Chełmskie zapaśniczki wrócą z mistrzostw Europy U20 z dwoma medalami

szupti
(Zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm razem z klubowym trenerem oraz Mieczysławem Czwalińskim - prezesem Lubelskiego Związku Zapaśniczego i wiceprezesem chełmskiego klubu) Cement-Gryf Chełm
Zapaśniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły dwa medale mistrzostw Europy U20, które odbywają się w hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela. Wicemistrzynią Starego Kontynentu w kategorii wagowej do 65 kg została Alicja Nowosad, natomiast po brąz w wadze do 76 kg sięgnęła Daniela Tkachuk.

– Z dwoma medalami i jednym piątym miejscem wrócimy z Hiszpanii z mistrzostw Europy juniorek do lat 20. Tytuł wicemistrzyni Europy wywalczyła Alicja Nowosad, a brązowy medal do kraju przywezie Daniela Tkachuk – mówi Mieczysław Czwaliński, prezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego i wiceprezes chełmskiego klubu.

Tak jak to bywa w sporcie szczęścia zabrakło Oli Padoshyk, która na hiszpańskich matach zaprezentowała jednak niesamowitą wolę walki i niewiele zabrakło, aby zdobyła kolejny medal. Ostatecznie zajęła piąte miejsce w Europie. To był kolejny świetny sukces naszych zawodniczek, występujących w reprezentacji Polski, która w sumie wywalczyła cztery krążki – dodaje.

Fantastycznie zaprezentawała się Alicja Nowosad, która zdobyła w hiszpańskim czempionacie srebrny krążek. Dopiero w finale kategorii do 65 kg, zawodniczka Cementu-Gryfa nie znalazła sposobu na przeciwniczkę z Węgier - Eniko Eleks, przegrywając na punkty 1:5.

Chełmianka w rundzie kwalifikacyjnej pokonała przez "tusz" Turczynkę Busrę Efę, przy stanie 8:5. W ćwierćfinale 19-latka wygrała w emocjonującym pojedynku 7:5 z Marią Pantiru z Rumunii, natomiast w półfinałowym starciu, Nowosad nie zostawiła złudzeń Niemce Gerdzie Berth, zwyciężając 7:2.

Z kolei Daniela Tkachuk w decydującej konfrontacji o brązowy krążek nie zawiodła naszych nadziei i w pięknym stylu, przez położenie na plecy pokonała Annę Braun ze Szwecji, przy stanie 4:2.

W kategorii wagowej do 62 kg mogliśmy natomiast oglądać trzecią zapaśniczkę z Chełma - Olhę Padoshyk. Zawodniczka Cementu-Gryfa w ćwierćfinale spotkała się z reprezentantką Węgier, Yasminą Soliman. Pomimo, że przegrywała już 0:4 pod koniec pierwszej rundy skontrowała swoją rywalkę i położyła ją na łopatki.

W półfinale chełmianka na początku miała inicjatywę, ale niestety ją straciła i to jej ukraińska rywalka, Iryna Bodnar, awansowała przy remisie 6:6 do finału. Następnie Padoshyk w potyczce o brązowy medal przegrała na punkty 4:7 z reprezentantką Szwecji Heddą Ingergerd Margaretę Berg, zajmując ostatecznie piąte miejsce w swojej kategorii wagowej.