MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademicki Budżet Partycypacyjny. Uczelnie wiedzą już, na co wydadzą pieniądze

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Najwięcej głosów uzyskał projekt koncertu "Oczarowani Wodeckim". - to artysta, który łączy pokolenia. Trafi on w gusta zarówno młodszej publiczności, jak i tej starszej - tłumaczyła widoczna na zdjęciu Maja Pliszka, jedna z autorek pomysłu.
Najwięcej głosów uzyskał projekt koncertu "Oczarowani Wodeckim". - to artysta, który łączy pokolenia. Trafi on w gusta zarówno młodszej publiczności, jak i tej starszej - tłumaczyła widoczna na zdjęciu Maja Pliszka, jedna z autorek pomysłu. Jakub Sarek
Studenci, doktoranci oraz pracownicy czterech uniwersytetów skupionych w Związku Uczelni Lubelskich zdecydowali na co wydadzą 100 tys. zł w ramach Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego. Najwięcej głosów zdobył pomysł organizacji koncertu upamiętniającego Zbigniewa Wodeckiego. W bieżącym roku do realizacji przeznaczono łącznie pięć projektów.

Akademicki Budżet Partycypacyjny to inicjatywa Związku Uczelni Lubelskich zrzeszającego UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Politechnikę Lubelską. Podczas głosowania, które odbyło się w grudniu 2022 r. społeczność akademicka każdego z ośrodków wskazała pięć zwycięskich projektów. Koszt każdego z nich nie mógł przekroczyć 20 tys. zł. W sumie w puli znalazło się 100 tys. zł. Każdy z uniwersytetów wchodzących w skład ZUL przeznaczył na ten cel 25 tys. zł.

Najwyższy wynik w głosowaniu uzyskał projekt zorganizowania koncertu "Oczarowani Wodeckim". Wydarzenie ma się odbyć na przełomie maja i czerwca br. w Chatce Żaka. Jego uczestników wyłoni casting. Jak tłumaczą pomysłodawcy, na wybór takiego patrona przedsięwzięcia wpłynęła jego ponadczasowa twórczość.

- Zbigniew Wodecki to artysta, który łączy pokolenia. Trafi on w gusta zarówno młodszej publiczności, jak i tej starszej - zaznacza Maja Pliszka, jedna z autorek projektu.

Choć impreza skierowana jest głównie do żaków z ZUL, organizatorzy nie wykluczają, że grono wykonawców może poszerzyć się o inne osoby, m.in. pracowników uniwersytetów.

W tym roku realizacji doczekają się także cztery inne inicjatywy. Na drugim miejscu w głosowaniu uplasował się projekt zbadania wód Zalewu Zemborzyckiego i Bystrzycy pod kątem obecności w nich zanieczyszczeń. Rezultaty badania mogłyby posłużyć do opracowania metody zapobiegania zanieczyszczeniom i przywróceniu rekreacyjnej funkcji obu akwenów.

Na najniższym stopniu podium znalazł się Piknik Akademicki, który odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym UMCS. W zamyśle ma on zintegrować środowisko akademickie czterech lubelskich uczelni. Pomysłodawcy deklarują, że wydarzenie będzie miało charakter rodzinny.

Uznanie głosujących zdobyły także: mini-strefy relaksu, które powstaną na terenie kampusu każdego z ośrodków oraz badania przesiewowe krótkowzroczności wśród żaków.

Dzisiaj (1 lutego) w małej sali widowiskowej Chatki Żaka autorzy zwycięskich projektów otrzymali specjalne wyróżnienia.

W grudniowym głosowaniu udział wzięło 2 tys. osób.

- To pokazuje jak ogromny potencjał drzemie w społeczności akademickiej i ostatecznie udowadnia, że wszyscy czujemy się odpowiedzialni za życie na naszych uczelniach - mówi prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

I dodaje, że Akademicki Budżet Partycypacyjny stanie się inicjatywą cykliczną.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski