MKTG SR - pasek na kartach artykułów

455. rocznica Unii Lubelskiej. "Już Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało" [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
1 lipca 1569 r. podpisano akt Unii Lubelskiej, która ustanowiła unię realną między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim. W poniedziałek w Lublinie zorganizowano uroczystości 455. rocznicy tego wydarzenia.
1 lipca 1569 r. podpisano akt Unii Lubelskiej, która ustanowiła unię realną między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim. W poniedziałek w Lublinie zorganizowano uroczystości 455. rocznicy tego wydarzenia. Małgorzata Genca
1 lipca 1569 r. podpisano akt Unii Lubelskiej, która ustanowiła unię realną między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim. W poniedziałek w Lublinie zorganizowano uroczystości 455. rocznicy tego wydarzenia.

"Już Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna, ale jedna a spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła" - tak głosił akt Unii Lubelskiej zawartej 1 lipca 1569 roku między Koroną Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego na sejmie walnym w Lublinie.

W jej wyniku powstało państwo znane później jako Rzeczpospolita Obojga Narodów. Z Litwinami dzieliliśmy wtedy monarchę, herb, sejm, walutę, a także politykę zagraniczną i obronną. W tym roku przypada 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. W poniedziałek (1 lipca) jej rocznicę obchodzono w Lublinie. Uroczystości rozpoczęły się złożenie wieńców przy pomniku Unii Lubelskiej na pl. Litewskim.

- Społeczność Lublina ma prawo do tego by wypowiadać przesłania o charakterze uniwersalnym. Mamy prawo do tego, choćby dlatego, że w naszym mieście miało miejsce tak niezwykle ważne wydarzenia jak akt podpisania Unii Lubelskiej - mówił Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

I dodawał:

- I to przesłanie, które chcemy dzisiaj przypomnieć całej Polsce, Europie i światu jest bardzo proste w teorii. Brzmi ono: lepiej ze sobą współpracować niż ze sobą walczyć. W Lublinie wiemy, że akt Unii Lubelskiej zaowocował tym, że obywatelom żyło się znacznie lepiej.

Nawiązał też do agresji Rosji na Ukrainę.

- Dzisiaj znowu okazuje się, że są takie społeczności, które uważają, że wojna jest lepsza od współpracy i pokoju. I dlatego to przesłanie, które płynie z Lublina dzisiaj jest tym ważniejsze i tym bardziej dramatyczne - zaznaczył.

Piotr Breś, wicemarszałek woj. lubelskiego, przypomniał słowa Feliksa Konecznego: „Unia Lubelska jest jednym z najjaśniejszych promieni w historii Polski, bo stwierdzała na nowo, że nie najazdami i nie zaborami, ale wzajemną przyjaźnią rozszerzało i potężniało państwo polskie łącząc równych z równymi i wolnych z wolnymi”.

- Ten model współpracy z innymi państwami może stać się inspiracją do przemyśleń o przyszłości Polski i jej miejscu w Europie - wskazywał Breś.

O 18 w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej sprawowana będzie uroczysta msza święta z okazji 455. rocznicy zawarta Unii Lubelskiej.

O 21:30 na fontannie na placu Litewskim przewidziano pokaz multimedialny „Unia Narodów”.

Przed Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (dawny Wydział Politologii UMCS) otwarto wystawę „Unia Lubelska: Historia-pamięć-tradycja”. Ekspozycję można oglądać do 22 lipca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski