MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej rośnie w oczach (ZDJĘCIA)

Monika Fajge
Dwa nowe budynki, a w nich m.in. więcej łóżek dla pacjentów, zupełnie nowe oddziały, Zakład Rentgenodiagnostyki i Bank Komórek Krwiotwórczych - Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej rośnie w oczach. Na uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę i modernizację placówki przyjechała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

- Trudno znaleźć dziś rodzinę, w której nie byłoby osoby chorującej na nowotwór. Dlatego musimy inwestować w rozbudowę takich ośrodków jak lubelskie Centrum Onkologii - mówiła marszałek Sejmu. - Pod koniec 2013 roku pacjenci, zmagający się z nowotworami dostaną piękny prezent gwiazdkowy - dodała. Właśnie wtedy prace budowlane przy ul. Jaczewskiego 7 powinny się zakończyć.

Wykonawca robót - konsorcjum w składzie Mostostal Warszawa, Richter Med. oraz Acciona Infraestructuras, weszło na plac budowy w połowie września ubiegłego roku. Obecnie trwają prace związane z budową nowego pawilonu łóżkowego. Będzie to jedenastokondygnacyjny budynek z dwoma poziomami garaży podziemnych. Ma być gotowy do końca bieżącego roku.
Przy gmachu głównym stanie też pawilon dydaktyczno-administracyjny. Oba będą połączone ze "starą" częścią, która zostanie odrestaurowana.

- Pamiętam początki Centrum, jakie było niedoinwestowane, jak było ciężko. Dziś mamy za co dziękować - mówiła tuż przed wmurowaniem aktu erekcyjnego dr Elżbieta Starosławska, dyr. COZL. - Ta inwestycja to efekt mądrych decyzji i starań wielu osób - dodała.

Powiększone i zmodernizowane COZL będzie mieć w sumie 55 tys. metrów kwadratowych. Ośrodek będzie mógł przyjąć więcej pacjentów, bo liczba łóżek szpitalnych wzrośnie ze 186 aż do 498. To nie wszystko. Powstanie siedem nowych sal operacyjnych na Bloku Operacyjnym oraz dwie sale operacyjne w Chirurgii Jednego Dnia. Przybędzie też oddziałów:. Pojawią się: odział Endokrynologii Onkologicznej, Transplantacji Komórek Krwiotwórczych, Brachyterapii, Chirurgii Przewodu Pokarmowego, Chirurgii Urologicznej, Ortopedycznej, Laryngologicznej i Chirurgii Ginekologicznej. W rozbudowanym Centrum Onkologii znajdzie się również Centrum Genetyczne, Centrum Immunologiczne oraz Bank Komórek Krwiotwórczych.

W podziemiach zostanie ulokowane Centrum Rehabilitacyjne, archiwum szpitalne i magazyny. W części diagnostycznej znajdzie się m.in. Zakład Rentgenodiagnostyki z tomografią komputerową, Oddział Intensywnej Terapii oraz Ośrodek Profilaktyki Nowotworów i Promocji Zdrowia.

Z myślą o pacjentach w szpitalnych holach i korytarzach pojawią się akwaria, kaskady wodne oraz rośliny, a w holu głównym - tężnia.

Koszt inwestycji to 210,5 mln złotych. Środki finansowe pochodzą w 80 proc. z Budżetu Państwa oraz w 20 proc. z Samorządu Województwa Lubelskiego.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej rośnie w oczach (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski