Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa ochrona „Pradoliny Wieprza”? Radny mówi: nie

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
J. Szlendak OEE w Sobieszynie
Czy w województwie lubelskim powstanie nowy park krajobrazowy? Taki pomysł się pojawił, ale władze regionu zapewniają, że żadne formalne działania w tej sprawie nie są prowadzone.

Sprawa dotyczy Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”, który powstał w 1990 r. i zajmuje ponad 33 tys. ha powierzchni. Od kilku miesięcy toczą się jednak rozmowy w sprawie potencjalnego utworzenia parku krajobrazowego na jego części.

- Doszły mnie słuchy, że są takie plany, więc postanowiłem dowiedzieć się, co się dzieje w tej sprawie – mówi „Kurierowi” Piotr Rzetelski, radny sejmiku województwa lubelskiego z PSL.

Samorządowiec zainteresował się sprawą, bo mieszka w tamtej okolicy.

- Często spaceruję tymi łąkami i nigdy nie zaobserwowałem niczego niepokojącego, co degradowałoby tamten teren. Jestem przekonany, że ta forma ochrony, która tam teraz istnieje, jest wystarczająca – mówi radny Rzetelski. - Nie dzieje się nic takiego, co uzasadniałoby tworzenie tam parku krajobrazowego – stwierdza.

Według Rzetelskiego mieszkańcy i przedsiębiorcy działający w okolicach „Pradoliny Wieprza” są zaniepokojeni sygnałami o możliwym poszerzeniu zakresu ochrony przyrody.

- Są pełni obaw, bo nie wiedzą co się wydarzy za chwilę, jakie przepisy wprowadzi Unia Europejska, której często ekolodzy dyktują warunki – zaznacza Piotr Rzetelski.

Jego zdaniem stworzenie parku krajobrazowego zahamuje rozwój działalności gospodarczej na tych terenach.

- Ten rozwój powinien być zrównoważony. Ludzie muszą na tych terenach żyć, rozwijać się, inwestować, tworzyć przyszłość dla swoich dzieci. Oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń przyrodniczych – zauważa samorządowiec, który sam jest też przedsiębiorcą.

Wicemarszałek województwa Michał Mulawa zapewnia, że władze regionu nie zwiększać ochrony tamtych terenów.

- Żadne formalne działania w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego "Dolina Wieprza" nie są prowadzone - deklaruje wicemarszałek Michał Mulawa.

Choć przyznaje, że w grudniu 2022 roku odbyło się nieformalne spotkanie przedstawicieli gmin położonych w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”, na którym zostały zaprezentowane korzyści i zagrożenia dla samorządów lokalnych wynikające z utworzenia parku krajobrazowego. Natomiast w styczniu przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych przekazali urzędowi marszałkowskiemu informacje o „potencjalnej możliwości utworzenia parku krajobrazowego” na części Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Paweł Łapiński, dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w rozmowie z „Kurierem” przyznaje, że pomysł pojawił się przy okazji ubiegłorocznych obchodów Święta Parków Krajobrazowych, który organizowany był w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.

- W kuluarach padł taki pomysł, by zwiększyć rangę ochronną terenu, co mogłoby zaktywizować turystycznie ten obszar, ale ze względu na wątpliwości i pojawiające się kontrowersje, porzuciliśmy ten pomysł – mówi dyrektor Paweł Łapiński.

Mimo to Piotr Rzetelski zapowiada, że będzie monitorował postęp ewentualnych prac w tej sprawie.

- Nie chcę, by coś działo się poza mieszkańcami w zaciszu urzędowych gabinetów i ktoś poza ich plecami wprowadzał jakieś dodatkowe zakazy – tłumaczy radny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski