MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie rozpoczynają się uroczystości jubileuszowe kościoła prawosławnego

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Dzisiaj, 23 maja, w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się inauguracja diecezjalnych uroczystości poświęconych 100-leciu autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła oraz 35-leciu restytuowania Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Jubileuszowe trzydniowe uroczystości trwać będą w Lublinie do 25 maja. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Z okazji celebrowanych jubileuszy 23 maja (czwartek) w Filharmonii Lubelskiej odbędzie Koncert Paschalny. Wystąpią chóry cerkiewne i zespoły wokalne reprezentujące prawosławną społeczność miasta Lublin. Początek wydarzenia o godz. 18.00.

W piątek (24 maja) w Trybunale Koronnym na Starym Mieście w Lublinie odbędą się dwie sesje konferencji naukowej poświęconej 100-leciu samodzielności cerkwi prawosławnej w Polsce. Obrady poprzedzone będą otwarciem tematycznej wystawy dotyczącej autokefalii i Diecezji Lubelsko- Chełmskiej. Początek o godz. 16.00.

Natomiast 25 maja (sobota) w Ratuszu Miasta Lublin będzie kontynuowana konferencja naukowa poświęcona autokefalii. Podczas dwunastu wystąpień teologów i historyków będzie zaprezentowana problematyka nadania autokefalii, ustroju prawnego w II RP oraz złożoność czasów powojennych w historii kościoła prawosławnego w Polsce. Początek o godz. 9.00.

Planowane przedsięwzięcie stanowi istotną sposobność do prezentacji wielokulturowego dziedzictwa wschodnich regionów Polski oraz wybranych aspektów historyczno-kulturowych funkcjonowania kościoła prawosławnego w kraju. 100-lecie samodzielności polskiej cerkwi to odpowiedni moment na ukazanie bizantyjsko-ruskich źródeł tożsamości wyznaniowej prawosławnych Polaków, ich patriotyzmu i miejsca w świadomości narodowo-cerkiewnej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny (szczegółowy program w galerii). Koncert i konferencja będą transmitowane na żywo na portaluhttps://cerkiew.pl/
Konferencja jest organizowana we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Kolejne zaplanowane wydarzenia:

  • Biała Podlaska - 15 czerwca
  • Chełm - 20 września
  • Zamość - 19 października
  • Siedlce - 16 listopada

Organizatorem wydarzenia jest Chełmskie Centrum Kultury Prawosławnej.

Współorganizatorami lubelskiej inauguracji jubileuszu są: Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Katedra Teologii Prawosławnej Instytut Nauk Teologicznych KUL oraz Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Wydarzenie bierze udział w programie Warto być Polakiem, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski