Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie metody in vitro przez miasto już w 2023 r.? Chcą tego politycy PO, ale szanse są niewielkie

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Politycy Platformy Obywatelskiej rozpoczynają zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy refundowania kosztów leczenia niepłodności metodą in vitro. Jest plan by leczenie niepodległości zostało wpisane do budżetu Lublina.

Projekt ma charakter ogólnopolski, a pełnomocnikiem na szczeblu krajowym została Agnieszka Pomaska, w regionie lubelskim zaś poseł Marta Wcisło. - Niepłodność według WHO to choroba cywilizacyjna, którą trzeba leczyć i przeznaczać na nią określone środki finansowe – mówił Stanisław Żmijan, przewodniczący regionu lubelskiej PO.
- Chcemy przywrócić finansowanie in vitro, by min. na ten cel było wydawane 500 mln zł i by wszedł w życie już w styczniu 2023 r. - przekonuje Marta Wcisło.

Metoda in vitro nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale dofinansowanie procedury może odbywać w ramach działań samorządu. Z naszego regionu kroki ku temu zostały podjęte w Świdniku. W 2021 w ramach Budżetu Obywatelskiego wybrano 17 projektów, z czego jeden to Miejski Program In Vitro. Jego pomysłodawczyniami były radna Magdalena Szabała (Świdnik Wspólna Sprawa) oraz radna powiatowa Edyta Lipniowiecka.

Być może metoda in vitro będzie finansowana w Lublinie. - Stosowny program jest opracowany i jesteśmy gotowi do jego wdrożenia – mówi Jarosław Pakula, przewodniczący rady miejskiej. Program o którym mówi Pakuła ma swoje źródła w 2019 r., kiedy na wniosek „Inicjatywy 100-lecia Głosu Polek” rada miasta, głosami radnych w klubu Żuka, poparła petycję w sprawie in vitro. Dlaczego wówczas w budżecie miasta nie znalazły się pieniądze na program? - Program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Lublina uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w grudniu 2020 r., już po podjęciu przez Radę Miasta uchwały budżetowej na 2021 r. - informuje Katarzyna Duma, rzecznik ratusza. Potem przyszedł covid-19 i wojna na Ukrainie, które zatrzymały program w ratuszu.
Także w projekcie budżetu miasta na 2023 r. nie znalazło się miejsce na finansowanie metody in vitro. - Debata nad budżetem trwa i będziemy namawiać prezydenta by ten program został uwzględniony – przekonuje Pakuła. Biorąc pod uwagę fakt, że prezydent na ostatniej sesji rady miasta nowy budżet uznał za krytyczny, szanse na to, że znajdą się w nim pieniądze na in vitro są minimalne, by nie powiedzieć zerowe. Jarosław Pakuła ma tego świadomość. - Jeżeli nie uda się teraz, to będziemy chcieli, żeby program został wprowadzony w ciągu roku – uważa Pakuła. Miasto miałoby przeznaczyć na dofinansowanie in vitro 1,3 mln zł. Z programu mogłoby skorzystać 130 par.

Optymizmu Pakuły nie podziela jego polityczny antagonista z rady miasta, Marcin Jakóbczyk: - Z uwagi na putinflacje sytuacja finansowa miasta jest trudna, a zadłużenie rośnie w zatrważającym tempie, więc na pewno pieniędzy na realizację takiego programu nie ma. Ale to nie jedyny powód, dla którego nie zyska on poparcia radnych PiS-u. – Ten program budzi kontrowersje społeczne z uwagi na rozmaite aspekty etyczne i związaną z tym procedurę. Wsłuchując się w głos mieszkańców i sumienia mówimy o tym, że nie ma miejsca na finansowanie tego programu – zaznacza Jakóbczyk.

Póki co niepłodne pary za swoje marzenia o dziecku muszą płacić ze swojej kieszeni. - Koszt punkcji, zapłodnienia pozaustrojowego i transferu zarodków wynosi w Klinice Bocian w Lublinie 6500 zł. Do tego jeszcze dochodzą koszty leków do stymulacji, które również mogą być refundowane, jak i obowiązkowych badań i wizyt u lekarza. Ostateczna cena w dużej mierze zależy od stanu zdrowia pacjentów i tego, jakich metod in vitro potrzebują, a także leków i badań – wskazuje dr Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Bocian.

Mrugacz informuje, że w tej chwili w Klinikach Bocian, które działają na terenie ośmiu miast w Polsce realizowanych jest kilkanaście samorządowych programów dofinansowania do in vitro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski