Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Irlandii odwiedził UMCS. Jeśli chcecie rozmowy między stronami musicie im stworzyć wspólną przestrzeń"

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Spotkanie odbyło się na UMCS-ie w ramach cyklu "Diplomatic Talks".
Spotkanie odbyło się na UMCS-ie w ramach cyklu "Diplomatic Talks". Anna Chlebus
To już ostatnie w kończącym się roku akademickim spotkanie z serii "Diplomatic talks" na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS. W piątek (16 czerwca) pojawił się na nim niezwykły gość - ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey.

- Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej ta organizacja miała dopiero piętnaście lat i zaledwie kilkoro członków. Irlandia była bardzo biedna, rozszarpana między dwoma kościołami i strefami wpływów. Ludzie nawet chodzili do innych sklepów, w ogóle się między sobą nie mieszali. Mieliśmy też problemy z nierównościami szczególnie dotyczącymi płci, kobiety zarabiały o wiele mniej niż mężczyźni - mówił Haughey podczas swojego krótkiego wykładu "50 years of Ireland in the EU”. - Młodzi ludzie widzieli swoją przyszłość tylko za granicą. Teraz, po latach z kraju, z którego się wyjeżdża staliśmy się krajem DO którego się wyjeżdża. Załagodziły się też podziały - z wrogości przeszliśmy do obopólnego szacunku.

Ambasador podczas późniejszej sesji pytań i odpowiedzi udzielił także kilku wskazówek studentom, podkreślił podobieństwa sytuacji pomiędzy oboma krajami i podzielił się swoim bogatym doświadczeniem dyplomatycznym.

- Myślę, że trzy czynniki utrudniają w dzisiejszych czasach dialog - wskazał - Pierwszym są social media, w których bardzo łatwo jest wpaść w spiralę - każdy followuje tylko tych, którzy myślą podobnie i koniec końców zamykamy sami siebie w bańce informacyjnej. Nigdy nie słyszymy żadnej innej opinii niż nasza własna. Drugi problem to media same w sobie, które widząc, że przyciągają konkretną grupę odbiorców o danym światopoglądzie jeszcze mocniej starają się jeszcze mocniej utrzymać ich uwagę. Trzeci problem to populistyczne pogłębiające podziały partie polityczne - tak dla przykładu działa właśnie Rosja. Zauważyłem, że w Polsce ten podział jest realnym problemem i wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Jak temu zaradzić?

- Jeśli chcemy rozmowy pomiędzy stronami musimy przede wszystkim stworzyć im wspólną, bezpieczną dla wszystkich przestrzeń - stwierdził.

- Możemy też wspierać wszystkie niezależne media, a także samemu otworzyć się na inne opinie. Wyjdźcie do ludzi, porozmawiajcie z nimi, zafollowujcie na Twitterze, Facebooku czy TikToku kogoś, z kim się nie zgadzacie - zaproponował.

- To ważne by po prostu samemu poznać inne punkty widzenia świata - zaznaczył.

W ramach „Diplomatic Talks” zorganizowanych przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS odwiedzili już: ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, ambasadorka Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, ambasador Republiki Federalnej Niemiec Thomasa Bagger.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski