Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechów może odzyskać terenową filię ratusza. A co z Felinem? - Też chcemy - mówią mieszkańcy

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Anna Kurkiewicz/zdjęcie archiwalne
Mieszkańcy Felina i Czechowa stracili dostęp do „terenowych filii” ratusza na terenie swoich dzielnic. W Biurach Obsługi Mieszkańców (BOM) można załatwiać sprawy związane m.in. z dowodem osobistym, prawem jazdy czy meldunkiem. Miasto chce przywrócić placówkę na Czechowie. – My też o to wystąpimy – zapowiadają radni dzielnicowi z Felina.

W 2015 r. ratusz uruchomił trzy dzielnicowe Biura Obsługi Mieszkańców. Powstały na Czechowie, Felinie i przy dworcu PKP. Wszystkie mieściły się w budynkach Poczty Polskiej. Żaden z nich jednak już nie funkcjonuje.

- W imieniu mieszkańców dzielnicy Czechów pragnę zapytać, dlaczego BOM na poczcie przy ulicy Żywnego przestał funkcjonować? Wydaje się, że była to placówka bardzo potrzebna – pyta w interpelacji do prezydenta Lublina Stanisław Brzozowski, radny PiS.

Nie działają też BOM-y przy ul. Pocztowej i Wł. Jagiełły. – Chcemy przywrócenia BOM-u na Felinie. W najbliższym czasie wystąpię w tej sprawie do ratusza – zapowiada Arkadiusz Gołębiowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Felin. I dodaje: - Lokalizacja na poczcie przy ul. Jagiełły była bardzo dobra. To samo centrum dzielnicy. Taka placówka jest potrzebna, bo umożliwiała załatwienie „na miejscu” np. spraw meldunkowych, których w naszej dzielnicy jest naprawdę dużo.

Ratusz wyjaśnia, że zamknięcie BOM-ów mieszczących się w budynkach poczty to skutek epidemii koronawirusa. - Miało związek z brakiem możliwości zapewnienia bezpiecznych warunków obsługi mieszkańców w stanie epidemii. W lokalizacjach tych ze względu na małą powierzchnię sal obsługi, nie można było spełnić wytycznych epidemicznych związanych z organizacją stanowisk obsługi, zapewnienia odpowiednich odległości między klientami i pracownikami urzędu – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza. I podkreśla: - W trosce o bezpieczeństwo klientów zdecydowano się na czasowe wyłączenie pracy niektórych BOM-ów.

Wiadomo jednak, że BOM nie wróci już na ul. Pocztową. Od lutego przeniósł się na ul. Wolską 11 (mieści się na parterze Galerii Color). – Zostało przygotowanych pięć stanowisk dla pięciu pracowników, ale aktualnie, ze względu na nieco mniejszy ruch związany ze stanem epidemii, pracują tam cztery osoby – informuje Głazik.

Lokalizacja przy ul. Wolskiej ma charakter tymczasowy. - Dla tej części miasta w przyszłości przewidziana jest lokalizacja Biura Obsługi Mieszkańców w budynku nowego dworca metropolitalnego – wskazuje Głazik.

Dwa pozostałe „pocztowe” BOM-y nie dostały jednak nowych lokalizacji. - Aktualnie planowane jest utworzenie Biura Obsługi Mieszkańców w dzielnicy Czechów – przekonuje Głazik.

Ratusz nie precyzuje jednak gdzie miałoby ono powstać, ani kiedy może być ruszyć.

- Jeśli poczta nie spełniała odpowiednich standardów, to może taki BOM umieścić np.: w jakimś centrum handlowym, tam gdzie ludzie robią zakupy i korzystają z różnych usług. Pod takie centrum można podjechać i jest gdzie zaparkować. Nie tak jak chociażby na ulicy Wieniawskiej – podpowiada radny Brzozowski.

W strukturach ratusza działa obecnie pięć BOM-ów: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Kleeberga 12a, ul. Szaserów 13-15, ul. Filaretów 44, Wolskiej 11. Można w nich załatwić sprawy związane m.in. z dowodem osobistym, meldunkami, podatkami, prawem jazdy czy uzyskaniem Lubelskiej Karty Miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski