomotywowni rozpoczął się strajk kolejarzy. Był to pierwszy tak wielki protest pracowników kolei w powojennej Polsce. Łącznie wzięło w nim udział ponad 3 tys. kolejarzy z całego węzła i ponad 150 zakładów pracy. Strajk trwał nieprzerwanie przez cztery dni.

- Przygotowania do strajku rozpoczęliśmy już we wrześniu 1979 r. Kiedy dowiedzieliśmy się, że WSK Świdnik przerwało pracę, 16 lipca 1980 r. o godz. 7:15 rozpoczęliśmy pierwszy strajk na kolei. Powołaliśmy komitet strajkowy i spisaliśmy postulaty - wspominał Czesław Niezgoda, przewodniczący strajku. Kolejarze protestowali wtedy przeciwko fatalnym warunkom pracy i domagali się m.in. podwyżki płac oraz przeprowadzenia wolnych, demokratycznych wyborów do rady zakładowej. Upór strajkujących doprowadził do porozumienia z władzami PRL.

Mija 41 lat od tamtych wydarzeń

Uroczystości związane z 41. rocznicą Lubelskiego Strajku Kolejarzy rozpoczęły się od zbiórki na skwerze im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie. Następnie zebrani przemaszerowali na peron numer 2 dawnej lokomotywowni, gdzie odbyła się polowa msza święta, po której rozpoczęła się część oficjalna. W trakcie obchodów odczytano m.in. list prezydenta RP Andrzeja Dudy (odczytał go Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP) i premiera Mateusza Morawieckiego, głos zabrali także przedstawiciele lokalnej władzy.

- Trzeba podkreślić, że wydarzenia z 1980 r. wpisują się w sztafetę dowodów na to, że mieszkańcy Lubelszczyzny są zawsze wierni swoim wartościom - powiedział podczas przemówienia wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

- Te wydarzenia stanowiły pewien fenomen, zbudowały silny fundament dla naszej lubelskiej wspólnoty, która kształtowała się w dłuższym czasie, ale która u swojego zarania ma tamtą solidarnościową tożsamość i etos protestujących pracowników lubelskich firm (...) Historia strajków była istotną częścią historii większości lubelskich rodzin. Ta duma w nas jest i będzie – zaznaczył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Podczas niedzielnych uroczystości zasłużeni kolejarze otrzymali odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia w postaci honorowych odznak „Zasłużony dla NSZZ Solidarność na kolei”. Na zakończenie obchodów uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przed pomnikiem „Doli Kolejarskiej” na terenie lokomotywowni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski