Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 szkół w woj. lubelskim do zamknięcia. Ważą się losy liceum mundurowego w Dubience. Głos w sprawie zabrał wojewoda

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W obronę LO w Dubience włączyli się Piotr Ikonowicz i AGROunia
W obronę LO w Dubience włączyli się Piotr Ikonowicz i AGROunia nadesłane
Od kilku miesięcy ważą się losy Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. Według władz powiatu chełmskiego, placówka nie ma racji bytu z uwagi na małą liczbę uczniów i słabe wyniki na maturach. Ci, którzy mieli zacząć naukę w I klasie, tydzień temu dowiedzieli się, że ich klasa nie powstanie. Wojewoda lubelski zapewnia, że „żadne procedury z art. 89 ustawy Prawo oświatowe nie zostały wszczęte”, w związku z czym „zagrożenia likwidacji szkoły nie ma”.

Aktualnie w liceum uczy się 56 uczniów. Chociaż Starostwo Powiatowe w Chełmie (organ prowadzący) nie wyraziło zgody na nabór do klasy pierwszej, szkoła nabór prowadziła, bo miała taki obowiązek. W tym roku dokumenty do I klasy złożyło 18 uczniów, ale 6 je wycofało. W sumie naukę w pierwszej klasie LO w Dubience chciało podjąć 12 uczniów, jednak w związku z niepewną przyszłością szkoły również większość z nich zrezygnowała z nauki.

- Dzisiaj miałam kontrolę z Kuratorium Oświaty i okazało się, że nie złamałam prawa i nabór do klas pierwszych prowadziłam zgodnie z prawem - mówi Kazimiera Ciupa, która dyrektorem LO w Dubience jest do 31 sierpnia br.

Na razie nie wiadomo, kto zostanie dyrektorem w bieżącym roku. Jak dowiedzieliśmy się w starostwie, do tej pory brakowało chętnych na to stanowisko.

Kuratorium Oświaty w Lublinie nie wydawało żadnej opinii dotyczącej zamknięcia LO w Dubience. - Jest to zadanie własne powiatu chełmskiego, jako organu prowadzącego i jego władze podejmują decyzje dotyczące losów szkoły - powiedziała nam Jolanta Misiak z lubelskiego kuratorium.

Od 1 września mundurowe LO w Dubience będzie normalnie funkcjonować.

Jak podkreśla Jolanta Misiak, najwięcej szkół w tym roku zostanie zlikwidowanych właśnie na Lubelszczyźnie. Do Kuratorium Oświaty w Lublinie wpłynęło aż 60 wniosków w tej sprawie, 58 kuratorium zaopiniowało pozytywnie. Na liście placówek do zamknięcia najwięcej jest podstawówek, ale są też przedszkola, licea, technika, szkoły branżowe i policealne. Z pewnością nie ma na niej liceum w Dubience.

AGROunia z Piotrem Ikonowiczem w obronie szkoły

We wtorek, 31 sierpnia, Michał Kołodziejczak, lider AGROunii wraz z Andrzejem Waszczukiem, koordynatorem AGROunii na Lubelszczyźnie oraz Piotrem Ikonowiczem, Spolecznym Rzecznikiem Praw Obywatelskim pojawili się w Dubience. Z prośbą o pomoc do AGROunii zwrócili się rodzice dzieci, które uczą się lub chcą uczyć się w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience.

- Wieś Dubienka, to nie jest mała wioska. To tutaj skupiają się jak w soczewce problemy szeroko pojętej prowincji z całego kraju. To tu łamie się stereotyp, że o polską wieś się walczy - mówił podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Jednym z postulatów jest, by szkoła w Dubience przeszła pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej. Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej podkreślał, że zamykając szkołę, władza pokazuje, że na polskiej prowincji nie ma żadnej przyszłości.

Pierwszego września zaczyna się nowy rok szkolny. Niestety LO w Dubience wraz z nowym rokiem szkolnym nie będzie miało dyrektora. Uczniowie, którzy mieli rozpocząć naukę w pierwszej klasie, tydzień temu otrzymali informacje, że ich klasa nie powstanie.

- My jako rodzice jesteśmy zdesperowani. Dzieci zostały bez szkół. Nasze dzieci bardzo to przeżyły. Proszę zobaczyć, w jaki sposób nasze dzieci potraktowano. Na tydzień przed rozpoczęciem szkoły powiadomiono nas, że nie będzie otwarcia pierwszej klasy - mówiła nam jedna z matek.

- Aktualnie nie mam szkoły. Tydzień przed rozpoczęciem, powiedzieli mi, że nie mam szkoły, odesłali moje dokumenty. Ta szkoła była spełnieniem moich marzeń - dodała młoda dziewczyna, która nie wie, co z jej przyszłością.

Po konferencji prasowej mieszkańcy, rodzice oraz Michał Kołodziejczak, Andrzej Waszczuk, Piotr Ikonowicz udali się na sesję rady gminy Dubienka.

Po spotkaniu z radnymi wszyscy udali się do Starostwa Powiatowego w Chełmie. Nie zastali jednak starosty chełmskiego, ponieważ był w terenie. Mimo to zdecydowali, że w jego gabinecie będą czekać tak długo, aż starosta pojawi się w urzędzie.

Jest reakcja wojewody lubelskiego

We wtorek, w godzinach wieczornych osoby protestujące w chełmskim starostwie odbyły wideokonferencję z wojewodą lubelskim, Lechem Sprawką, który zaprosił wszystkich zainteresowanych na spotkanie 2 września w siedzibie delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie. Mają się tam pojawić: wojewoda, władze chełmskiego starostwa i gminy Dubienka, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego w Dubience (pani dyrektor, która pełniła obowiązki do 31 sierpnia br.), osoba powołana na stanowisko dyrektora oraz przedstawiciele rady pedagogicznej, rodziców i uczniów szkoły.

Jak przekazuje Lech Sprawka, spotkanie ma na celu „wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, dlatego, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele nie do końca prawdziwych informacji, bądź też część informacji jest nieprzedstawianych. Wszystkie podmioty równocześnie muszą uzyskać informacje o faktycznym stanie prawnym zaistniałej sytuacji oraz jak z tej sytuacji wyjść, zwłaszcza, że w postulatach osób protestujących w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie przewijał się problem likwidacji szkoły. Pragnę zwrócić uwagę, że żadne procedury z art. 89 ustawy Prawo oświatowe nie zostały wszczęte. W związku z tym, zagrożenia likwidacji szkoły nie ma”.

- 1 września br., w szkole w Dubience planowana jest inauguracja roku szkolnego, a w czwartek, 2 września zajęcia. W tym celu wojewoda lubelski wydał polecenie dyrektorowi delegatury Kuratorium Oświaty w Chełmie, żeby wizytatorzy przeprowadzili kontrolę w szkole w Dubience i sprawdzili, czy zajęcia odbywają się zgodnie z kalendarzem roku szkolnego - poinformowała we wtorek po godz. 20 Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego.

- Osoby protestujące w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie przyjęły zaproszenie wojewody lubelskiego na spotkanie w dniu 2 września oraz opuściły budynek starostwa - dodała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski