MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błękitna kamienica na Starym Mieście może zmienić się w hotel? To na razie plany

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Kamienicę Sobieskich, która nazywana jest kamienicą Konopniców czeka gruntowny remont. Obiekt, znajdujący się przy ul. Rynek 12, będzie pełnił funkcję hotelu premium. Obecnie trwają wstępne uzgodnienia.
Kamienicę Sobieskich, która nazywana jest kamienicą Konopniców czeka gruntowny remont. Obiekt, znajdujący się przy ul. Rynek 12, będzie pełnił funkcję hotelu premium. Obecnie trwają wstępne uzgodnienia. Małgorzata Genca
Kamienicę Sobieskich, która nazywana jest kamienicą Konopniców czeka gruntowny remont. Obiekt, znajdujący się przy ul. Rynek 12, będzie pełnił funkcję hotelu premium. Obecnie trwają wstępne uzgodnienia.

Błękitna kamienica znajduje się w zwartej zabudowie wschodniej pierzei Rynku Starego Miasta. Pierwsze wzmianki o obiekcie w źródłach pojawiły się w 1512 roku. Zanim kamienica została własnością rodu Konopniców (od którego otrzymała nazwę), była w posiadaniu wielu rodzin. Obecny wygląd zyskała, gdy została odremontowana po pożarze (1575 r.), który zniszczył część zabudowań Starego Miasta. Przebudowano ją w stylu manierystycznym. Kamienne zdobienia są kute w wapieniu, przeważają w nich motywy roślinne, można w nich dostrzec głowy smoków. W 2004 r. podczas remontu odkryto pierwotną barwę, wtedy też postanowiono wrócić do tego koloru. Dzięki temu kamienica Konopniców dostała żywy lazurowy kolor.

Do 2021 r. mieściło się tam przedszkole nr 26, które zostało przeniesione na ul. Dożynkową, a obecnie mieści się na ul. Farbiarskiej. Teraz jest pomysł na zrobienie tam hotelu premium.

- W marcu 2023 roku dla działki przy ul. Jezuickiej 16 / ul. Rynek 12 została wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie, nadbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania zabytkowej kamienicy i związanych z nią oficyn usługowo-mieszkalnych na hotel z restauracją. Decyzja została wydana dla spółki Immobilia Polska II Sp. z o.o - poinformowała Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Jak podaje ratusz decyzja o warunkach zabudowy nie upoważnia do rozpoczęcia robót budowlanych. Roboty te mogą być prowadzone po wydaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę lub odpowiednio po zgłoszeniu nie objętym sprzeciwem. Do tej pory nie wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę.

- Aktualnie w Wydziale Architektury i Budownictwa prowadzone jest postępowanie o udzielenie zgody na odstępstwo od warunków technicznych dotyczących planowanej rozbudowy - wyjaśnia Głazik.

Spółka Immobilia Polska II Sp. z o.o poinformowała nas, że więcej informacji udzieli w czerwcu.

Turystyka w Lublinie rozwija się, w 2023 roku blisko 1,6 mln podróżnych odwiedziło miasto, z czego prawie 1,245 mln turystów krajowych oraz 343 tys. zagranicznych (prawie 7 razy więcej gości z zagranicy w porównaniu z 2022 rokiem). W Lublinie mamy 37 hoteli, w których jest 3180 miejsc noclegowych. Podobnie jak w poprzednich latach, do Lublina najliczniej przyjeżdżali goście z województwa lubelskiego (510 tys.) i mazowieckiego (440 tys.).

W ubiegłym roku wśród gości krajowych, którzy przyjechali do naszego miasta, 670 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegu, zaś pozostałe 575 tys. to odwiedzający, czyli osoby, które spędziły w Lublinie 1 dzień. Najliczniejszą grupą, która zdecydowała się na nocleg stanowili podróżni, którzy pozostali w Lublinie od 2 do 4 nocy – 42%. 38% turystów skorzystało z jednego noclegu, a 16% od 5 do 7 noclegów. Jak wynika ze zgromadzonych danych w ostatnich latach Lublin najchętniej odwiedzają ludzie młodzi. W ubiegłym roku osoby do 30. roku życia stanowiły aż 48% wszystkich przyjezdnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski