Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteczka w pniu drzewa powstanie w Zamościu. "Mamy nadzieję, że spodoba się mieszkańcom"

Karolina Ryniak
Orzech szary, który rósł nad stawem w Parku Miejskim w Zamościu, został w ostatnich dniach wycięty. - To smutny widok, bo było to ogromne i piękne drzewo – mówią mieszkańcy. Urząd Miasta odpowiada, że trzeba było usunąć znaczną część korony drzewa, ponieważ zaatakowała je choroba. Ma też pomysł, jak zrekompensować mieszkańcom stratę.

- Popatrzcie na linie przecięcia orzecha. Czy widać tam chorobę drzewa? - pyta na swoim profilu radny zamojskiej rady miasta, Rafał Zwolak. I dodaje: - Od lat staram się sprawdzać, które drzewa są wycinane. Okazuje się, że nieważne czy to pomnik przyrody. Na sierpniowej sesji, kiedy podejmowano uchwałę „o zniesieniu form ochrony drzew uznanych za pomniki przyrody”, w tym tego orzecha, byłem na zwolnieniu lekarskim. Nie wiem, czy Urząd Miasta przekazał radnym wystarczające dane. Zazwyczaj opinię o wycince, czy przycięciu wydaje "mityczny" dendrolog i po drzewie.

Jak tłumaczą urzędnicy, by zrekompensować środowisku stratę, pozostawiono pień drzewa. Jest też pomysł na to, w jaki sposób zagospodarować podcięte drzewo. W jego pniu niebawem powstanie biblioteczka. Posłuży również jako siedlisko dla wielu owadów, porostów oraz dla różnych gatunków ptaków.

- Drzewo obumarło i utraciło wartości przyrodnicze, a sucha i łamliwa korona stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Podcinka drzewa została przeprowadzona zgodnie z przepisami, tzn. decyzję uzyskano od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Miasto wykona nasadzenia zastępcze drzew z gatunku jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon zwyczajny i kasztanowiec – informuje Marta Lackorzyńska – Szerafin, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Zamościu.

Miasto Zamość przy współpracy z zamojską Castoramą zaadaptuje pień na biblioteczkę przeznaczoną do tzw. bookcrossingu, czyli formy bezpłatnej wymiany książek. W Polsce akcja znana jest pod nazwą "uwalniania książek". Mieszkańcy będą mogli korzystać z egzemplarzy znajdujących się w biblioteczce, a także zostawiać swoje do wymiany z innym czytelnikami.

- Mamy nadzieję, że czytelnia pod chmurką i miejsce do bezpłatnej wymiany książek spodobają się mieszkańcom i będą chętnie z korzystać z tej propozycji – dodaje rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski