Debata na temat przyszłości skweru przy ul. Walecznych

EP, FAJ
Udostępnij:
Nie możemy dopuścić do żadnej budowy - mówili mieszkańcy. - Nie zamierzamy rezygnować z prawa własności do działki - odpowiadała parafia. W gorącej atmosferze przebiegała poniedziałkowa dyskusja nad założeniami planu miejscowego dla działki u zbiegu ul. Walecznych i Unickiej. Do 26 marca można składać uwagi do zaprezentowanego projektu.

- Cieszymy się, że miasto podzieliło nasz punkt widzenia - mówił w imieniu mieszkańców ul. Walecznych Janusz Piegza, prezes Stowarzyszenia Ochrony Miejsc Zapomnianych.

Ratuszowi planiści postanowili, że u zbiegu Unickiej i Walecznych nie stanie żaden budynek czy market. Teren ma funkcjonować jako obszar dawnego, zamkniętego cmentarza. Plan miejscowy zakłada, że działka zostanie ogrodzona. W środku może stanąć jedynie pomnik lub rzeźba. Przynajmniej, takie są założenia. O ostatecznym kształcie planu zdecyduje rada miasta.

Wycinką drzew przy Walecznych zajmie się prokuratura

Zaproponowane rozwiązania nie podobają się właścicielowi działki, parafii prawosławnej, która chce, by teren został wykorzystany do celów komercyjnych. Chodzi dokładniej o budowę marketu. - Do tej pory nikt nie przejawiał zainteresowania losem tego terenu. Rada miasta bez konsultacji z nami podjęła decyzję o przystąpieniu do opracowywania miejscowego planu. Nie mamy zamiaru rezygnować z prawa własności do tej działki - zapowiedział ks. Andrzej Łoś, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Ul. Walecznych: Kontrola ratusza w sprawie wycinki drzew

Zapytany przez miejską radną Małgorzatę Suchanowską, czy parafia zgodziłaby się odsprzedać teren miastu lub przyjąć w zamian inną działkę, odpowiedział: - Trzeba było rozmawiać o tym na początku. Sprawy zaszły już za daleko.

Teraz mieszkańcy ul. Walecznych obawiają się, że parafia w porozumieniu z inwestorem wykorzysta wszystkie dostępne środki prawne, by budowa marketu doszła do skutku.

Ich zdaniem, jest to realne, bo równolegle z procedurą uchwalania planu miejscowego toczy się postępowanie dotyczące ustalenia warunków zabudowy dla marketu. Wydział Architektury zawiesił je do 28 stycznia tego roku (okres 9 miesięcy od momentu złożenia wniosku o warunki zabudowy).

Urzędnicy uspokajają. Z ich prognoz wynika, że rada miasta zajmie się uchwalaniem planu pod koniec kwietnia tego roku. Następnie wojewoda będzie musiała ocenić zgodność podjętej uchwały z prawem. Jeśli, wszystko pójdzie zgodnie z planem urzędników, plan zostanie ogłoszony w dzienniku urzędowym i wejdzie w życie po upływie 14 dni. - To oznacza, że zacznie obowiązywać prawdopodobnie w czerwcu lub lipcu - przewidują. - Nie jest możliwe uzyskanie w tym czasie przez inwestora prawomocnej decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę, choćby dlatego, że sąsiedzi są stroną postępowania i mogą składać uwagi, które wydłużą całą procedurę - stwierdził Bogumił Postawski z Wydziału Planowania UM.

Parafia, jednak nie rezygnuje ze swych zamierzeń. Pod koniec lutego poprosiła Sanepid o pozwolenie na ekshumację ludzkich szczątków z terenu cmentarza. Na razie zgody nie dostała. - Musieliśmy odmówić. Wysłaliśmy już pismo zwrotne w tej sprawie - informuje Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Na przeszkodzie stanęły formalności. Parafia musi dostarczyć dodatkowe dokumenty, m.in. oficjalną decyzję o zamknięciu cmentarza i przeznaczeniu tego terenu na inny cel. - Ponieważ teren dawnego cmentarza objęty jest nadzorem konserwatorskim, potrzebna będzie również zgoda konserwatora zabytków na przeniesienie zabytkowych mogił, jeśli takie się tam znajdują w inne miejsce - wyjaśnia Małgorzata Serafin, kierownik oddziału higieny komunalnej lubelskiego sanepidu.

Przypomnijmy, że uwagi do planu można składać na piśmie, adresując je do prezydenta Lublina, do 26 marca. Następnie prezydent będzie miał 21 dni na ich rozpatrzenie. 26 kwietnia rady miasta mogłoby głosować nad uchwałą w sprawie planu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
historyk
1797 r.- Cmentarz rzymskokatolicki parafii sw. Mikolaja na Czwartku.1846 r.- utworzenie osbnej kwatery dla grekokatolikow(unitow).1867 r.- Cmentarz wylacznie greckokatolicki,po utworzeniu cmentarza rzymskokatolickiego na Kalinowszczyznie i przeniesieniu parafii sw.Mikolaja,do kosciola sw.Agnieszki na Kalinowszczyznie.1875 r.- Cmentarz wylacznie prawoslawny,po likwidacji Kosciola Greckokatolickiego przez zaborce rosyjskiego i zagrabieniu calego jego mienia i przekazaniu Cerkwi Prawoslawnej.1918-1939 r.- Cmentarz we wladaniu Skarbu Panstwa Polskiego.1939-1944 r.- Cmentarz stal sie miejscem egzekucji Zydow i Polakow(wiezniow Zamku Lubelskiego).1944-1956 r.- Cmentarz jest miejscem egzekucji wykonywanych przez wladze komunistyczne.1970 r.- bezprawna likwidacja cmentarza przez owczesne wladze(niszczenie nagrobkow).1976 r.-drugi etap bezprawnej likwidacji nekropolii.1989 r.- wpisanie cmentarza do Wojewodzkiej Ewidencji Zabytkow(WUOZ-Lublin).
c
człowiek
Tak się wszyscy burzycie a zwłaszcza mieszkańcy Walecznych? A wieżowiec na jakim terenie został postanowiony? Mieszka się fajnie ale nikt nie wspomni ile było zadymy przy projekcie i stawianiu tego wieżowca - nie liczyło się dla "mieszkańców", że to teren taki siaki czy owaki - OBŁUDA!!!!
i
izyda
Nigdy nie słyszałam żeby kościół katolicki sprzedał cmentarz pod market ! Z artykułu wynika ,że wyznawcy prawosławia ziemie cmentarną traktują jak działkę komercyjną ! Jak to wygląda ,czy to napewno było powołanie ks. Łosiu ?
a
arro
to był katolicki ksiądz,to już byłoby po sprawie cichaczem,w zamian za poparcie w wyborach ,a tak to już inna śpiewka
g
góral
prawym przyciskiem myszy ->zapisz obrazek jako, potem w specjalistycznym programie graficznym, którego nazwy nie mogę podać robisz powiększenie, wyostrzenie, powiekszenie, wyostrzenie ... i tak do skutku ;)
m
mieszkaniec
To oburzajace i karygodne,ze Wojewodzki Konserwator Zabytkow toleruje sprzeczne z ustawa o ochronie zabytkow i opiece nad zabytkami,dzialania wlasciciela wielokulturowego 200 letniego cmentarza.I to od wielu lat - bo od 1993 r.,czyli od momentu wejscia w posiadanie zabytku przez parafie (nawiasem mowiac bez podstaw prawnych).Bo Cerkiew Prawoslawna przyjela w 1875 r. od zaborcy rosyjskiego, zagrabione mienie poprzedniemu wlascicielowi. A przeciez kradzionego nie wolno przyjmowac,lecz nalezy je zwrocic prawowitemu wlascicielowi.Parafia prawoslawna sklada wnioski sprzeczne z prawem o ochronie zabytkow,do Urzedu Miejskiego, faktycznie skutkujace zniszczeniem cmentarza.Artykul 110 ustawy o ochronie zabytkow mowi wyraznie o odpowiedzialnosci karnej wlasciciela zabytku,ktory nie zabezpieczyl we wlasciwy sposob zabytku przed zniszczeniem.A tak jest w tym przypadku,gdyz wlasciciel nieogrodzil terenu cmentarza w 1993 r.do tej pory,dopuszczajac tym samym do wykorzystywania zabytku niezgodnie z przeznaczeniem.I teraz ma pretensje oto, do czego sam doprowadzil.Tym samym, sam siebie oskarza ze popelnil przestepstwo.
o
olo
No jak pobudują market to będą pili pod cerwią domu pomocy ....ale to chyba pensjonariuszom i księdzu nie będzie przeszkadzało !?
G
Gość z Walecznych
Dlaczego nikt nie mówi o interesach okolicznych sklepików? Przecież tu tylko o to chodzi. A tak nawiasem - w jakiej odległości od obiektu kultu można sprzedawać alkohol?
G
Gość
Jak łatwo rozporządzać się cudzą!!!!! własnością i osądzać od czci i wiary. Jeżeli okolicznym mieszkańcom tak bardzo zależy na kolejnym cmentarzu w okolicy to czemu nie kupili terenu wcześniej tylko teraz lamentują.
l
liga
Świątynię wybudować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ł
Łosio
Gdzie można zobaczyć/ściągnąć/dostać plan widoczny w tle zdjęcia nr 2?
r
ruthenus.blogspot.com
Jak powyższe zdanie ma się do prawdy? Proponuję zajrzeć na ruthenus.blogspot.com (wpis z 25.II.2012).
r
ruthenus.blogspot.com
Kto inny ziemię brał, a kto inny chce budować market. W 1993 r. proboszczem był ks. Aleksy Andrejuk i to on deklarował przeznaczenie działki nr 40 na zaplecze dla PDPS, "tj. park i ogród dla pensjonariuszy".
m
mac
Pop zrobił jak każdy, kto znalazłby się w takiej sytuacji, miał ziemię, pojawiła się szansa niezłego zarobku więc opylił za niezłą kasę, rozumiem, jeśli byłby to biznesmen. Ale czy dobra materialne nie przysłoniły innych wartości, które dla duchownego powinny być najważniejsze? Za kilka marnych srebrników!!!!!!! sprzedał(wydzierżawił) cmentarz, i nie istotne czy przenieśli szczątki czy nie jest to miejsce symboliczne o wartości nie przeliczalnej na żadne dobra materialne. Wszystko jest kwestią ceny, ciekawe ile kosztowałoby wynajęcie świątyni na cele komercyjne? Wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ostatnio tak dużo mówi się o kryzysie wiary, a okazuje się że kryzys występuje nie wśród owieczek, ale wśród pasterzy
j
jo
Cmentarz trzeba przenieść, a tam wybudować coś ładnego i nie za niskiego (min. 4-6 kondygnacji). Szkoda, by taka ładna działka się marnowała.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie