Strona Zdrowie24 Strona Zdrowie24
  Do czwartku liczba elektronicznych zwolnień lekarskich...

  Do czwartku liczba elektronicznych zwolnień lekarskich sięgnęła w województwie lubelskim prawie 20 tysięcy

  Zdjęcie autora materiału

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Zwolnienie na papierze. Takich druków wypisano 95.

  Zwolnienie na papierze. Takich druków wypisano 95. ©archiwum

  Lekarze w woj. lubelskim wystawili 95 zwolnień na papierowych drukach niezgodnych z nowymi przepisami.
  Zwolnienie na papierze. Takich druków wypisano 95.

  Zwolnienie na papierze. Takich druków wypisano 95. ©archiwum

  W województwie lubelskim od 1 do 6 grudnia lekarze wystawili 19,7 tys. elektronicznych zwolnień. - Natomiast zwolnień na niezgodnych z przepisami na papierowych drukach było w regionie tylko 95 - wylicza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

  ZUS uspokaja jednak osoby, które otrzymały od lekarza zaświadczenie tradycyjne. - Dlatego jeśli na blankiecie papierowym znajdą się dane wymagane do wypłaty świadczenia oraz pieczęć i podpis lekarza, to taki druk może być wyjątkowo podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego przez ZUS oraz pracodawcę. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie - zapewnia Korba.

  Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości.  Warto też pamiętać, że lekarz może wystawić e-zwolnienie także na urządzeniu mobilnym, np. na smartfonie lub tablecie.
  Jeśli lekarz nie ma dostępu do elektronicznego systemu, np. jest na wizycie domowej albo wysiadł internet, może skorzystać z wcześniej wydrukowanych formularzy zastępczych. Drukuje się je z Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

  - Lekarz może wydrukować sobie na zapas większą liczbę formularzy – może mieć maksymalnie 150 takich „czystych” formularzy. Zwolnienie wystawione na takim druku musi „zelektronizować” w ciągu trzech dni roboczych. To znaczy, że jest to pełnoprawna forma elektronicznego zwolnienia – z tą różnicą, że do systemu elektronicznego trafia nieco później - informuje Małgorzata Korba.

  Natomiast do poranka 7 grudnia lekarze w całej Polsce wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. ZUS odnotował największą liczbę e-zwolnień w poniedziałek (prawie 151 tys.). Dotychczas do Zakładu wpłynęło jedynie 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, które od 1 grudnia nie powinny być honorowane.

  Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla. W razie wątpliwości ZUS zaprasza do swoich placówek lub kontaktu z Centrum Obsługi Telefonicznej, pod numerem: 22 560 16 00. W sprawie e-zwolnień infolinia działa w dni powszednie od 6.00 do 22.00.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »