Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daniel Iwanek apeluje do wojewody. "Niech pan walczy honorowo o fotel prezydenta"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
- Będzie stał dwa, trzy dni - mówi o banerze, nawołującym do niewygaszania mandatu prezydenta Lublina, Daniel Iwanek. Reklama skierowana jest wprost do wojewody Przemysława Czarnka.

Los mandatu prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka jest teraz w rękach wojewody lubelskiego, Przemysława Czarnka. To on ma zdecydować, czy na wniosek CBA wezwać Radę Miasta do wygaszenia mandatu Żuka, a następnie wojewoda może wydać zarządzenie zastępcze wygaszające mandat.

W poniedziałek Daniel Iwanek, 3-krotny mistrz świata karate zapłacił za postawienie przed urzędem wojewódzkim baneru reklamowego.

„Panie wojewodo Czarnek niech pan walczy honorowo o fotel prezydenta Lublina a nie wygasza mandat Krzysztofa Żuka" - takie hasło widnieje na banerze.

- Będzie stał dwa, trzy dni, żeby pan wojewoda mógł go zobaczyć - mówi Iwanek, który był głównym organizatorem manifestacji (na początku listopada) popierającej Krzysztofa Żuka.

Wówczas pod ratusz przyszło ok. 1,2 tys. osób, ale jak mówi Iwanek na razie kolejne manifestacje nie są planowane. - Chociaż otrzymuje sygnały, że jeśli będzie potrzebna, to może być zorganizowana - zaznacza mistrz karate.

Przemysław Czarnek przez lubelski PiS brany jest pod uwagę jako kandydat tej partii w wyborach na prezydenta Lublina w 2018 roku.

Wojewoda zapowiedział ostatnio, że od opinii prawników - tych z urzędu - zależy, jaka podejmie decyzję w sprawie mandatu prezydenta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to wojewoda zapyta też o zdanie ekspertów zewnętrznych.

ŻUK, PZU, CBA

Przypomnijmy, że na początku listopada Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło wniosek o wygaszenie mandatu Krzysztofa Żuka. Chodzi o zasiadanie prezydenta (do początku tego roku) w radzie nadzorczej państwowej spółki PZU Życie. Sprawa rozbija się o ustawę antykorupcyjną. Zabrania ona wójtom, burmistrzom czy prezydentom miast być członkami „zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego”. Tyle, że ustawa antykorupcyjna przewiduje wyjątki. Artykuł 6. mówi jasno, że zakazy nie dotyczą osób zgłoszonych do np. rad nadzorczych przez Skarb Państwa i „inne państwowe osoby prawne”. Kolejnym warunkiem jest to, że musi to być firma, w których udział Skarbu Państwa przekracza np. 50 proc. udziałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski