Lublin jest jedynym miastem z Polski, które bierze udział w obecnej edycji europejskiego projektu Urbact. Hasło przewodnie akcji brzmi: „Druga szansa: Budzenie śpiących gigantów”. Ostatecznym efektem unijnego projektu będzie stworzenie Lokalnego Planu Działania, czyli rewitalizacji dla poprzemysłowych obiektów. W Lublinie eksperci będą się zastanawiać przede wszystkim nad tym, co zrobić, aby drugą szansę dostała dawna słodownia z ulicy Misjonarskiej w Lublinie.
Charakterystyczny budynek z czerwonej cegły obecnie niszczeje. Na sklep wynajmowane jest jedno skrzydło, reszta stoi pusta i popada w ruinę. Problemem w tym przypadku jest nieuregulowana sytuacja własnościowa słodowni - sprawa toczy się od 15 czerwca 1991 roku, z wniosku spadkobierców byłych właścicieli. Zajmował się nią m.in. Naczelny Sąd Administracyjny. Stroną tego postępowania była gmina Lublin.
Dawna słodownia w XIX wieku należała do piwnego imperium rodziny Vetterów. Obecnie we wnętrzach nadal można dostrzec interesujące, poprzemysłowe elementy rodem z XIX stulecia. - Myślę w tym przypadku m.in. o żeliwnych kolumnach i belkach stropowych z tego samego materiału, które na pewno są warte zachowania. Podobnie jak żeliwne schody - nie ma wątpliwości Katarzyna Czerlunczakiewicz z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, które koordynuje projekt.
Pomysłów na słodownię w przeszłości było już kilka. W ostatnich latach pojawiła się na przykład koncepcja utworzenia w tym miejscu muzeum lubelskiej techniki. - Rozważane są też inne scenariusze. Równie dobrze może to być nowe muzeum, pracownia dla lokalnych artystów, lofty połączone z lokalami o funkcji usługowej, albo sala gimnastyczna dla pobliskiej szkoły - wylicza Michał Trzewik z BMKZ w Lublinie.
Teraz nad słodownią pochylą się specjaliści. W ramach unijnego programu powstaną m.in. ekspertyza konstrukcyjna oraz inwentaryzacja. - Chcemy także przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców, pytając, co chcą mieć w tym miejscu - dodaje Michał Trzewik.
Plany rewitalizacji słodowni będą tworzone w kontekście jej związku z dawnym browarem Vetterów przy ul. Bernardyńskiej (dziś Perła), zabudowań powstałych na bazie byłego klasztoru Reformatów. - W prezbiterium dawnego kościoła nadal widać fragmenty polichromii, np. postać św. Dominika - mówi Michał Trzewik. I dodaje: - Jednym z efektów projektu może być też powstanie turystycznego szlaku przemysłowego.
Liderem obecnej edycji projektu Urbact jest Neapol (Włochy). Poza Lublinem udział w nim biorą partnerzy z następujących miast: Maribor (Słowenia), Liverpool (Wielka Brytania), Dubrownik (Chorwacja), Caen (Francja), Chemnitz (Niemcy), Porto (Portugalia), Gijon (Hiszpania), Bruksela (Belgia) i Uniwersytet w Genui (Włochy).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto