Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej rozpoznań raka skóry w woj. lubelskim. Podsumowanie programu profilaktycznego

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Urząd Marszałkowski w Lublinie
1,3 tys. osób ze wszystkich powiatów w woj. lubelskim przebadano w kierunku raka skóry. U ponad setki osób wykryto niepokojące zmiany skórne, w tym 39 podejrzeń czerniaka.

- Byliśmy zszokowani tak dużą skalą rozpoznań nowotworów skóry. W poprzednich latach było ich o wiele mniej. Być może wynika to z bardzo długiego lata i narażenia na promienie UV, bądź z większej świadomości pacjentów, którzy zgłaszają się na profilaktyczne badania - wyjaśnia Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie.

Program Profilaktyki Raka Skóry realizowany jest w ośrodku od kilku lat. Oprócz badania dermatoskopem, trwała również akcja promocyjno-edukacyjna. W 2019 roku rozpowszechniono 6 tys. ulotek i 500 plakatów zawierających informacje na temat raka skóry i profilaktyki.

W zeszłym roku przebadano ponad 1,3 tys. osób z całego województwa lubelskiego. Byli to głównie pracownicy urzędów i dużych zakładów pracy. O wiele więcej przebadało się kobiet. - W 39 przypadkach zaistniało podejrzenie czerniaka, a w 16 – innych nowotworów skóry. Znamiona atypowe stwierdzono u kolejnych 37 osób, pacjentom tym wydano zalecenie konsultacji w poradni onkologicznej lub chirurgicznej - wylicza szefowa WOMP.

Wśród czynników ryzyka pacjenci wskazywali najczęściej: przebyte oparzenia słoneczne, intensywne opalanie, zmiany stanu hormonalnego, korzystanie z solarium.

- Wstępne rozpoznanie nowotworów złośliwych skóry lub stanów przednowotworowych, pozwoliło na rozpoczęcie leczenia, które podjęte w odpowiednim momencie może przyczynić się do całkowitego wyleczenia. Poza tym, z finansowego punktu nakłady na profilaktykę i promocję zdrowia są dużo mniejsze, niż koszty związane z leczeniem- zauważa Anna Rutczyńska-Rumińska.

Realizowany przez WOMP, Program Profilaktyki Raka Skóry, finansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Całkowity koszt realizacji programu w 2019 roku wyniósł 86,5 tys. złotych. Głównym celem programu było podniesienie świadomości mieszkańców województwa lubelskiego na temat nowotworów złośliwych skóry i zmniejszenie zachorowalności na te choroby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski