Biedroń pod rękę z Czarzastym i Schetyną? Działacze Wiosny mówią o pasujących do siebie programach

Andrzej ZwolińskiZaktualizowano 
Robert Biedroń
Robert Biedroń brak
Związki partnerskie, in vitro, rozszerzone pakiety socjalne. Dolnośląscy działacze Wiosny nie ukrywają, że coraz bliżej im do jeszcze niedawno ostro atakowanego Grzegorza Schetyny. Zobacz, co mówią o koalicji.

- Po tym jak ogłosiliśmy swój program na warszawskim Torwarze w lutym, śmiano się z nas i szydzono, a teraz widzimy jak programy największych partii stają się praktycznie kserokopiami naszego programu – mówi nam Robert Obaz, pełnomocnik wyborczy partii na Dolnym Śląsku.

Przyznaje, że Wiosna intensywnie negocjuje z Koalicją Obywatelską, a szczególnie z Platformą powołanie wielkiej koalicji. Gdyby poszło coś nie tak, przygotowują się też na wariant samodzielnej walki o mandaty. - Jesteśmy gotowi do stworzenia własnych list, mamy mocnych kandydatów, znanych już z wyborów do parlamentu Europejskiego - dodaje Obaz.

Działacze nie ukrywają, że Wiosna cały czas próbuje dogadać się z ugrupowaniami najbliższymi sobie ideowo czyli z partią Razem i z SLD, ale rozmowy z Koalicją Obywatelską są też bardzo intensywne i jak przyznają szanse na zawarcie porozumienia są duże. - W czwartek, a najpóźniej do końca tygodnia rozstrzygnie się czy pójdziemy do wyborów sami czy w dużej koalicji – deklaruje ostatecznie dr Mariusz Kotarba z wałbrzyskiej Wiosny.

Znaki na niebie i ziemi wskazują na centrolewicową Koalicję Obywatelską

Kilka faktów przemawia bardziej za szeroką koalicją centrolewicową niż za powtórką Koalicji Europejskiej z udziałem PSL czy blokiem tylko lewicowym. Z ostatnich deklaracji Włodzimierza Czarzastego, wynika, że koalicja z PO jest dla SLD priorytetem i wydaje się przesądzona. Najprawdopodobniej nie dojdzie do stworzenia szerokiej, lewicowego frontu, który dla lidera SLD był drugim wyborem, a do którego namawiał Adrian Zandberg z partii Razem. O niej mówił też co prawda Robert Biedroń, ale jednocześnie dodawał, że nie wyobraża sobie takiego bloku bez SLD. Włodzimierz Czarzasty mówił co prawda, że jest gorącym orędownikiem powrotu do Koalicji Europejskiej z ludowcami, ale z drugiej strony – gdy jesteśmy świadkami rozbratu PO z ludowcami - brakuje mu atutów do tego by przyprzeć w tej sprawie Schetynę do muru.

Przypomnijmy, ze Władysław Kosiniak-Kamysz już w ubiegłym tygodniu oświadczył, że Polskie Stronnictwo Ludowe zbuduje Koalicję Polską. - Nie widzimy w PO chęci do budowy bloku centrowego – powiedział wówczas. Dodajmy do tego wypisanie na wyborczych sztandarach związków partnerskich i refundacji in vitro przez Grzegorza Schetynę. Wyraźnie widać, że były to ostatnie gwoździe do trumny koalicyjnej formuły z majowych wyborów.

Notowania są kolejnym „za” koalicją centrolewicową. Ostatnie badania sondażowe zrobione przez Kantar dla TVN pokazują, że Zjednoczona prawica może liczyć na 42 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą PO i Nowoczesna. Ta formacja mogłaby zebrać 27 proc. głosów. Do parlamentu mieliby szansę wejść jeszcze politycy Kukiz'15 (6 proc.) i Wiosny Roberta Biedronia ocierając się o 5 proc. próg wyborczy. SLD i PSL pozostają pod kreską. Szczególnie partia Czarzastego, która z sondażowym poparciem na poziomie 2 proc. nie mogłaby nawet liczyć na finansowanie z budżetu. Podobnym jak SLD poparciem cieszy się Razem. Próba tworzenia lewicowego bloku – bez PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej – wydaje się w tej sytuacji bardzo ryzykowna. Czarzasty dobrze pamięta poprzednie wybory i potknięcie się przez o 7 proc. próg wyborczy przez ówczesną lewicową koalicję.

Wiosnę mocno osłabiły ostatnie wpadki wizerunkowe, choćby przypadki oskarżeń o mobbing przez jednego z działaczy i brak szybkiej reakcji ze strony liderów. Przypomnijmy też hamletyzowanie Roberta Biedronia w sprawie zrzeczenia się euromandatu. Zadeklarował to przed wyborami, by w końcu go zatrzymać. Tłumaczenie, że wtedy powiedział „prawdopodobnie zrezygnuję”, albo że zrezygnuje, ale pod dostaniu się do Sejmu, brzmią mało poważnie.

Wreszcie kolejnym, ważnym argumentem za pójściem razem są pieniądze. Partie są wykrwawione finansowo przez majowe wybory, ale PO i SLD z pewnością zachowały rezerwy pozwalające im na przeprowadzenie kampanii. W znacznie gorszej sytuacji jest Wiosna, która nie mogąc liczyć na budżetową subwencję, musi polegać na ofiarności zwolenników, co nie wydaje się już takie pewne jak jeszcze w lutym i w marcu gdy partia powstawała, a zapał ludzi był największy.

Czy Biedroń pójdzie ostatecznie za Czarzastym w ramiona Schetyny?

Działacze tej partii jak ognia unikają odpowiedzi wprost na to pytanie, ale jednocześnie przyznają, że postulaty z szóstki Schetyny są mocno zbieżne z ich hasłami, szczególnie w kwestii związków partnerskich czy refundacji in vitro. Mogliby się też z pewnością podpisać pod pozostałymi punktami programu ogłoszonymi przez lidera PO. Choćby pod zachowaniem 500 plus na dzieci w obecnym wymiarze, zwiększeniem pensji poprzez obniżenie podatków i składek, wprowadzenie premii za aktywność, wyeliminowaniem węgla z energetyki czy w końcu pod postulatem stałej, trzynastej emerytury. Ten ostatni postulat zbieżny jest z hasłem Wiosny wprowadzenia minimalnej emerytury na poziomie 1600 zł. Język liderów też się zmienił. Biedroń chciał jeszcze w maju zmieść Schetynę ze sceny politycznej, ale ostatnio najwyraźniej mu przeszło. Za możliwym mariażem świadczyć też może zmiana nastawienia do Wiosny ze strony samego Grzegorz Schetyny. - Byłem, jestem i będę za jak najszerszą koalicją demokratów i patriotów, która zmieni na lepsze Polskę. Cieszę się, że coraz więcej środowisk tak myśli – napisał nie tak dawno lider PO na Twitterze, odnosząc się do możliwości rozmów z Wiosną o poszerzeniu Koalicji Europejskiej. - Nie zamierzam się zapisywać do ani do PO, ani do SLD. Ale dziś sytuacja dojrzała do tego, że wszystkie siły prodemokratyczne powinny ze sobą rozmawiać i szukać rozwiązania – powiedział niedługo potem lider Wiosny w wywiadzie dla portalu oko.press.

Kto będzie reprezentował Wiosnę w wyborach na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu?

Oczywiście w przypadku koalicji z SLD i Koalicją Obywatelską liczba polityków tej partii, którzy załapią się na wspólne listy będzie mocno ograniczona. Ze słów samych działaczy wynika, że prawdopodobnie na plakatach wyborczych zobaczymy te same nazwiska i twarze, co w majowej kampanii do Parlamentu Europejskiego. Pozycja Krzysztofa Śmiszka, wicelidera Wiosny i partnera Roberta Biedronia wydaje się nie zagrożona. Poza tym mogliby się na niej znaleźć: Joanna Lempart, Michał Syska z Wrocławia czy Mariusz Kotarba z Wałbrzycha.

polecane: FLESZ: Zmiana w logowaniu na konto. Uwaga na oszustów.

Wideo

Materiał oryginalny: Biedroń pod rękę z Czarzastym i Schetyną? Działacze Wiosny mówią o pasujących do siebie programach - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Piotr walczy z bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy – osteosarcomą

DOTYCHCZASOWE LECZENIE PIOTRKA

Był już czterokrotnie operowany. Ostatnia operacja w Katowicach była radykalna, usunięto w całości dolną żuchwę, ślinianki, język, węzły chłonne, oraz założyli gastrostomię. Rekonstruowano mu twarz kością z bioder oraz z nogi kością strzałkową (przeszczep nie przyjął się). Jest po radioterapii , oraz wielokrotnej, bardzo wyniszczającej chemioterapii.

Ze względu na gastrostomię wymaga specjalistycznego jedzenia oraz potrzebuje dużo materiałów opatrunkowych. ..:: Ciągłe wizyty u specjalistów, zakup leków, środków opatrunkowych, oraz preparatów spożywczych wysokobiałkowych przeznaczonych dla pacjentów onkologicznych z gastrostomią, koszty badań lekarskich często wykonywanych prywatnie ze względu na długie terminy oczekiwania, pochłaniają kilka tysięcy złotych miesięcznie.

ŚIATEŁKO W TUNELU

Kiedy w miesiącu czerwcu br. przerwano chemioterapię z przyczyn zdrowotnych (leczenie ostrego stanu zapalnego w jamie ustnej) – w miesiącu lipcu br. nastąpiła kolejna wznowa nowotworu – guz jest bardzo agresywny, mimo iż bezzwłocznie wznowiono kursy chemioterapii guz szybko się rozrasta wypełniając jamę ustną.

W kraju wyczerpały się możliwości jego leczenia, nadzieją jest leczenie za granicą....

Trwają już badania genetyczne nowotworu tzw. biopsja płynna – w laboratorium CeGaT GmbH (Tubingen – Niemcy) , raport końcowy ma być gotowy do dnia 20 sierpnia 2019.

Ponadto w dniu 02 sierpnia przeprowadzono konsultację lekarską w Vorreiter Klinik (Hinterschmiding – Niemcy) specjalizującej się w leczeniu nowotworów w innymi metodami niż chirurgia i chemioterapia - w wyniku tych konsultacji zdecydowano że na obecnym etapie choroby skuteczna będzie protonoterapia. Leczenie byłoby możliwe w Rinecker Proton Therapy Center w Monachium.

Rodzina już kontaktowała się z Kliniką w Monachium , która potrzebuje pełnej dokumentacji z przebiegu choroby oraz sposobu leczenia w Polsce - w j. niemieckim. W tej chwili trwa tłumaczenie dokumentów oraz gromadzenie funduszy na terapię, bowiem koszt leczenia w Monachium to kwota 30 tys. euro.

Wiedząc, że można wygrać z rakiem poprzez leczenie w klinice niemieckiej, tylko barierą do pokonania są środki finansowe a nasz rodzimy NFZ nie refunduje, dając Piotrowi tylko cichą eutanazję.

Piotrek przez pięć lat dzielnie walczył z nierównym przeciwnikiem, niestety traumatyczny ból oraz brak nadziei na skuteczność leczenia w naszym kraju z każdym dniem pogłębia jego depresję.

Licząc na zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji, z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

W imieniu Zarządu

Celina Krawczyk

Więcej o Piotrku możemy się dowiedzieć na: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/trwa-walka-o-zycie-informatyka,n,1000246796.html

https://www.facebook.com/Lubelskie-Stowarzyszenie-Samopomocy-225020760961808/

jak można pomóc

https://zrzutka.pl/4p5xc4?arid=4p5xc4-5ksycewhFDHoDDoa przez @zrzutkapl...

lub wpłacając dowolną kwotę nr konta 83 8693 0006 2004 3000 3839 0001

tytuł przelewu "Dla Piotra Smalira"

Lubelskie Stowarzyszenie Samopomocy ul. Probostwo 27; 20-089 Lublin

Wszelkie pytania kierujemy pod nr. tel. 696 638 037 Bożena Siuda – Prezes LSS

s
sas

Ale szambo ,cóż ,za pieniądze ksiądz sie modli ,za pieniądze człowiek sie podli....

G
Gość
2019-07-16T22:42:00 02:00, Gość:

Biedroń lubi w dupę. A Schetyna do ust z połykiem.

A jarek kotka

G
Gość

Każdy głos się liczyl,pisdzielce tak robią i mają,menelstwo też

A
Anty Sb

Pederasta i Sb :) :) oni maja rządzić Polską ? Żarty , jaja czy co ?

b
br

Aborcja,eutanazja,in vitro,kondony za darmo- to ich wspólny program , a jaki mają program dla większości społeczeństwa ?

S
Stop SB w PL

https://www.youtube.com/watch?v=szRic-f2ypk koniecznie oglądajcie !!!

S
Stop ludzkiej głupocie!
2019-07-16T19:54:15 02:00, Lech:

Zawiązać pakt nawet z diabłem, byle usunąć PiS i uratować Polskę!

Jasne, uratują Polskę, tak jak ostatnio ratowali przez osiem lat, teraz PiS dobija ten kraj.

Tylko debil wierzy w takie bzdury POPiSu z dodatkami.

G
Gość

Biedroń lubi w dupę. A Schetyna do ust z połykiem.

O
Oglądać.

https://www.youtube.com/watch?v=szRic-f2ypk

G
Gość

Aby z pod LGBT grupa mężczyzn STRACHAŁA SIE TEMU HUJOWI NA MORDĘ.

G
Gość

Szmato gdzie twoja godność, ażeby dzieci małe widziały jak dwie kobiety czy dwóch mężczyzn się na ulicy całują [liżą].Jebany Palancie.

S
Schet

Grzechu weź swoj elektorat z zakładów karnych ! Popierają PO bandziory , kryminaliści ! Oni chętnie murem za Peło

s
sb

Trynkiewicz jako czwarty się przyda Koalicjant :) :)

W
Wks Śląsk

Komunista , przyszły pedofil i Kabel Sb :) uuuuuu Ciekawa koalicja ! Tylko głosować na nich !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3