Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogami, mostami i miejskim transportem w Lublinie zajmie się nowa jednostka. Tak ma być od lipca

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Dyrektor ZTM w Lublinie Grzegorz Malec (z poduszką i kluczem) ma koordynować proces fuzji Zarządu Dróg i Mostów i Zarządu Transportu Miejskiego
Dyrektor ZTM w Lublinie Grzegorz Malec (z poduszką i kluczem) ma koordynować proces fuzji Zarządu Dróg i Mostów i Zarządu Transportu Miejskiego Łukasz Kaczanowski
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego - taką nazwę ma nosić podległa ratuszowi jednostka, która powstanie po połączeniu Zarządu Dróg i Mostów i Zarządu Transportu Miejskiego. Swoją działalność ma rozpocząć w lipcu.

Na czwartkowej (25 stycznia) sesji Rady Miasta Lublin radni zajmą się projektem uchwały ws. utworzenia Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego - jednostki, która powstałaby w wyniku fuzji Zarządu Dróg i Mostów oraz Zarządu Transportu Miejskiego. Nowy wydział miałby od 1 lipca przejąć dotychczasowe zadania obu podmiotów. Przypomnijmy, że ZDiM sprawuje aktualnie pieczę nad budową i utrzymaniem ulic. Jego urzędnicy planują też inwestycje drogowe oraz ogłaszają przetargi na nie. ZTM odpowiada z kolei za organizację i zarządzanie komunikacją miejską, przygotowywanie rozkładów jazdy czy wytyczanie tras autobusów i trolejbusów. Jest także administratorem autobusowego Dworca Lublin, który został oficjalnie otwarty w tym miesiącu.

- Połączenie jednostek ma na celu realizowanie jak największej liczby zadań publicznych przez jedną jednostkę
organizacyjną. Dla wspólnoty samorządowej ważny jest bowiem aspekt świadczenia usług na najwyższym poziomie za możliwie najniższą cenę - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, nad którym w czwartek pochylą się miejscy radni.

Jego autorzy wskazują, że podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują m.in. w Łodzi, Szczecinie czy Słupsku.

Lubelski ratusz zdecydował się na taki krok, bo liczy na uruchomienie środków z różnych programów unijnych. Chodzi m.in. o Krajowy Plan Odbudowy czy Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Za sprawą tych pieniędzy zamierza m.in. przebudować al. Unii Lubelskiej wraz z dwoma mostami na Bystrzycy, zmodernizować ul. Zana, wyremontować skrzyżowanie ul. Andersa z Mełgiewską czy zbudować węzeł przesiadkowy przy przystanku PKP na Ponikwodzie.

- Większość z tych projektów łączy budowę dróg z komponentem transportowym. Biorąc to pod uwagę, jak również mając na myśli optymalizację realizowanych procesów, Kolegium Prezydenta zdecydowało o utworzeniu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, który w jednym miejscu i w ramach jednej struktury skupi zadania realizowane dotychczas przez Zarząd Dróg i Mostów oraz Zarząd Transportu Miejskiego - tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

ZTM zatrudnia obecnie 120 osób (w tym 18 na Dworcu Lublin), natomiast ZDiM - 101 osób. Jak planowana fuzja przełoży się na ich sytuację?

- Proces połączenia będzie się odbywał z maksymalnym wyczuleniem na interes pracowników obu jednostek. Warunki zatrudnienia pozostaną bez zmian. Na dziś obie jednostki pozostają w swoich lokalizacjach (ZTM przy ul. Nałęczowskiej, ZDiM przy ul. Krochmalnej - dop. red.) - zapewnia Góźdź.

I dodaje, że miastu zależy na tym, aby pracownicy obu jednostek jak najmniej odczuli zmianę, a realizowane procesy zachowały swoją ciągłość.

Fuzję koordynować będzie Grzegorz Malec, obecny dyrektor ZTM. Na tę chwilę nie jest znana przyszłość 74-letniego Kazimierza Pidka, który ZDiM kieruje od 2012 roku.

- Czekamy teraz na zajęcie stanowiska w tej sprawie przez radnych i po tym etapie będą podejmowane dalsze decyzje - wyjaśnia Justyna Góźdź.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski