Azoty Puławy wygrały z MRK Sesvete w Lidze Europejskiej. Dobra zaliczka przed rewanżem w Chorwacji (ZDJĘCIA)

Z bagażem ośmiu bramek zaliczki piłkarze ręczni Azotów Puławy przystąpią za tydzień do rewanżowego meczu w Lidze Europejskiej z MKR Sesvete. W pierwszym meczu we własnej hali podopieczni trenera Roberta Lisa pokonali Chorwatów 29:21.

Dla rywali spotkanie w Puławach było szczególnym wydarzeniem, ponieważ drużyna z Sesvete po raz pierwszy w historii zagrała w europejskich rozgrywkach. Do Polski przyjechał bardzo młody i niedoświadczony zespół, który kroku Azotom dotrzymywał tylko przez 17 minut. Wtedy bowiem Nikola Finek wyprowadził swój zespół na pierwsze i jedyne prowadzenie – 8:7.

Ostatnie 13 minut pierwszej połowy gospodarze wygrali 6:0 i na przerwę zeszli już z bezpieczną przewagą (13:8). Pięć trafień w tej części meczu zanotował Andrii Akimenko, najlepszy strzelec puławian w tym spotkaniu (w sumie zdobył osiem goli na 9 prób).

Goście fatalną końcówką w tej części meczu popsuli sobie skuteczność rzutową, która do przerwy wynosiła tylko 33-procent (skuteczność Azotów 57-procent).

Przewagę pięciu bramek zaraz po przerwie powiększył jeszcze Rafał Przybylski, a w 36. minucie trafienie Pawła Podsiadło dało gospodarzom prowadzenie różnicą 8 goli (18:10). W drugiej połowie puławianie kontrolowali grę i prezentowali bardziej dojrzałą i skuteczną piłkę ręczną.

Najwyższe prowadzenie Azoty uzyskały w 52. minucie, gdy po bramce Antoniego Łangowskiego wynik brzmiał 26:15. Tak wysokiej przewagi drużynie Roberta Lisa nie udało się utrzymać, a rezultat pierwszej konfrontacji 1. rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej ustalił najbardziej doświadczony w ekipie gości, Ivan Dumencic. Chorwat zdobył bramkę z rzutu karnego, który sędziowie podyktowali po faulu Borisa Zivkovica.

Rewanż w Chorwacji odbędzie się 4 września. Zwycięzca dwumeczu awansuje do 2. rundy kwalifikacji.

Azoty Puławy – MRK Sesvete 29:21 (13:8)

Azoty: Bogdanov, Zembrzycki – Akimenko 8, Przybylski 4, Podsiadło 3, Kowalczyk 3, Jarosiewicz 3, Łangowski 2, Gumiński 2, Zivković 1, Bachko 1, Rogulski 1, Fedeńczak 1, Dawydzik. Kary: 6 min. Trener: Robert Lis

MRK: F. Peric, S. Peric – Finek 4, Rauzan 3, Vusic 3, Hrsak 3, Krndelj 2, Dumencic 2, Suker 2, Zaja 1, Kresic 1, Topic, Gavric, Strbad. Kary: 4 min. Trener: Silvio Ivandija

Sędziowali: Gytis Sniurevicius i Andrius Grigalionis (Litwa)