Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotknij tego, co widzę. Niewidomi zrobią zdjęcia, a potem ich dotkną

Gabriela Bogaczyk
Agata Sztorc, jedna z kuratorek projektu „Dotknij tego, co widzę”
Agata Sztorc, jedna z kuratorek projektu „Dotknij tego, co widzę” archiwum prywatne
Agata Sztorc opowiada o projekcie „Dotknij tego, co widzę”. To cykl bezpłatnych warsztatów z fotografii sensorycznej dla osób niewidomych i pasjonatów fotografii. Autorem przedsięwzięcia jest grupa The Ignorant Schoolmaster, w której skład wchodzą oprócz Agaty Sztorc: Marina Khrypun i Valerie Karpan.

Warsztaty fotografii dla niewidomych brzmią dosyć niecodziennie. O co chodzi?

Rzeczywiście fotografia osób niewidomych wydaje się być nieco abstrakcyjna i ciężka do wyobrażenia. W czasie zajęć chcemy nauczyć w jaki sposób obsługiwać aparat, jak przykładać go do twarzy, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zobaczyć tego, co fotografujemy. Ważne dla nas było też to, aby niewidomi mogli zobaczyć efekty swojej pracy.

W jaki sposób ?

Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają zdjęcia, które następnie zostaną przeniesione na rysunki dotykowe z użyciem narzędzi takich jak: makiety, transfograf i tyflografiki.

Chcemy by osoby widzące biorące udział w projekcie, jak np. studenci oraz pasjonaci fotografii, przerysowywały efekty zdjęć wykonanych przez niewidomych na tyflografiki. Dzięki temu będą mogły zobaczyć świat zamknięty w kadrze zdjęcia.

Kiedy rozpoczną się zajęcia?

Po 18 czerwca. Oprócz stacjonarnych spotkań planujemy też spacery w przestrzeni miejskiej i fotografowanie np. osiedla Słowackiego, Ogrodu Saskiego czy elementów sztuki współczesnej na Wieniawie.

Zapisy przyjmujemy za pomocą maila: [email protected] lub telefonicznie 509 709 776. Planujemy utworzenia trzech grup warsztatowych, każda z nich spotka się na pięciu zajęciach.

Trzeba przyznać, że to bardzo społeczny projekt.

Mnie osobiście jako kuratorkę projektu i artystkę interesuje również to jak osoby niewidome postrzegają świat. Chcemy, aby pokazali nam swoją ekspersję twórczą, która może wyrażać się np. za pomocą fotografii.

Czy będziemy mogli zobaczyć efekty tych spotkań?

Tak, jesienią będziemy organizować wystawę zrealizowanych prac w przestrzeni miejskiej w Lublinie. Z kolei pod koniec listopada powstanie też książka artystyczna w formie zina, która będzie zawierała zdjęcia tych prac i teksty w brajlu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski