Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 2060 roku będzie nas o pół miliona mniej. GUS prezentuje nowe dane o województwie lubelskim

Julia Zdunek
Julia Zdunek
fot. Nile/ Pixabay
Według raportu GUS w lubelskim do 2060 roku ubędzie ok. pół miliona osób. To spadek o 27 proc. Jako powody wskazuje starzenie się społeczeństwa, niski wskaźnik urodzeń i odpływy migracyjne.

Główny Urząd Statystyczny w Lublinie podczas konferencji w środę (5 października) w Lublinie przedstawił „Prognozę ludności na lata 2023–2060 w województwie lubelskim z uwzględnieniem powiatów”. Dane o przewidywanych zmianach ludności wskazują na wyraźny ubytek w zaludnieniu Polski.

– Spadek liczby ludności będzie dotyczył ok. 90% powiatów w Polsce– mówił Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. – W roku 2040 praktycznie w każdym powiecie i województwie liczba ludności się zmniejszy.

W prognozie uwzględniono trzy scenariusze: niski, średni i wysoki. Za główny, czyli najbardziej prawdopodobny uznano scenariusz średni, a scenariusz niski i wysoki zaprezentowano jako alternatywne ścieżki rozwoju demograficznego.

W scenariuszu głównym do 2060 roku przewiduje się spadek ludności Polski do 30,4 mln osób (w scenariuszach alternatywnych odpowiednio do 26,7 mln w niskim oraz do 34,8 mln w wysokim). Natomiast w województwie lubelskim przewiduje się spadek liczby ludności z 2 mln do ponad 1 mln 480 tys. (w scenariuszach alternatywnych: w niskim do 1 287 712 w wysokim do 1 662 990). To aż 27 proc. mniej niż obecnie, co oznacza, że za niespełna czterdzieści lat mieszkańców na lubelszczyźnie będzie ok. pół miliona mniej.

Jakie są przyczyny zmian demograficznych?

- Nakładają się na siebie trzy czynniki: starzenie się społeczeństwa, niski wskaźnik urodzeń i odpływy migracyjne. Jeśli te tendencje będą się utrzymywać i nic się nie zmieni, to rzeczywiście czeka nas duży spadek ludności - twierdzi dr Dagmara Kociuba z Katedry Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Efektem zmian demograficznych i tego, co się dzieje, jeśli chodzi o mieszkańców, to jest z jednej strony zmniejszająca się liczba osób w wieku przedprodukcyjnym, czyli do 18 roku, a zwiększającą się liczba osób w wieku emerytalnym- mówi Krzysztof Markowski.

Według wyników prognozy spadek zasobów ludności w wieku produkcyjnym do 2060 r. wyniesie od 25% w scenariuszu niskim do 40% w scenariuszu wysokim. W związku z tym, większy będzie też procentowy udział ludzi w wieku nieprodukcyjnym w społeczeństwie.

Jako kolejny powód zmian demograficznych GUS wskazuje spadek liczby urodzeń. Będzie to związane będzie przede wszystkim ze zmniejszeniem się liczby kobiet w wieku prokreacyjnym. Przewiduje się, że pomiędzy 2022 r. a 2060 r. ich liczba spadnie z 8,7 do 6,3 mln w scenariuszu wysokim i do 4,8 mln w niskim.

Gdzie w woj. lubelskim będzie notowany największy spadek ludności?

Największy spadek liczby ludności w województwie lubelskim prognozowany jest w Chełmie, Zamościu i powiecie hrubieszowskim. Liczba mieszkańców w Chełmie ma spaść do 2040 roku o 22,2 proc., a do 2060 o 43, 9 proc. W Zamościu do 2040 roku przewiduje się spadek o 19, 3 proc., natomiast w 2060 r. będzie to już 39,4 proc. Podobnie w powiecie hrubieszowskim, do 2040 roku będzie to 21, 5 proc, a 2060- 42,9 proc.

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że największy spadek liczby ludności przewiduje się w Chełmie. Według rzecznika miasta, prowadzone aktualnie w Chełmie inwestycje mają na celu zwiększenie ilości miejsc pracy. A to, może potencjalnie zmniejszyć przyszłe odpływy migracyjne z miasta.

- Odpływy migracyjne wynikają głównie z pobudek ekonomicznych, w przewadze związanych z rynkiem pracy - wyjaśnia dr Dagmara Kociuba.

- W Chełmie powstanie nowoczesny biurowiec klasy A, w którym lokować będą swoje oddziały np. firmy z sektora IT. Dodatkowo, w ostatnich dniach podpisana została umowa na budowę hubu logistycznego na obrzeżach miasta. Na jej mocy przy ul. Wschodniej powstanie hala przemysłowo-magazynowa o powierzchni 5,6 tys m2. Celem inwestycji jest stworzenie warunków dla inwestorów, którzy będą mogli lokować swoje biznesy w nowym, wyposażonym obiekcie. To oczywiście proces długofalowy i kilkuletni, jednak po jego zakończeniu i pozytywnej finalizacji region wzbogaci się o kilka tysięcy nowych miejsc pracy- mówi Damian Zieliński z urzędu miasta Chełm.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski