Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskupi obradowali w Lublinie. Dyskutowali o uchodźcach, młodzieży i jubileuszu KUL (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
materiał Episkopatu Polski
Przez dwa dni polscy biskupi obradowali o sytuacji Kościoła w Polsce, sytuacji Ukraińców, wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem młodzieży i o problemie imigrantów. W sobotę zakończyły się obrady 337. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie.

- Serce Kościoła w Polsce bije w Lublinie – powiedział podczas konferencji podsumowującej spotkanie biskupów abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

- Dla nas jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ jest symbolem łączności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z Kościołem w Polsce – przyznał ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor KUL.

Ponad 90 biskupów wchodzących w skład Episkopatu Polski, po raz pierwszy w historii, obradowało w Lublinie, w KUL, ale też zwiedzili m.in. Zamek Lubelski i Kaplicę Św. Trójcy. Przez dwa dni dyskutowali o sprawach kluczowych dla przyszłości Kościoła i o aktualnych problemach.

Błąd anachronizmu
W Polsce pracuje ponad milion Ukraińców. Wśród nich znajdują się wyznawcy prawosławia, ale też uznający zwierzchność Ojca Świętego. Pierwszym efektem współpracy z greckokatolikami będzie przekazanie dwóch kościołów w Warszawie do sprawowania liturgii według rytu wschodniego.

Zobacz także: Biskupi z całej Polski obradują w Lublinie
- To dopiero początek naszej wzajemnej integracji - powiedział abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski. - Apeluję, żebyśmy nie popełniali tak często dzisiaj praktykowanego błędu anachronizmu. Na czym to polega? Na tym, że młodym ludziom przypisuje się zasługi i winy pokoleń żyjących dużo wcześniej. Ci młodzi nie są odpowiedzialni za to, co się działo w historii. Oczywiście, prawda historyczna jest konieczna, ale nie możemy tej prawdy używać jako coś co hamuje nasze serdeczne, braterskie, wzajemne relacje, które są nam tak bardzo potrzebne – przestrzegał duszpasterz.

Kościół a uchodźcy
Duże emocje w społeczeństwie wzbudza kwestia imigrantów. Podczas Zebrania Plenarnego KEP, bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący rady ds. migracji, turystyki i pielgrzymek, podsumował rok programu "Pomoc rodzinie", który koordynuje Caritas.

- To jeden z największych programów pomocowych w powojennej historii Polski. Objęliśmy nim ponad 7 tys. rodzin syryjskich, które musiały uciekać wewnątrz lub poza Syrię, na łączna kwotę 29 mln zł – powiedział bp Zadarko. Dodał, że program będzie kontynuowany. Nowymi wyzwaniami jest wdrożenie nowych papieskich inicjatyw: globalnego paktu na rzecz migrantów i uchodźców oraz programu "Share the Journey". Ich celem ma być promocja chrześcijańskiego podejścia do imigrantów i uchodźców.

- Istotą programu jest skupianie się na konkretnym człowieku. Na tym o co prosi i co ze sobą przynosi. Żeby nie uogólniać i nie stygmatyzować wszystkich, bez wyjątku, grożącym niebezpieczeństwem. Czy to przez terroryzm, czy też zagrożenia wynikające z nieprzygotowanie do spotkania kulturowego – wyjaśnił bp Zadarko. I dodał: - Uchodźca tak i tak stanie u naszej granicy. Trzeba pamiętać o godności człowieka i okazaniu mu solidarności.

Rok świętego jezuity
Biskupi zebrani w Lublinie zadecydowali, że 2018 r., będzie rokiem św. Stanisława Kostki. Ten XVI-wieczny zakonnik jest patronem m.in. dzieci i młodzieży. W związku z tym, pod koniec roku ruszy ogólnopolski program formacyjny, który ma pomóc młodym ludziom w odnalezieniu swojego miejsca w Kościele.

- Młodzież niesie pewną świeżość, nowość, ale też bardzo często zagubienie. Młodzi chcą czuć się bezpiecznie w Kościele. Zadaniem duszpasterzy i osób zaangażowanych w duszpasterstwo młodzieży jest, żeby młodzież w Kościele i w naszym kraju poczuła się bezpiecznie, wolno, ale też żeby miała poczucie, że Bóg ją powołuje do misji – podkreślił ks dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Jednocześnie, trwają przygotowania do ogłoszonego przez papieża Franciszka synodu poświęconemu młodzieży. Do tego czasu biskupi zbierają opinie w wieku 16-29 lat. Ankietę można wypełnić na stronie synod2018.pl.

Wybory
Uczestnicy Zebrania Plenarnego KEP wybrali też nowy skład Rady Stałej KEP. Do zadań organu należy m.in. przygotowanie tematów, które mają być poruszane podczas zebrań plenarnych, czuwanie nad wykonywaniem decyzji biskupów i koordynowanie prac Episkopatu. Na drugą pięcioletnią kadencje w Radzie Stałej hierarchowie wybrali abp. Stanisława Budzika.

Oprócz nich, w skład organu wchodzą: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego, Prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez zebranie plenarne.

KUL świętuje
Obrady KEP dobiegły końca, ale część hierarchów jeszcze zostanie w Lublinie. Dziś wezmą udział w koncercie w Centrum Spotkania Kultur i odwiedzą nowe Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej przy ul. Bursztynowej w Lublinie, gdzie znajduje się cudowny, jak wierzą wierni, obraz Matki Bożej Królowej Podola i Wołynia.

- Dla mnie ten obraz jest szczególnie bliski. Jako klerycy pielgrzymowaliśmy, żeby modlić się właśnie przed tym obrazem – przyznał bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

W niedzielę biskupi wezmą udział w 100. Inauguracji Roku Akademickiego KUL. Rozpocznie ją msza święta o godz. 8.30 w Archikatedrze Lubelskiej, sprawowana pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, który również wygłosi homilię.

Druga część inauguracji rozpocznie się o godz. 11 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego. Wykład inauguracyjny "Polski uniwersytet wobec nowych wyzwań" wygłosi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podczas inauguracji KUL rozpocznie uroczystości jubileuszowe, których centralnym punktem będzie światowy zjazd absolwentów. Wydarzenie planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Mury uczelni, w całej jej historii, opuściło około 110 tys. absolwentów.

Biskupi z całej Polski obradują w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski