MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Polsce obchodzi 100-lecie. "Cerkiew Prawosławna w Polsce jest strukturą niezależną". Zdjęcia

Jubileusz 100-lecia autokefalii PAKP w Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Otwarcie wystawy i konferencja naukowa pt. "Stulecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Geneza, uwarunkowania i skutki".
Jubileusz 100-lecia autokefalii PAKP w Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Otwarcie wystawy i konferencja naukowa pt. "Stulecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Geneza, uwarunkowania i skutki". Małgorzata Genca
Przez piątek i sobotę (24 i 25 maja) trwają uroczystości jubileuszowe z okazji 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

"Autokefalia oznacza samodzielność, niezależność"

Diecezja lubelsko-chełmska rozpoczęła uroczystości koncertem paschalnym w lubelskiej filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w czwartek (23 maja) o godz. 18:00. Występom chórów towarzyszyła wystawa „100-lecie Autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego” oraz premierowa projekcja filmu „Diecezja lubelsko – chełmska jako duchowy owoc autokefalii Kościoła prawosławnego w Polsce”.

– Autokefalia oznacza samodzielność, niezależność. Cerkiew Prawosławna w Polsce jest strukturą niezależną, ma swoje biskupstwo i swojego zwierzchnika, uczelnie teologiczne, a przede wszystkim buduje własną tożsamość w granicach RP – mówił ks. dr Jarosław Szczur, proboszcz Prokatedralnej Parafii Prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie podczas piątkowej konferencji.

Przez piątek i sobotę (25 maja) trwa konferencja naukowa poświęcona wydarzeniom sprzed 100 lat.

– Nasza diecezja lubelsko-chełmska była szczególną administracją cerkwi prawosławnej, gdzie zrodziło się wielu duchownych, którzy czynnie uczestniczyli w procesie budowania cerkwi w Polsce. Po odejściu od cerkwi moskiewskiej mieliśmy większą szansę na budowanie własnej tożsamości narodowej oraz autonomiczności kulturowej i religijnej. Działalność, która zrodziła się w strukturach cerkwi prawosławnej w Polsce po 1924 roku była okresem "świeżego oddechu" dla wolnego Państwa Polskiego, więc niepodległość Polski szła w parze z niepodległością cerkwi – podkreśla ks. Szczur.

Starania cerkwi o niepodległość trwały setki lat

Podczas konferencji wspomniano także rektora chełmskiego seminarium duchownego, metropolitę Dionizego Waledyńskiego, który czynnie działał na rzecz usamodzielnienia się cerkwi w Polsce. Od 1923 pełnił funkcję zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Doprowadził do pomyślnego końca starania o autokefalię Kościoła prawosławnego w Polsce uzyskaną od patriarchy Konstantynopola z pominięciem Kościoła Rosyjskiego. Urząd sprawował do 1948, kiedy został usunięty przez władze stalinowskie i osadzony w areszcie domowym.

Jubileusz 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego to okazja do przypomnienia tysiącletniej historii Prawosławia na ziemiach Rzeczypospolitej.

– Już w IX w. dzięki misyjnemu trudowi uczniów świętych Cyryla i Metodego wschodnie chrześcijaństwo — prawosławie zakorzeniło się na południowych rubieżach dzisiejszej Polski i przez całą historię Rzeczypospolitej było wyznaniem jej obywateli określającym ich religię, kulturę i tożsamość. Rozwijając się na przestrzeni jej dziejów mimo różnych doświadczeń, przetrwało do naszych dni – zaznacza protodiakon Wiaczesław Perek z portalu cerkiew.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski