Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg „Tropem Wilczym” startuje 3 marca. Nasi biegacze wśród tysięcy na świecie

Marcin Jaszak
Powiat Łęczyński
Kilkadziesiąt tysięcy biegaczy w blisko czterystu miejscach w Polsce i na świecie. W tym gronie znajdą się również mieszkańcy Łęcznej.

3 marca odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”. To już XII edycja tego patriotycznego wydarzenia, prowadzonego przez warszawską Fundację Wolność Demokracja. Łęczyńscy biegacze biorą w niej udział po raz piąty, zaś lokalnym organizatorem jest od początku Stowarzyszenie Motocyklowe Patria Łęczna. Jak co roku wydarzeniu patronuje Powiat Łęczyński. Tym razem symbolicznym szlakiem pobiegnie w naszym mieście blisko trzysta osób.

- Organizujemy ten bieg już piąty rok. Zaczynaliśmy od pięćdziesięciu pakietów startowych, a w tym roku organizator przydzielił nam ich dwieście pięćdziesiąt. To wspaniałe i budujące, że zainteresowanie tym przywołującym historię biegiem jest tak duże. Oczywiście limit pakietów startowych nie wyklucza uczestnictwa w biegu - mówi Kamil Taracha, prezes Stowarzyszenia Motocyklowego Patria Łęczna.

W biegu może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy kondycji. Biegają wszyscy, młodsi, starsi, rodziny z kilkuletnimi dziećmi, czy osoby z psami.

- Nie chodzi tu o rywalizację i bicie rekordów, a o upamiętnienie historii żołnierzy wyklętych - tłumaczy Kamil Taracha.

Wydarzenie łączy sport i edukację patriotyczną. Już sam dystans, wspólny dla wszystkich biorących udział w biegu miastach, jest symboliczny. 1963 metry stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Tradycyjnie, bieg rozpocznie się wspólną rozgrzewką.

Tradycyjnie też biegacze wystartują spod wieży widokowej Parku Podzamcze, pobiegną wzdłuż parku w stronę doliny Świnki, następnie wzdłuż doliny Wieprza, po czym odbiją w stronę parku i pokonają trasę pod górę, by zakończyć bieg pod wieżą widokową.

Na łęczyńskich sportowców i gości biegu „Tropem Wilczym” czekają wydarzenia towarzyszące. Będą konkursy, zawody i losowanie nagród wśród uczestników. Radzyńska Grupa Łucznicza przeprowadzi pokaz starodawnego łucznictwa oraz szkolenie łucznicze. GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej zaprezentuje historyczną broń partyzancką.

- Będziemy mogli też wziąć udział w wirtualnym spacerze i dowiedzieć się, jak zdrowo żyć i się odżywiać. Chcemy zachęcić wszystkich, szczególnie najmłodszych, do oderwania się o monitorów czy smartfonów i spojrzenia w stronę sportu i wartościowych aktywności - podkreśla łęczyński motocyklista.

Bieg „Tropem Wilczym” ma ścisły związek dniem 1 marca, który w 2011 roku został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Pierwsza edycja biegu odbyła się w 2013 roku i wzięło w niej udział 50 uczestników. Dziś bieg odbywa się w blisko czterystu miejscach w Polsce i zagranicą.

Wydarzenie odbędzie się 3 marca w parku Podzamcze, a rozpocznie się o godz. 10.15 i potrwa do godz. 14.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski