Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

55 lat Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Sztuka to sens ich życia

Dorota Krupińska
Małgorzata Genca
Ponad 500 wystaw, m.in Dudy Gracza, Starowiejskiego, 200 zorganizowanych plenerów artystycznych, wycieczki, prelekcje, działalność charytatywna i ognisko plastyczne - Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych podsumowuje i świętuje 55 lat działalności.

- Przetrwaliśmy, choć w naszej historii były wzloty i upadki. Czasy trudne i czasy odrodzenia sztuki - mówi Maria Teresińska-Wieczorek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, które w listopadzie obchodzi 55 - lecie istnienia. - Będziemy dalej działać bo kochamy sztukę. Tworzenie jest treścią naszego życia - dodaje.

Niebanalna historia

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie jako instytucja na trwałe zapisała się w kulturalną przestrzeń miasta.

Mieszkańcom Lublina kojarzy się z galerią „Przy bramie” na Starym Mieście.

- To, że wciąż działamy to poniekąd wynik wytrwałości naszych artystów i ich umiłowania piękna - dodaje Teresińska-Wieczorek.

Dorobek jest imponujący. Przez pół wieku działalności zorganizowali ponad 500 wystaw malarskich nierzadko znamienitych twórców: Franciszka Starowiejskiego, Jerzego Dudy Gracza oraz artystów z Europy. Dzięki staraniom towarzystwa lublinianie również mogli obejrzeć wystawę stalorytów Czesława Słani, królewskiego grawera Szwecji.

Na swoim koncie mają 200 plenerów malarskich, wycieczki na wystawy i prelekcje o sztuce oraz konkursy malarskie dla amatorów i profesjonalistów m. in „Lublin w malarstwie”, który ma już 20 edycji.

Prace lubelskiego środowiska plastycznego z takich dziedzin jak malarstwo, rzeźba, grafika akwarela, można oglądać na cyklicznych wystawach w galerii „Przy bramie”. Jednym z zadań tej artystycznej grupy jest prowadzenie Społecznego Ogniska Plastycznego, które kształci młodzież i dorosłych z rysunku i malarstwa.

- Zrzeszamy utalentowane osoby w różnym wieku. Uczęszczają do nas lekarze, prawnicy, nauczyciele, technicy, maturzyści. Rozwijają swoje talenty pod okiem nauczycieli akademickich bądź z liceum plastycznego - opowiada Teresińska-Wieczorek.

Artyści swój talent wykorzystują w szczytnych celach. Towarzystwo prowadzi działalność charytatywną, bierze udział w aukcjach i przekazuje obrazy i pieniądze dla wielu instytucji i osób potrzebujących. Fundowało nawet książeczki mieszkaniowe dla wychowanków domów dziecka.

Od propagandy sztuki do czasów obecnych

Warto przybliżyć cząstkę historii powstania tej instytucji, która mimo wielu zmian społecznych i kulturowych wciąż działa, a utrzymuje się głównie ze składek i darowizn członków.

Cofnąć należy się do czasów międzywojennych, wtedy bowiem pojawił się pomysł powołania do życia organizacji zrzeszającej miłośników sztuki zarówno amatorów jak i profesjonalistów. W 1934 roku w kamienicy Pod lwami przy Rynku Starego Miasta zaczęło działać Towarzystwo Propagandy Sztuki.

Prezesem został Bohdan Kelles-Krauze, architekt i malarz, projektant takich budowli jak gmach Poczty Głównej przy Krakowskim Przedmieściu czy gimnazjum im. Hetmana Zamojskiego przy Ogrodowej. Wojna przerwała działalność towarzystwa.

12 listopada 1964 r. w Lublinie z inicjatywy zapaleńców i miłośników sztuki zaczęło działać Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Pierwsze spotkanie odbyło się w Domu Kultury Kolejarza, które na kilka lat stało się ich siedziba.

Aktywność artystyczną rozpoczęli wielką wystawą malarstwa z okazji 1000-lecia chrztu Polski. W kolejnych latach ich działalność nabrała rozpędu. Rok 1972 to początek cyklicznych plenerów malarskich. W 1976 r. rusza Społeczne Ognisko Plastyczne.

Trzy lata później artyści przenoszą się do nowej siedziby, w której spotykają się do dziś. Otrzymują parter i suterenę przy ul. Grodzkiej 32/34, po Liceum Sztuk Plastycznych, które przeprowadziło się na ul. Muzyczną.

- Czasy się zmieniły, wiele się działo, ale sztuka przetrwała - zaznacza prezes.

2019 rok to czas jubileuszu, podsumowań i określenia celów na następne lata.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski