Czy Covid jest groźniejszy dla osób otyłych?
Te dwie choroby są szczególnie groźne, gdy występują jednocześnie. Zarówno wyniki badań jak i nasze doświadczenia wskazują, że pacjenci chorujący na otyłość mają zwykle cięższy przebieg infekcji i gorsze rokowania. Częściej niż osoby szczupłe wymagają hospitalizacji, sztucznej wentylacji, częściej są zagrożeni zgonem. Zauważamy, że równocześnie z pandemią Covid-19 mamy do czynienia z pandemią otyłości. Kiedy słyszymy o kolejnej śmierci zakażonej osoby, która miała "choroby współistniejące", często nie zdajemy sobie sprawy, że pod tym hasłem nierzadko kryją się cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca. U podstaw tych problemów zdrowotnych leży otyłość. Epidemia koronawirusa wciąż nam towarzyszy, a teraz przed nami jej kolejna fala. Codziennie jesteśmy bombardowani statystykami na temat liczby nowych zakażeń, jednak mam wrażenie, że na tym tle powinniśmy dostrzec jeszcze inną pandemię, z którą mamy do czynienia, czyli pandemię otyłości. Zarówno w Polsce jak i na świecie. Sprzyja temu właśnie konieczność izolacji, kwarantanny, czy stres związany z zagrożeniem. To wszystko wpływa na niekontrolowane podjadanie, a w związku z tym - tycie. Poza tym sam fakt pozostawania w domu przyczynił się do istotnego zmniejszenia aktywności fizycznej: zamknięte są siłownie, baseny, nawet dyskoteki. To powoduje, że wysiłek fizyczny jest zdecydowanie ograniczony.
Jak w SPSK4 pomagacie osobom otyłym?
Od lipca ubiegłego roku w szpitalu przy ul. Jaczewskiego prowadzona jest hospitalizacja osób chorujących na otyłość. W czasie jednodniowych pobytów w Klinice Endokrynologii pacjenci są diagnozowani w celu postawienia właściwego rozpoznania, najlepiej przyczynowego, co umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Obejmuje ono dietoterapię, leczenie farmakologiczne oraz zestaw ćwiczeń fizycznych dopasowanych indywidualnie. Pacjenci są edukowani przez zespół pielęgniarsko-edukacyjny, a dalsze wizyty kontrolne są planowane w warunkach kliniczno-ambulatoryjnych. Zapraszamy osoby chcące skorzystać z porady lekarskiej do rejestracji w naszych poradniach specjalistycznych. Telefon do Poradni Diabetologicznej: 81 724 44 26 oraz telefon do Poradni Endokrynologicznej: 81 724 44 26 lub 81 742 54 88.
Jak u osób otyłych walczy się z nadwyżką kilogramów?
Otyłość jest nie tyle defektem kosmetycznym, co jednostką chorobową, która wymaga kompleksowego leczenia. My nie walczymy z otyłością, ale ją leczymy. Nie ma cudownej tabletki, która zredukuje masę ciała. Farmakologia stanowi tylko element uzupełniający wieloczynnikowego, długotrwałego procesu, na który składa się zwiększenie aktywności fizycznej i indywidualnie dopasowana dietoterapia. Natomiast dopiero przy nieskuteczności tych metod pacjent powinien decydować się na leczenie operacyjne. Przy leczeniu nadwagi i otyłości skuteczna redukcja masy ciała i utrzymanie jej na prawidłowym poziomie wymaga konsekwentnego, przemyślanego sposobu odżywiania i regularnej aktywności fizycznej. Dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną, która przyśpiesza metabolizm i zmusza organizm do spalania kalorii. Osobom dorosłym zalecane jest od 30 do 60 minut/dobę aktywności fizycznej o umiarkowanym nasileniu.
- Niezwykłe zdjęcia Stanisława Magierskiego. Fotografie sprzed blisko 100 lat! Zobacz
- Tutaj zatrzymał się czas! Mięćmierz przyciąga o każdej porze roku. Zobacz
- Otwarte muzeum największą atrakcją weekendu. Lublinianie chętnie korzystali. Zobacz
- Lubelskie kamienice gotowe do kupienia. Zobacz
- Znaleźli szyny z XIX wieku. Teraz stworzyli historyczną ekspozycję w Lublinie
- "Nasze ciała mają dość". W Lublinie przeszła manifestacja kobiet. Zobacz zdjęcia
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?