MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duszpasterz młodzieży został biskupem. Bp Adam Bab: - Z wami chcę wędrować do nieba. Zobacz

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Lubelski Kościół ma nowego biskupa. Bp Adam Bab został najmłodszym hierarchą w Polsce. - Nasze serca są pewne wdzięczności - przyznali wierni uczestniczący w uroczystości w archikatedrze.

Pieśnią „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź” rozpoczął się obrzęd święceń biskupich w archikatedrze lubelskiej. Następnie ks. prał. Stanisław Dziwulski, były proboszcz parafii św. Józefa i ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz lubelskiej kurii poprosili abp. Stanisława Budzika o święcenia dla nowego biskupa.

- Czcigodny ojcze. Kościół w Lublinie prosi, aby ks. Adama Baba wyświęcić na biskupa - powiedział ks. Krzysztof Kwiatkowski. Odczytana została bulla papieska, w której papież Franciszek mianował ks. Adama Baba biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Arna.

„Czcigodny brat Stanisław Budzik, arcybiskup metropolita lubelski, mając z pewnością na uwadze wielką liczbę wiernych oraz różnorakie potrzeby poprosił o biskupa pomocniczego. Przychylamy się do jego prośby. A zarazem uważamy, że ty, umiłowany synu, jesteś odpowiedni do podjęcia tej posługi” - brzmi treść dokumentu Ojca Świętego.

Świecenia biskupie należą do wydarzeń rzadkich i uroczystych. Ostatnim biskupem wyświęconym w lubelskiej katedrze był bp Artur Miziński, obecny sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystość odbyła się 16 lat temu, kiedy metropolitą lubelskim był abp Józef Życiński.

Do najważniejszych elementów święceń należy odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, w trakcie której nowy biskup modli się przed ołtarzem w pozycji leżącej. Następnie biskupi nakładają na głowę nominowanego ręce, o symbolizuje otrzymanie Ducha Świętego. Kolejnym ważnym gestem jest rozłożenie nad głową nowego biskupa księgi Pisma Świętego. Ta formuła występuje tylko podczas święceń biskupich.

Następnie nowy biskup został namaszczony świętym olejkiem, otrzymał pierścień, znak zaślubienia z Kościołem, otrzymał mitrę, która symbolizuje drogę do świętości i pastorał. Ten ostatni przedmiot symbolizuje pasterza, którym dla wierzących stał się nowy biskup.

Są nasi!
Po uroczystości gratulacje bp. Adamowi Babowi złożyli duszpasterze, Nuncjusz Apostolski, rodzina i przedstawiciele młodzieży.

- W uroczystość św. Piotra i Pawła biskupowi nominatowi życzymy, by jego wiara była mocna jak skała oraz by głosił Chrystusa z taką gorliwością jak św. Paweł - powiedział abp Stanisław Budzik.

- Nasze serca są pewne wdzięczności za towarzyszenie nam młodym w codziennej walce o świętość – powiedział Andrzej Błaszczyk z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Nowy biskup od początku swojej posługi kapłańskiej związany był z duszpasterstwem młodzieży. Od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży. Pełni funkcje wikariusza biskupiego ds. młodzieży oraz konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Współpracę z młodzieżą kontynuował w parafii św. Józefa, której jest proboszczem od 2014 r.

- Mogliśmy tu znaleźć przestrzeń do naszego rozwoju, zaangażowania duszpasterskiego. A to miejsce dla wielu z nas stało się domem, w którym byliśmy zawsze przyjmowani z dobrocią i otwartością serca - powiedział Andrzej Błaszczyk.

W uroczystości, poza licznie zgromadzonym duchowieństwem i wiernymi, wzięli udział m.in. abp Abel, ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej, abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, wojewoda Lech Sprawka, poseł Sylwester Tułajew, marszałek Jarosław Stawiarski i prezydent Krzysztof Żuk. Nowy biskup podziękował im za obecność i modlitwę. Główne podziękowania skierował natomiast do Ojca Świętego Franciszka.

Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Urodził się dnia 25 kwietnia 1952 roku w Łękawicy koło Tarnowa. W dniu 26 września 2011 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim. Objęcie kanoniczne archidiecezji oraz uroczysty ingres do archikatedry lubelskiej miały miejsce 22 października 2011 r.

To najbardziej znani lubelscy duchowni. Słyszała o nich cała...

- Mnie słabemu okazał ogromne zaufanie powołując mnie do grona następców apostołów - przyznał bp Adam Bab. Nie zapomniał o rodzinie: - Mamo, tato. Bardzo dziękuję za miłość i modlitwę, którą otaczacie mnie odkąd jestem - powiedział. Na koniec wywołał młodzież:

- Kochani młodzi. Spośród was wyszedłem i z wami dalej chcę wędrować do nieba. Ja będę was wspierał, a wy wspierajcie mnie i wszystkich kapłanów, którzy wam służą - powiedział bp Adam Bab. Podziękował za obecność i modlitwę.

- Młodzi pewnie mnie słyszą, ale nie wiem, czy ja was słyszę. Jesteście? - zwrócił się do zgromadzonych. W odpowiedzi na zapytanie rozległy się gorliwe brawa. - Księże biskupie Marku, księże biskupie Grzegorzu, są nasi! Dziękuję, że jesteście! Bądźmy razem. Dalej - powiedział duszpasterz.

Kim jest nowy biskup?
Bp. Adam Bab urodził się 30 grudnia 1974 r. w Lublinie. W latach 1993-1999 uczęszczał do Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w cywilno-wojskowej parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie oraz jako rektor kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 był proboszczem w Końskowoli a od 2014 r. proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie. W 2005 r. uzyskał doktorat z katechetyki.

Od początku swojej posługi kapłańskiej związany był z duszpasterstwem młodzieży. Podczas studiów specjalistycznych pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącym się wówczas przy kościele rektoralnym pw. Świętego Ducha w Lublinie. Od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży. Pełni funkcje wikariusza biskupiego ds. młodzieży oraz konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski.

Święcenia kapłańskie w Lublinie. Lubelski Kościół ma nowych ...

W herbie nowego biskupa znajduje się m.in. zielona roślinka symbolizująca rozwój okresu młodości, co jest nawiązaniem do bliskiego ks. Babowi duszpasterstwa młodzieży. W drugiej części herbu na czerwonym tle widoczny jest owca i laska pasterska symbolizujące Dobrego Pasterza. Obecne w herbie barwy: zieleń, biel i czerwień są jednocześnie barwami Lublina i logo archidiecezji lubelskiej. Natomiast srebro jest symbolem przejrzystości. Zawołanie nowego biskupa „Moim pokarmem jest Twoja wola” pochodzi z wersetu Ewangelii wg św. Jana: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło”. Wyraża pragnienie naśladowania Chrystusa w posłuszeństwie woli Ojca. Zdanie to biskup nominat umieścił 21 lat temu na swoim obrazku prymicyjnym.

Bp Adam Bab jest siódmym biskupem w archidiecezji lubelskiej. Wsparciem dla metropolity są biskupi pomocniczy: bp Mieczysław Cisło, bp Józef Wróbel i bp Artur Miziński (funkcję łączy ze stanowiskiem sekretarza Generalnego KEP). Jest też dwóch seniorów: bp. Ryszard Karpiński i abp Stanisław Wielgus. W czerwcu 2019 r. zmarł wieloletni biskup diecezjalny lubelski – bp Bolesław Pylak.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski