Baobab z placu Litewskiego zostanie wycięty

  Baobab z placu Litewskiego zostanie wycięty

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Szlachetka

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego badali w poniedziałek baobab z placu Litewskiego.
  1/9
  przejdź do galerii

  Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego badali w poniedziałek baobab z placu Litewskiego. ©UM Lublin

  To już pewne. Po tym, jak słynny pomnik przyrody z placu Litewskiego został przebadany przez trzech dendrologów i sprawdzony tomografem, zapadła decyzja o tym, że topola czarna zwana baobabem zostanie wycięta. - To drzewo skończyło już swój żywot. Definitywnie nadaje się do usunięcia - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w ratuszu dr Wojciech Durlak z Uniwersytetu Przyrodniczego, który w poniedziałek badał drzewo tomografem.


  O tym, że baobab, czyli ponad stuletnia topola czarna z placu Litewskiego, jest w złej kondycji mówi się od dawna, winne temu były również błędy w pielęgnacji z przeszłości, m.in. obłożenie drzewa kostką na betonowym podłożu.

  Sytuacja pogorszyła się, kiedy tydzień temu z baobabu odpadł konar. Po tym fakcie ratusz zlecił ocenę stanu drzewa, udział w niej wzięło trzech dendrologów. Ci specjaliści stwierdzili, że drzewo zostało w ostatnich tygodniach mocno zaatakowane grzybem. - W ostatnim okresie grzyb miał bardzo dobre warunki do rozwoju. Przede wszystkim była wysoka wilgotność. Ponadto panowała wysoka temperatura, w przedziale od zera do piętnastu stopni Celsjusza. Owocniki grzyba występują praktycznie ze wszystkich stron drzewa – mówił w trakcie konferencji prasowej dendrolog Michał Kieszko.

  Wyniki poniedziałkowego badania tomografem


  W poniedziałek zostało dodatkowo przeprowadzone badanie tomografem dźwiękowym. O efektach tego badania ratusz poinformował na konferencji prasowej.

  UM Lublin
  - Badanie tomograficzne wnętrza pnia potwierdziło niestety wcześniejsze ekspertyzy. To drzewo jest w fazie stanu zamierania, mamy tu do czynienia z 15 proc. zdrowego drewna we wnętrzu pnia. Ponad 70 proc. pnia jest uszkodzone - podkreśla dr Wojciech Durlak z Zakładu Dendrologii i Terenów Zieleni Uniwersytetu Przyrodniczego.

  Specjalista wyjaśnił, że im ciemniejszy kolor na obrazie, tym drewno jest zdrowsze. Kolor czarny w przypadku baobabu widoczny jest tylko na obrzeżach pnia, tuż przy korze. - Żółte linie wskazują na możliwość wystąpienia pęknięć, w wyniku osłabienia struktury drzewa - dodał dr Wojciech Durlak.

  Naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego badał także prędkość rozchodzenia się dźwięku tomografu wewnątrz pnia baobabu. Tu zasada jest następująca: im ta prędkość jest szybsza, tym badane drzewo cieszy się lepszą kondycją. Jak to wygląda w przypadku topoli czarnej z placu Litewskiego?

  - Dla zdrowego drzewa prędkość rozchodzenia się dźwięku powinna wynieść ponad 1 tys. metrów na sekundę, w tym przypadku sięgała między niektórymi punktami pomiaru mniej niż 300 metrów na sekundę - informuje dr Wojciech Durlak z Zakładu Dendrologii i Terenów Zieleni Uniwersytetu Przyrodniczego. - To świadczy o znacznym rozkładzie wnętrza pnia, lub nawet występowaniu pustych przestrzeni - wyjaśnia specjalista.

  Wyjątkowe drzewo dla Lublina


  Topola czarna z placu Litewskiego ma ponad 100 lat, szacuje się, że drzewo mogło być zasadzone nawet około 1880 roku z inicjatywy Feliksa Bieczyńskiego, projektanta i założyciela Ogrodu Saskiego. Topola czarna z centrum Lublina to drzewo, z którym wiąże się wiele wspomnień mieszkańców miasta, lublinianie od lat umawiają się "pod baobabem" i mają do niego emocjonalny stosunek. Drzewo jest tak ważne, że doczekało się własnego imienia.

  Ratusz potwierdza, że będzie wycinka


  Ratusz poinformował w poniedziałek, że zostanie rozpoczęta procedura związana z wycinką. - Wiemy, że to drzewo jest dla wszystkich ważne, ale musimy brać pod uwagę to, co mówią specjaliści - powiedziała w poniedziałek Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

  Żeby wycinka była możliwa radni miejscy muszą przegłosować uchwałę zdejmującą ochronę z baobabu, który od 1990 roku ma status pomnika przyrody. Projekt takiej uchwały musi być wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie. Miasto już wcześniej zapowiadało, że taka uchwała mogłaby stanąć na lutowej sesji rady miasta.

  - Na zaopiniowanie takiego projektu mamy 30 dni, ale zajmujemy stanowisko szybciej, jeśli chodzi o sytuację zagrożenia bezpieczeństwa. Na pewno drzewo obejrzy jeszcze nasz inspektor - mówił Kurierowi Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ w Lublinie.

  - Po przyjęciu uchwały, wyślemy do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wycinkę - zapowiada Hanna Pawlikowska. Dodając, że sprawa baobabu nie powinna opóźnić momentu zakończenia remontu placu Litewskiego.

  Kiedy wycinka? Być może w marcu lub w kwietniu. - Do tego momentu powiększymy zagrodzony płotem obszar wokół baobabu, bo według specjalistów przy dodatnich temperaturach rozwój grzyba będzie postępował - dodaje miejski architekt zieleni.

  Co po baobabie?


  Ratusz czeka na opinie mieszkańców w kwestii tego, co powinno się znaleźć na placu Litewskim w miejscu wyciętego baobabu. Propozycje można przesyłać na adres: baobab@lublin.eu.

  - Są różne propozycje upamiętnienia: solidny pomnik, ale też baobab w miniaturze. Jest też możliwość posadzenia w tym miejscu innego drzewa: dębu lub lipy. Na razie będziemy przyjmować propozycje mieszkańców - wyjaśnia Hanna Pawlikowska. Dodając, że drewno pozostałe ze słynnej topoli czarnej może trafić do muzeum lub skansenu.

  Przypomnijmy, że radni dzielnicy Śródmieście uważają, że fragmenty ściętego baobabu powinny trafić do Muzeum Lubelskiego, na przykład do Muzeum Historii Miasta Lublina mieszczącego się w Bramie Krakowskiej.

  Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie ma inną propozycję: zrobić pamiątkowe cegiełki z drewna ściętego baobabu. - Być może takie cegiełki powinny być sprzedawane, a pieniądze na ten cel przeznaczone na zakup sadzonek drzew - mówił Kurierowi dyrektor Pietrasiewicz. - Wszyscy mamy wspomnienia związane z baobabem. To jest punkt odniesienia dla każdego mieszkańca Lublina - dodaje szef Teatru NN.

  Za upamiętnieniem jest także Euzebiusz Maj, historyk sztuki i konserwator krajobrazu kulturowego, który uważa, że baobab został zasadzony około 1880 roku jako tzw. drzewo wolności, w kontrze do cerkwi zbudowanej na placu Litewskim przez rosyjskiego zaborcę.

  - Należy walczyć o przetrwanie symboliki tego drzewa, nawet jeśli ono samo nie może przetrwać. Usunięcie go całkowicie z pamięci byłoby stratą w sensie duchowym - tłumaczy Euzebiusz Maj. - Mógłby się pojawić jakiś element plastyczny upamiętniający baobab, może kolumna światła. To jest zadanie dla artystów - dodaje historyk sztuki.

  Dąb zamiast topoli czarnej


  A jeśli zdecydujemy się na zasadzenie nowego drzewa zamiast stawiać instalację? Jaki gatunek wybrać? - Opowiadałbym się za dębem szypułkowym, który ma niski pień i pokaźną koronę. Jednocześnie rośnie do kilkuset lat i ma znaczenie symboliczne w naszej kulturze - proponuje Jerzy Rachwald, znany lubelski dendrolog.


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (69)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Następny antypomnik anty prezydenta ŻUKA

  Lawonicha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Co to za prezydent - budżet na 2017 rok 2 miliardy, zadłużenie miasta 1,3 miliarda. Ale przecież nie on będzie to spłacał, więc czy to takie ważne. Gdzie by to nie było, jak PO dotknie się do...rozwiń całość

  Co to za prezydent - budżet na 2017 rok 2 miliardy, zadłużenie miasta 1,3 miliarda. Ale przecież nie on będzie to spłacał, więc czy to takie ważne. Gdzie by to nie było, jak PO dotknie się do czegoś to na pewno S P I E P R Z Y !!!!!!!. Teraz jeszcze doprowadził do zniszczenia drzewa. Jak długo jeszcze takiego nieudacznika w moim mieście ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  laser

  szab (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Niektórym palma odbija na tle baobabu, zatem specjalnie dla tych proponowałbym nic nie sadzić, bo i tak nie wyrośnie, tylko zamontować potrzebną ilość laserów, aby odtworzyć wirtualny wizerunek...rozwiń całość

  Niektórym palma odbija na tle baobabu, zatem specjalnie dla tych proponowałbym nic nie sadzić, bo i tak nie wyrośnie, tylko zamontować potrzebną ilość laserów, aby odtworzyć wirtualny wizerunek mającej się jeszcze całkiem dobrze czarnej topoli sprzed lat, widocznej bez zakłóceń w dzień i w nocy. A ja sobie poradzę - pójdę do lasu...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ratusz

  gośc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  dopiąl swego , może by swoją aktywnośc w wycinaniu drzew przeniśli w inne dzidziny życia Lublina, a może by zmienili miejsce swojego zamieszkania. Jest jeszcze tyle drzew na świecie do bezmyślnej...rozwiń całość

  dopiąl swego , może by swoją aktywnośc w wycinaniu drzew przeniśli w inne dzidziny życia Lublina, a może by zmienili miejsce swojego zamieszkania. Jest jeszcze tyle drzew na świecie do bezmyślnej wycinki a zawsze znajdzie się taki - i to z tytułem naukowym, który uzasadni mądrze decyzje prowincjuszyzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomnik

  Deputy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  Najlepiej pomnik Lecha Kaczyńskiego!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowe drzewo!

  torojka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Dąb dobry pomysł.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tęcza

  miłośnik topól i palm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  palma i "tencza" ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Baobab

  Mieszkanka Lublina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Też pomyślałam od razu, że dąb.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dąb zamiast topoli czarnej

  20.12 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  tylko dąba :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Baobab

  Iwka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

  Proponuję wyznaczyć miejsce dla KOD-owców, by mieli gdzie pajacować i błaznów z siebie robić :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludzie głupieją

  Lalka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Już nawet nie można o drzewie porozmawiać tak normalnie z sentymentem bo zawsze ktoś musi się wyrwać jak filip z konopi. Co wspólnego ma z tym kod i polityka. Mówimy o symbolu którego niedługo nie...rozwiń całość

  Już nawet nie można o drzewie porozmawiać tak normalnie z sentymentem bo zawsze ktoś musi się wyrwać jak filip z konopi. Co wspólnego ma z tym kod i polityka. Mówimy o symbolu którego niedługo nie będzie. Posadźmy drzewo ale żeby gdy dorośnie było duże wysokie niech rośnie dokladnie w tym samym miejscuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wyciąć

  resztę. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Zabetonujcie reszte powierzchni z trawą. Sredniej zieleni nie ma od dawna a wysoka ledwo dyszy - po roku na tej pustej wspanialej przestrzeni nie bedzie juz niczego zielonego.
  na tym postawcie...rozwiń całość

  Zabetonujcie reszte powierzchni z trawą. Sredniej zieleni nie ma od dawna a wysoka ledwo dyszy - po roku na tej pustej wspanialej przestrzeni nie bedzie juz niczego zielonego.
  na tym postawcie wspaniale drzewa w donicach - zawsze bedzie mozna zrobic ich różne układy... A jak nie wystarczy - to kolejną fontannę i wypozyczalnię kajakow.
  A kiedys drzewa rosły wzdłuż całej tej ulicy... i nikomu to nie przeszkadzalo. ale do miasta przyjechali ludzie z czworakow...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obstrukcja totalna grozi zafajdaniem

  J. Drwal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dziwak czy glooopek? Przecież ten mursz może w każdej chwili kogoś zabić. A taki gluś będzie przekonywał, że badziewie musi tam stać i walić się ludziom na głowy.
  Okres żywotności topoli to 40-60...rozwiń całość

  Dziwak czy glooopek? Przecież ten mursz może w każdej chwili kogoś zabić. A taki gluś będzie przekonywał, że badziewie musi tam stać i walić się ludziom na głowy.
  Okres żywotności topoli to 40-60 lat, potem te drzewa szybko stają się niebezpieczne dla człowieka.

  Co innego wycinanie całych kompleksów "zdrowych" zadrzewień w parkach, na terenach wąwozów czy też naturalnie zadrzewionych obszarów w granicach miasta (górki czechowskie), bo teren zabetonować zamierzają deweloperzy pod mieszkania albo postawić jeszcze jeden supermarket (na co zgodę wydają urzędnicy pana Owada i jego szajka w radzie miasta).zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Największe Serce Świata w Lublinie. Mieszkańcy ułożyli je dla Pawła Adamowicza

  Największe Serce Świata w Lublinie. Mieszkańcy ułożyli je dla Pawła Adamowicza

  Alarm bombowy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ewakuacja

  Alarm bombowy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ewakuacja

  Zaginione kobiety z woj. lubelskiego. Czy je rozpoznajesz? (ZDJĘCIA)

  Zaginione kobiety z woj. lubelskiego. Czy je rozpoznajesz? (ZDJĘCIA)