Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do prestiżowego grona „Kreatywnych” dołączyło 10 laureatów. Nagrody wręczone

Anna Chlebus
Za nami gala finałowa projektu "Kreatywni". To już piąta edycja - i na dodatek szczególna, bo odbywająca się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży i skupiająca się na promowaniu młodych twórców.

– Projekt „Kreatywni” to wyjątkowa inicjatywa, która buduje połączenie między sztuką, rękodziełem a technologią, ukazując różnorodność sektora kreatywnego. Gala finałowa pokazuje potencjał i innowacyjność młodych twórców z Lublina. Gratuluję wszystkim laureatkom oraz laureatom i życzę dalszych sukcesów – mówił prezydent Krzysztof Żuk.

W centrum założeń projektu "Kreatywni" zainicjowanego w 2013 r. jest promowanie przedstawicieli sektora kreatywnego z Lublina

- Jesteśmy przekonani, że osoby reprezentujące przemysły kreatywne dzięki swojej naturalnej skłonności do innowacyjności, stanowią wartościową grupę przedsiębiorców. Ich zdolność do konceptualizacji i komercjalizacji pomysłów sprawia, że są motorem rozwoju każdego nowoczesnego miasta - tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza. - Projekt ma na celu identyfikację takich unikalnych jednostek prezentując ich prace jako inspirujące przykłady rynkowych praktyk.

W ciągu czterech poprzednich edycji „Kreatywnych” wyróżniono i promowano blisko 50 innowacyjnych twórców. W 2023 roku uhonorowano 10 laureatów, a wśród nich znaleźli się: Agata Wiatr – animatorka kultury, producentka medialna, social media managerka, youthworkerka pomagająca młodzieży zrealizować pierwsze projekty społeczno-kulturalne, moderatorka metody design thinking, absolwentka Szkoły Trenerów Wszechnicy UJ; Alena Semeniuk – artystka i aktywistka; w swojej twórczości od lat skupia się na sztuce w przestrzeni publicznej, maluje między innymi murale oraz prowadzi warsztaty dla młodzieży; Mikołaj Biegaj – w ramach prowadzonej działalności zajmuje się projektowaniem oraz produkcją mebli i dekoracji w stylistyce Parametric Design (meble parametryczne); Wojciech Mietelski – zajmuje się fotografią produktową, wizerunkową oraz tworzy krótkie materiały wideo; Filip Opoka – reżyser i scenarzysta z Lublina, od kilku lat prowadzi grupę filmową GBL Studios, z którą tworzy filmy krótkometrażowe; Grzegorz Szpinda – specjalizuje się w animacji 3D, a dokładniej w animacji produktowej, motion designie oraz wizualizacjach architektonicznych; Mikołaj Kołodziejczyk – zajmuje się tworzeniem materiałów video, w tym klipów dla artystów muzycznych; Karol Dynysiuk – animator i projektant, współzałożyciel studia animacji „elomate” i studia graficznego „nalepsze studio”; Karolina Jach – architektka, zajmuje się projektowaniem szeroko rozumianej kubatury, szczególnie interesuje się architekturą drewnianą, zwłaszcza regionalną. Oktawia Butrym-Bałchanowska – założycielka Swoye, manufaktury z Lubelszczyzny, w której powstają naturalne świece; produkty tworzone są z organicznych składników: wosku pszczelego oraz bawełnianych knotów, a następnie zamykane w słojach z ciemnego szkła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski