Spis treści
Dalie, nazywane też georginiami, to niezwykle piękne i barwne kwiaty, charakterystyczne dla polskiego lata. Dawniej zdobiły niemal wszystkie przydomowe ogrody, ale na pewien czas odeszły w zapomnienie. Dziś powracają do łask i coraz częściej pojawiają się na ogrodowych rabatach, a nawet na balkonach i tarasach, uprawiane w pojemnikach. Ich rosnącej popularności sprzyja ogromne bogactwo odmian, o większych lub mniejszych kwiatach w rozmaitych kolorach i kształtach.
Uprawa dalii – co jest ważne?
Niestety, mimo całej swojej urody, dalie są dość wymagające i niezbyt łatwe w uprawie. Na popełniane przez nas błędy szybko reagują gorszym wyglądem. Objawia się to drobnieniem kwiatów, karleniem, odbarwianiem liści i brakiem kwitnienia. Dlatego jeśli chcemy, by georginie były zdrowe i dorodne, musimy o nie odpowiednio zadbać. Warto wiedzieć, że dalie pochodzą z cieplejszego klimatu niż polski (trafiły do nas z Ameryki Środkowej). W związku z tym niektóre ich wymagania są dość specyficzne. Przede wszystkim – choć dalie są wieloletnie, nie są odporne na mróz i nie mogą zimować w gruncie.
Podstawowe wymagania dalii
Poza tym jeśli chcemy, by dalie dobrze rosły i kwitły, trzeba spełnić ich podstawowe wymagania. A są to:
- słoneczne i zaciszne stanowisko,
- żyzna, próchnicza i przepuszczalna ziemia, o odczynie zbliżonym do obojętnego.
To jednak nie wszystko. Ważne są też terminy sadzenia i wykopywania dalii, a także kilka prostych zabiegów, które zapewnią długie i piękne kwitnienie georginii.
Oto 10 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy uprawie dalii
Zebraliśmy najważniejsze informacje o uprawie dalii. Zobacz je w galerii. Sprawdź, kiedy sadzić i wykopywać dalie oraz o co jeszcze trzeba zadbać.
Dalie mają właściwości lecznicze
Dalie od dawna zachwycały urodą kwiatów, ale okazuje się, że mają również właściwości lecznicze i trwają prace wykorzystaniem ekstraktu z ich płatków. Jak pisze Anna Rokicka-Żuk w artykule opublikowanym w portalu stronazdrowia.pl:
Jedną z substancji obecnych w kwiatach dalii jest flawonoid o nazwie buteina, którą zespół badał już w 2015 roku. Odkryto wtedy, że antyoksydant ten zmniejsza stan zapalny w mózgu, co może obniżać stężenie cukru we krwi osób z zaburzeniami jego regulacji.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Błędy przy aranżacji salonu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?