Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2018. Rolnicy podziękują za zbiory ale też ... narzekają na niskie ceny

Artur Jurkowski
Wojewódzkie dożynki już w najbliższą niedzielę. Na płycie lotniska w Radawcu może bawić się 30-40 tys. osób. Wystąpią m.in. Pectus i Ania Dąbrowska.

Będzie wszystko to, co być powinno: starostowie, wieńce, msza w podziękowaniu za plony. Jednak, w przeciwieństwie do ubiegłych lat, zrezygnowano z magnesu w postaci muzyki disco polo. A przypomnijmy, że np. 2 lata temu taką gwiazdą był Akcent.

- Rzeczywiście wcześniej bardzo często gościła na dożynkach muzyka disco polo. Ale mamy fanów nie tylko tego rodzaju muzyki - tłumaczył Artur Sępoch, dyrektor WOK w Lublinie.

Dobre plony, gorzej z cenami

W poniedziałek zaprezentowano program tegorocznych wojewódzkich dożynek. Odbędą się w najbliższą niedzielę na płycie lotniska w Radawcu.

- W tym roku tradycyjnie chcemy podziękować i poprosić może nie o plony, bo te były naprawdę obfite, ale o dochody - mówił Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego.

- Tradycyjnie chcemy podziękować Panu Bogu za zdrowie, za plony. Choć rok nie budzi zbyt wiele optymizmu jeśli chodzi o ceny, wiele regionów zostało dotkniętych przez suszę - dodał Mirosław Żydek, wójt Konopnicy i współgospodarz imprezy.

Starostami dożynek są Elżbieta Buła ze Świdnika Małego (gm. Wólka ) oraz Jerzy Serwinek z Pasieki - Kolonia (gm. Kraśnik).

Pan Jerzy ma ok. 50 hektarowe gospodarstwo, kolejne 30 hektarów dzierżawi.

- To nie był najgorszy rok. Nie dotknęła nas susza, zebrałem po 6,5 tony pszenicy z hektara - podkreślał starosta dożynek. - Czasy są jednak trudne. Rok jest obfity, ale w kilogramy. Finansowo dla sadowników nie jest jednak udany - uzupełniała starościna.

Elżbieta Buła, razem z mężem i bratem, gospodaruje na ok. 35 hektarach. Prowadzi gospodarstwo sadownicze nastawione głównie na uprawę jabłek, wiśni, czereśni. Część produktów przetwarza.

- Jako ósme gospodarstwo zostaliśmy wpisani przez ministra na listę producentów cydru - mówiła z dumą pani Elżbieta.

Starościna opisywała, że w jej gospodarstwie pojawiała się pasieka oraz … sokół harrisa.

- Sokół to sposób na walkę z ptakami niszczącymi owoce wiśni, czereśni. Jedna z córek właśnie skończyła kurs sokolniczy - dodała.

Parkingi i bezpłatna komunikacja dla gości imprezy

- Dożynki to nie kolejny festyn ale bardzo ważne święto w naszej społeczności - przekonywał Artur Sępoch.

Wydarzenie rozpocznie się o godz.10. 30. Wtedy zaplanowano korowód i powitanie delegacji. W samo południe zostanie odprawiona msza święta.

- Jednym z ważnych elementów dożynek jest konkurs wieńców. Jak co roku będzie ich 40-50 - wskazał dyrektor WOK w Lublinie.

Organizatorzy spodziewają się tłumów.

- Zwykle wojewódzkie dożynki odwiedza od 30 do 40 tysięcy osób - oceniał wójt Konopnicy.

Dla zmotoryzowanych zostaną przygotowane parkingi. Organizatorzy zachęcają jednak do korzystania z komunikacji zbiorowej.

- Będzie uruchomiona bezpłatna linia dożynkowa. Autobusy będą odjeżdżały z Lublina z ronda Honorowych Krwiodawców - poinformował Żydek.

Na folkową nutę

Rozrywkowa część dożynek zacznie się o godz. 16.30. Gwiazdami będą zespół Łąki Łan ( godz. 18) oraz bardziej stonowany Pectus (godz. 20.45). Na scenie wystąpią także Ania Dąbrowska (godz. 19.30) i Kalina Folk (godz. 17).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski