MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cięcie metali wodą i bycie „troszeczkę lekarzem”. Wakacyjny projekt „Lublin. Zawodowcy”

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Marzena Bugała-Astaszow / archiwum
Walczą o ludzkie życie, sortują listy, wypożyczają książki, używają raczej drukarek 3 d niż zwyczajnych, tną metale wodą i gaszą pożary, a przez całe wakacje będą odkrywać sekrety swojej pracy osobom seniorskim i ich wnukom i wnuczkom. Rusza nowy miejski projekt „Lublin.Zawodowcy”.

Wakacje trwają dwa miesiące, a zawodów do podejrzenia jest 14. Instytucje i przedsiębiorstwa we współpracy z ratuszem przygotują cykl spotkań z osobami różnych profesji. Wziąć w nich udział mogą babcie i dziadkowie z wnukami i wnuczkami. Urząd miasta spodziewa się łącznie 700 chętnych.

– Czy ktoś z nas na przykład widział, jak wygląda sortownia na poczcie? Sądzę, że nie. Niejeden senior tego nie widział, a tym bardziej maluch. Chodzi nam o wspólną naukę i wspólną zabawę – zaznacza Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Spotkania nie będą dotyczyły suchej teorii. Na Politechnice Lubelskiej na przykład będzie całkiem mokro.

– Dwie rzeczy, które mnie osobiście kojarzą się z wodą. Jedna to jest cięcie za pomocą wody – jak to można robić, jak to wygląda, jakie są zalety takiej obróbki metali. A druga rzecz, w której woda jest na końcu, czyli paliwa wodorowe – mówi dr hab. inż. Paweł Komada, prodziekan ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. Ale niecodziennych atrakcji będzie tam więcej. – Pokażemy jedno z większych urządzeń, które mamy na uczelni, czyli tunel aerodynamiczny; pokażemy, jak działa, jak jest zbudowany, do czego można go wykorzystać. Myślę, że już przez sam rozmiar jest ciekawym urządzeniem. Pokażemy również coś, co przygotowali studenci z kół naukowych, myślę tutaj o modelach samochodów w skali 1:10, które studenci zaprojektowali, wykonali, którymi będzie można pojeździć – one jeżdżą w specyficzny sposób: driftując. Kolejna rzecz to warsztaty z druku 3 d – druk, który wkracza bardzo silnie także do naszych domów.

Poza Politechniką Lubelską nowych wrażeń będzie można zaznać m.in. w Herbapolu, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, straży miejskiej, komendach policji i straży pożarnej, poczcie i Uniwersytecie Medycznym we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym Nr 4.

– Nie ma nic bardziej fascynującego i fantastycznego niż dzielenie się miłością z drugim człowiekiem – stwierdza na początek dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Tutaj właśnie mamy taką okazję, czyli możemy nadać impuls wnuczkowi do opieki nad starszą osobą. Podczas naszego programu będziemy pokazywali klinikę ortopedii i rehabilitacji, gdzie na samym początku przedstawimy, jak wygląda typowa praca lekarza. Podzieliliśmy nasze warsztaty na cztery stacje, gdzie każdy z tych młodych uczestników będzie mógł wziąć udział jako troszeczkę lekarz: będzie mógł diagnozować taki mały człowiek, będzie mógł pomagać swojemu dziadkowi, będzie mógł wykryć u niego jakąś jednostkę chorobową. Tak samo będziemy pokazywać wszystkie fantastyczne rzeczy z dziedziny pielęgniarstwa, fizjoterapii i ratownictwa medycznego, w którym chyba wszyscy są teraz zakochani.

Program będzie realizowany pilotażowo od 25 czerwca do 29 sierpnia. Zapisywać się na zajęcia można na stronie trzyplus.lublin.eu od czwartku 20 czerwca. Tam również znajdziecie terminy kolejnych rejestracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski