Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci i młodzież dotknięte przemocą otrzymają teraz specjalistyczne wsparcie. W Lublinie powstało Centrum Pomocy Dzieciom

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
To pierwsza taka placówka w naszym województwie oraz szósta w kraju. W nowo powstałym Centrum Pomocy Dzieciom bezpłatne i kompleksowe wsparcie otrzymają zarówno dzieci i młodzież, jak i ich niekrzywdzący opiekunowie.

- Z dziećmi i młodzieżą pracujemy już od 12 lat, dlatego widzimy, że takie miejsca są niezwykle potrzebne. Jeśli chodzi o przemoc domową, wiele takich zachowań ujawnił czas pandemii. W takich sytuacjach krzywdzeni często nie wiedzą, gdzie powinny szukać wsparcia. Teraz dzięki Centrum Pomocy Dzieciom osoby, które do nas przyjdą, w jednym miejscu będą mogły uzyskać bezpłatną, kompleksową pomoc. Po przeprowadzeniu wywiadu nasi specjaliści zdecydują, w jakim zakresie możemy pomóc takiemu dziecku lub rodzinie i zaczniemy działać - podkreśla Marta Szczotek, członkini zarządu Fundacji Sempre a Frente oraz koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie.

Do nowo powstałej placówki mogą zgłaszać się osoby do 18 roku życia wraz ze swoim niekrzywdzącym opiekunem. Ofiary przemocy pod jednym dachem będą objęte opieką przez zespół specjalistów takich jak: psycholog, psychiatra, pediatra, prawnik czy pracownik socjalny. Miejsce przeznaczone jest zarówno dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie, jak i przemocą rówieśniczą, wykorzystywaniem seksualnym, zaniedbaniem czy innymi traumami związanymi np. z wojną w Ukrainie.

- Potrzeby są duże, ponieważ w naszym mieście do tej pory nie było miejsca, które zapewniłoby taką pomoc w jednym punkcie. Niesienie wsparcia nie zależy od pochodzenia, dlatego swoje działania będziemy świadczyć zarówno w języku polskim, angielskim, jak i ukraińskim - poinformowała Aleksandra Kulik, prezeska zarządu Fundacji Sempre a Frente.

Udział w otwarciu Centrum Pomocy Dzieciom wziął także Krzysztof Żuk, prezydent Miasta, który podkreślał, że ta inicjatywa pozwoli na zapewnienie wsparcia psychologicznego wszystkim dzieciom, które z różnych powodów i w różnych dzielnicach miasta aż o tę pomoc krzyczą.

- Cieszę się, że ta idea będzie teraz sukcesywnie realizowana, ponieważ tych potrzeb jest bardzo dużo - dodał Żuk.

Siedziba Centrum Pomocy Dzieciom znajduje się przy ulicy Nadstawnej 4 w Lublinie. Miejsce zostało utworzone przez Fundację Sempre a Frente, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, przy wsparciu Miasta Lublin. To pierwsza taka placówka w naszym województwie i szósta w kraju.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski