Czy nauka może być fajna? Pomóż dziecku zrozumieć, że zdobywanie wiedzy nie musi być nudne

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Dzięki Unii Europejskiej, rośnie świadomość młodych ludzi na temat nowych możliwości edukacyjnych, na całym świecie.
Dzięki Unii Europejskiej, rośnie świadomość młodych ludzi na temat nowych możliwości edukacyjnych, na całym świecie.
Nauka może być interesująca i przypominać zabawę. Wszystko to kwestia podejścia do edukacji i przekazywania wiedzy zarówno najmłodszym, jak i starszym uczniom. Jednym z ciekawszych sposobów jest wybranie się z całą rodziną na wycieczkę edukacyjną. Tym bardziej że z roku na rok, dzięki dotacjom Unii Europejskiej, takich miejsc przybywa.

Monotonne wkuwanie dat i faktów, niekończące się odrabianie prac domowych? Na szczęście dziś edukacja nie musi być już kojarzona w ten sposób. Nauka przez zabawę i doświadczanie to coś, co dzieci lubią najbardziej. Słowa te nabierają nowego znaczenia w kontekście współczesnych metod edukacyjnych.

Jak się uczyć przez zabawę

Dzięki środkom z Unii Europejskiej wiele rejonów, w tym wiejskich otrzymuje wsparcie w tworzeniu interaktywnych i angażujących metod nauczania, które wykorzystują potencjał gier edukacyjnych. Rewolucję przynosi dziś grywalizacja, czyli wprowadzenie elementów gry do niestandardowych kontekstów, właśnie takich jak edukacja. Nauczyciele, korzystając z gier takich jak „Penji Protects the Planet", łącząc naukę z zabawą, pokazują dzieciom konsekwencje zmian klimatycznych i czym jest odpowiedzialność środowiskowa. Inny unijny projekt, „Gamify your teaching”, skupia się na podnoszeniu kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie grywalizacji. Nauczyciele mogą lepiej zrozumieć, jak motywować uczniów i jak sprawić, by nauka była dla nich bardziej interesująca.

Europejska platforma edukacji szkolnej oferuje kursy, które pomagają nauczycielom wdrażać w lekcje gry i elementy grywalizacji. Jest źródłem wiedzy dla wszystkich, którzy chcą przekształcić swoje klasy w interaktywne środowisko nauki. Dla uczniów szkół podstawowych i średnich, unijny kącik edukacyjny oferuje gry online, dzięki którym poznają Unię Europejską w atrakcyjny sposób. Starsi uczniowie mogą spróbować swoich sił w grze symulacyjnej EUcraft na stronie Rady Europejskiej: mogą wcielić się w rolę ministra i angażować w dyskusje na temat realnych aktów prawnych UE. Te metody pomogą dzieciom i młodzieży odkryć radość z uczenia się i zdobywać wiedzę w sposób zarówno inspirujący, jak i motywujący.

Parlament Europejski a edukacja Twoich dzieci

Europejska platforma edukacji szkolnej nie jest jedyną taką inicjatywą - Parlament Europejski tworzy szanse i warunki do naukowego rozwoju młodych Europejczyków, proponując wiele programów. Jednym z nich jest Erasmus+, dzięki któremu młodzi ludzie mogą czerpać z bogactwa europejskiej kultury i edukacji, poszerzać horyzonty – i te osobiste, i zawodowe. To jedna z najbardziej znanych europejskich inicjatyw; oferuje uczniom, studentom, a także nauczycielom i osobom z branży edukacyjnej możliwość studiowania, szkolenia się oraz nauczania za granicą. W 2022 r. Erasmus+ umożliwił mobilność ponad 1,2 mln osób uczących się i nauczycieli. Program powstał w 1987 r. i do końca 2022 r. umożliwił 14 mln osób studiowanie, szkolenie, pracę i wolontariat za granicą.

Między innymi dzięki takim inicjatywom jak Erasmus+ młodzież może poszerzać swoje znajomości, uczyć się języków i przede wszystkim, poznawać inne kultury
Między innymi dzięki takim inicjatywom jak Erasmus+ młodzież może poszerzać swoje znajomości, uczyć się języków i przede wszystkim, poznawać inne kultury i narodowości.

Parlament Europejski stawia również na inwestowanie w infrastrukturę edukacyjną. Nauce sprzyjają nowoczesne sale lekcyjne, laboratoria i biblioteki; tu uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Dzięki funduszom europejskim, szkoły i uczelnie w Polsce mogą modernizować swoje obiekty, a to przyciąga młode osoby zarówno z Polski jak i zagranicy.

Mamy wpływ na przyszłość edukacji

Wykształcenie to fundament silnej gospodarki – tę ideę promuje PE, tworząc nowe możliwości dla przyszłych pracowników, wspierając decydentów w przygotowywaniu adekwatnych programów szkoleniowych. Przykładem takiej inicjatywy może być Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, który podnosi świadomość znaczenia edukacji zawodowej i praktyk, pokazując młodym ludziom możliwości, jakie oferuje rynek pracy.

Odwiedzając stronę What Europe does for me, można szerzej zapoznać się z projektami finansowanymi przez UE, które zmieniają oblicze edukacji w Polsce.

Europa Experience a przyszłość młodzieży

Europa Experience to innowacyjnych centrum medialne, które powstało w wielu miastach Unii Europejskiej. Ich celem jest szerzenie informacji na temat
Europa Experience to innowacyjnych centrum medialne, które powstało w wielu miastach Unii Europejskiej. Ich celem jest szerzenie informacji na temat Parlamentu Europejskiego.

Przybliżyć działalność instytucji europejskich szerokiej publiczności, w tym młodzieży – to cel Europa Experience, czyli innowacyjnych centrów medialnych, które powstały w wielu miastach Unii Europejskiej. Centrum oferuje interaktywne wystawy, za pomocą których odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o historii Unii Europejskiej, jej instytucjach oraz o tym, jakie decyzje są tam podejmowane i jak wpływają one na nasze życie. Za pośrednictwem symulacji głosowań, gier edukacyjnych i wirtualnych wycieczek, uczestnicy mogą poczuć się jak prawdziwi posłowie i posłanki Parlamentu Europejskiego, dzięki czemu łatwiej zrozumieją sposób funkcjonowania UE, ale też poznają korzyści płynące z bycia jej częścią. Tu wiedza przekazywana jest w atrakcyjnej, przystępnej dla dzieci i młodzieży formie. Projekt stanowi też doskonałą platformę do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia i debatowania. Dzięki symulacjom i grom, młodzi ludzie uczą się argumentacji, negocjacji oraz pracy zespołowej podczas podejmowania decyzji. To kompetencje, które są nieocenione we współczesnym, tak szybko zmieniającym się świecie.

Odwiedzając centrum multimedialne Europa Experience młodzi ludzie mogą sprawdzić się w debacie i poznać Parlament Europejski od kuchni.
Odwiedzając centrum multimedialne Europa Experience młodzi ludzie mogą sprawdzić się w debacie i poznać Parlament Europejski od kuchni.

Centrum mieści się przy Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce, przy ulicy Jasnej 14/16a, w samym centrum Warszawy. Można je odwiedzać między godziną 9:00 a 18:00, od poniedziałku do piątku oraz od 9:00 do 15:00 w soboty.

Zobacz również:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy nauka może być fajna? Pomóż dziecku zrozumieć, że zdobywanie wiedzy nie musi być nudne - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski